pátek
9. srpna 2024
svátek slaví Roman
Vystavená díla pocházejí např. od skupiny Neozoon
© Zdroj: Fotograf Gallery



Fotograf Gallery přichází s výstavou o fotopastech do výlohy a novou výstavní koncepcí

PRAHA: Po 12 letech fungování přichází Fotograf Gallerynovou výstavní koncepcí a mění i kurátorský tým. První událostí v novém konceptu je výstava Malé dějiny fotopastí (25. 3.–12. 5. 2021), kterou připravili kurátoři Tereza Rudolf a Vojtěch Märc. Fotograf Gallery v ní využila velkých výloh v Jungmannově ulici, výstava tak bude přístupná kolemjdoucím. Po celou dobu trvání ji budou doprovázet tematické výzvy, které budou moci zájemci plnit za stávajících opatření, většinu z nich z bezpečí svého domova.

od 25.03.2021 do 12.05.2021
Autor článku: 
Zuzana Hošková

Nová výstavní koncepce: Méně výstav, ale více doprovodných eventů

Fotograf Gallery od března 2021 mění výstavní koncepci i kurátorský tým. Po Jiřím Ptáčkovi se kurátorování galerie ujmou Tereza Rudolf, Vojtěch Märc, Hana Buddeus a Jen Kratochvíl. Nový výstavní plán počítá s nižší frekvencí obměn výstav. Návštěvníci galerie tak budou mít dostatek času si výstavy prohlédnout a znovu se do Fotograf Gallery vracet. Každou výstavu si na galerijním menu ponecháme zhruba 2,5 měsíce. Během této doby bude probíhat speciální doprovodný program v podobě tematických přednášek, dílen pro děti nebo vyhlášení zábavných výzev, které fanoušky umění přimějí o tématu výstav přemýšlet v širším měřítku. 

V případě dlouhodobějšího omezení výstavní činnosti počítáme s plánem B ve smyslu výstav a programů slučitelných s hygienickými omezeními. Vybrané výstavy a jejich extrakt pojmeme jako estetickou intervenci do vlastních výloh, které mají jedinečný potenciál komunikovat s prostorem ulice. První ryze „výlohovou“ výstavou jsou Malé dějiny fotopastí, „pootevřený“ koncept jsme si vyzkoušeli i během února ve výstavě Jiřího Havlíčka Černý Pluto Universa. Chystáme pro vás možnosti, jak se zapojit, např. formou tematické hry po Praze či splněním zadání pro fotografickou tvorbu nebo soutěž.

 

Výstava do výlohy: Malé dějiny fotopastí

První výstavou z nového konceptu jsou Malé dějiny fotopastí. Výstava se zaměřuje na interakce lidských i nelidských zvířat a na to, jakou roli při nich hrají (nejen) fotografické technologie. Opírá se také o úvahy anglického antropologa Alfreda Gella, který upozornil na vnitřní podobnost pastí a uměleckých děl. V rozšířeném (spíš než přeneseném) smyslu se vystavená díla ukazují jako fotopasti, když zviditelňují některé vzorce chování v různých prostředích.

Podobnou ambici má v dalším plánu i samotná výstava. Kurátorka Tereza Rudolf dodává: „Výlohová mutace výstavy naznačuje další pokus přizpůsobit se měnícím se podmínkám nynější výstavní praxe. Zároveň vznáší otázku, jak se adaptuje samotné umění jako životní forma, tedy nejen ve svých podobách, ale i v našich potřebách. Po vzoru trpělivé fototechniky tak výstava líčí na pohledy případných kolemjdoucích, aby se s nimi pokusila vyprostit z pasti přítomnosti.“

Vystavená díla pocházejí od skupiny Neozoon, umělecké dvojice Nicole Six a Paul Petritsch Bedřicha Machulky, Harryho Kilbergera, Pavla Ryšky nebo Davida Přílučíka.

Vztah lidských a nelidských zvířat dlouhodobě zkoumá kolektiv umělkyň, které vystupují pod jménem Neozoon a působí mezi Německem a Francií. V trojici krátkých videí z let 2014–2017 pracují s volně dostupnými fotografiemi, na nichž se lovci poplácávají nad svými kořistmi, i se záběry z YouTube, na kterých se páníčci a paničky čumáčkují se svými mazlíčky. Montáží dalších youtubových videí, na nichž se četní jedinci natáčí při vyluzování zvířecích zvuků, pak Neozoon ozvučují nejen audiovizuální, ale i behaviorální reprodukci.

Součástí výstavy bude i tříkanálové video umělecké dvojice Nicole Six a Paul Petritsch. Bylo natočeno v severorakouské oblasti Waldviertel během několika lockdownových dní na přelomu března a dubna 2020. Fotopasti postupně umisťované na různých lokalitách vždy po dobu jednoho dne zaznamenaly jednu minutu dění při každém spuštění čidla. Odhalily tak nejen to, co se skrývá v prostředí, ale i prostředí samotné, jak odkrývá svou vlastní proměnlivost.

Informace o dalších vystavovaných dílech najdete na https://fotografgallery.cz/fotopasti/.

 

Výzvy v rámci výstavy: Vyzkoušejte si roli lovce i kořisti!

Během trvání výstavy spustí Fotograf Gallery výzvy zaměřené na veřejnost. Součástí výlohové expozice budou i pracovní listy pro děti různých věkových skupin, kde najdou zábavné i poučné úkoly. Na širší veřejnost pak galerie cílí výzvami, kde si pomocí webkamer umístěných v přírodě i ve městě bude moci vyzkoušet, jaký je to pocit uvíznout ve fotopasti, nebo být tím, kdo je na číhané. V duchu umělecké skupiny Neozoon si na své přijdou i milovníci domácích mazlíčků. Ti budou moci zasílat videa z domácích kamer, která stráží jejich čtyřnohé kamarády zatímco jsou mimo domov.

Více informací o výzvách najdete na https://fotografgallery.cz/vyzvy-fotopasti/.

Více informací o nové výstavní koncepci najdete na https://fotografgallery.cz/nova_koncepce/.

 

Fotograf Gallery: Malé dějiny fotopastí

Neozoon, Bedřich Machulka, Harry Kilberger, Nicole Six a Paul Petritsch, Pavel Ryška, David Přílučík

25. 3.–12. 5. 2021, Fotograf Gallery, Jungmannova 19, Praha 1

https://fotografgallery.cz/fotopasti/

  • Kurátoři: Vojtěch Märc, Tereza Rudolf
  • Výstava probíhá za podpory: Goethe-Institut Prag, Rakouské kulturní fórum
  • Poděkování: Za poskytnutí děl skupiny Neozoon děkujeme Stiftung IMAI – Inter Media Art Institute, Düsseldorf

 

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Od července 2019 Náplavka na Radbuze představuje příjemné místo u vody přímo v centru města, kde je možné trávit (nejen) letní večery, projít se, posedět, zrelaxovat a užít si kulturu nebo se občerstvit v kavárně. Tento prostor poprvé oživil festival Náplavka k světu. stejnojmenného spolku v roce 2012. Spolek k světu. se vrací na místo činu a malé i velké návštěvníky láká na zajímavý kulturní program – hudbu, divadlo, tanec, párty s DJs, filmy i gastronomii. Akce se budou konat během srpna až do poloviny září. Spolek k světu. aktivit u řeky realizuje víc a sjednotí je pod společným názvem Plzeňské náplavky.

Plzeňský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
08.08.2024

ČR: Život v éteru je kniha o Radiu 1. Vyšla v srpnu 2023 a představuje počátky soukromého rozhlasového vysílání v Československu i současnost stanice, která je unikátem i ve světovém měřítku. Radiem 1 prošla řada kulturních osobností, ať jde o moderátory (Honza Dědek, Saša Michailidis) nebo o hudebníky a DJs. Úspěšná kniha oslaví 7. srpna rok od svého vydání. V současnosti je v knihkupectvích i obchodech s hudbou v prodeji její druhý dotisk.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
08.08.2024

TOKIO: Loutkové představení CASLAVSKA TOKYO 1964 se japonským divákům představilo během prvního srpnového víkendu. Inscenaci, která je fiktivním přímým přenosem z letních olympijských her v roce 1964, připravil režisér Jakub Vašíček se třemi herci Divadla ALFA, třemi herci Divadla PUK a hudebníkem Danielem Čámským. Česká premiéra pod názvem Čáslavská – Tokio – 1964 proběhne v září na Mezinárodním festivalu DIVADLO Plzeň a v Divadle ALFA.

Celá ČR, Plzeňský kraj, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Ostatní
Co se děje
07.08.2024

PARDBUCIE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024