čtvrtek
28. března 2024
svátek slaví Soňa
Matěj Kroužil
© Foto: archiv Matěje Kroužila



Fond vzdělání přispěje 22 novým studentům na stipendia

ČR: Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové (VDV) již 25 let ve spolupráci s ČSOB poskytuje studentům se sociálním a zdravotním znevýhodněním studijní stipendia. Tuto podporu teď na podzim získalo nově dalších 22 studentů středních a vysokých škol. Od letošního září tak stipendium z fondu pobírá celkem 90 mladých lidí se zdravotním postižením, z dětských domovů nebo sociálně znevýhodněných rodin. 

Autor článku: 
Jana Taušová

Současná krizová situace bohužel ještě více dopadá na ty nejohroženější a nejslabší – na lidi se zdravotním či sociálním handicapem, na seniory. Naším cílem je ochránit ty nejzranitelnější a nenechat je na okraji zájmu společnosti. Přijímací pohovory s uchazeči o stipendium jsme sice realizovali za ztížených podmínek, ale máme obrovskou radost, že můžeme podpořit 22 nových studentů, kteří překonávají vážné překážky na cestě ke vzdělání,“ prozrazuje Monika Granja, ředitelka Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové.

„Společný program s Výborem dobré vůle je naším nejstarším projektem společenské odpovědnosti, který trvá již 25 let. Vzdělání díky němu můžeme dopřát i těm studentům, kteří mají ztížené podmínky ho získat. Obzvlášť v dnešní těžké době jsme rádi, že prostřednictvím našeho společného projektu můžeme motivovat další mladé lidi a pomoci jim v jejich uplatnění,“ dodává za ČSOB k tomuto společnému projektu a jeho dlouhodobé podpoře Petr Hutla, vrchní ředitel a člen představenstva ČSOB, který zodpovídá mj. za oblast společenské odpovědnosti. 

22letý vysokoškolák Matěj Kroužil z Pardubic je jedním z 22 nových studentů, kteří teď na podzim získali finanční příspěvek z Fondu vzdělání. „Získání stipendia je pro mě velkou pomocí, abych mohl dokončit studium na soukromé vysoké škole. Studuji animaci a vizuální efekty na Vysoké škole kreativní komunikace, kde získávám znalosti a dovednosti nezbytné pro práci v trikových, 3D animačních studiích a uplatnění bych pak měl najít ve firmách zaměřených na výrobu reklamních videí a na virtuální realitu. Po dokončení studia bych se chtěl tedy věnovat animaci a využít ji plně v praxi,“ uvádí Matěj. Má už za sebou první ročník studia, ale i první úspěchy v podobě benefiční výstavy vlastních grafických děl. Také již třetí rok pracuje na vývoji počítačové hry.

Aktuálně pobírá v tomto školním roce stipendium z Fondu vzdělání 90 studentů. Od vzniku programu v roce 1995 získalo stipendijní podporu 626 studentů a dalších 602 obdrželo jednorázový příspěvek na školné či pomůcky ke studiu. Celkově bylo na studium dětí a mladých lidí se zdravotním nebo sociálním handicapem vynaloženo přes 35.8 milionu korun.

Více zde: http://www.vdv.cz/programy/fond-vzdelani/.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024