<p>MOSTY U JABLUNKOVA: Gorolské turistické informační centrum (GOTIC) v Mostech u Jablunkova pořádá od roku 2009 tzv. Gorolské dny. Cílem těchto akcí je vytvářet a rozvíjet tzv. zážitkovou kulturu s využitím folklorních aktivit typických pro gorolský region v nejvýchodnější části Moravskoslezského kraje.</p> <p>GOTIC provozuje v atraktivním prostředí dřevěnky na fojtství v Mostech u Jablunkova (věrná replika stavby z roku 1790), tzv. interaktivní živé muzeum zaměřené na poznávání a rozvíjení gorolských zvyků a tradičních řemesel.</p> <p> Během Gorolských dnů si návštěvník všech věkových kategorií vyzkouší původní řemeslo, dozví se zajímavosti o výrobě regionálních produktů a seznámí se s gorolskými zvyky. Tato jedinečná aktivita nemá v regionu zatím obdobu. Realizací projektu GOTIC nabízí lidem pravidelné dny plné zážitků. Dny, během kterých si na vlastní kůži vyzkoušejí stará řemesla, ochutnají tradiční pokrmy a sami si vyrobí suvenýr.</p> <p> Lidovou tvorbu představují tvůrci z Mostů u Jablunkova a širšího okolí, slovenských Kysuc a polské Istebne, řemeslníci a umělci z oblasti, která je spojována nejen podobnými tradicemi a zvyky, ale také jazykem. Vždyť ve všech třech pohraničních částech sousedních států (Česka, Polska a Slovenska) se hojně využívá společné nářečí, mluví se zde tzv. „po našymu“.</p> <p> Pravidelné jednodenní gorolské dny probíhají v hlavní turistické sezóně a během jarních prázdnin v 6 hlavních tematických okruzích: Vlna a ovčí produkty, Dřevo v životě Gorolů, Gorolský oděv, Keramika, Gorolská jídla a Včelařství. Témata se střídají a jsou doprovázená výstavami českých, polských a slovenských lidových tvůrců, soutěžemi pro děti a dospělé apod.</p> <p> Nejbližší prázdninové příležitosti zajít za řemeslem do dřevěnky:</p> <p> 24. 7. 2014 – Den s vlnou a ovčími produkty<br />
7. 8. 2014 ‒ Den s dřevem a kůží<br />
28. 8. 2014 ‒ Den s medem</p> <p> Ostatní prázdninové čtvrtky můžete v dřevěnce ve Fojtství zasednout ke stolu s jedním zručným řemeslníkem a vyrobit si drobný suvenýr. Přijít můžete kdykoliv od desíti do dvou.</p> <p> GOTIC je příspěvkovou organizací zřízenou 18. 8. 2008 obcí Mosty u Jablunkova.</p>
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.