PRAHA: Nejen hlavní město má svůj festival světla. Třetí ročník plzeňského festivalu Blik Blik se chystá na pátek 17. a sobotu 18. března. Nabídne nevšední večerní procházku historickým centrem Plzně, která bude pokračovat do nedaleké malebné čtvrti Roudná. Jedna z instalací bude umístěna přímo v areálu plzeňského pivovaru. Pokud se rozhodnete festival navštívit, určitě ochutnáte Plzeň netradičně, zato plnými doušky.
Trasa povede z centra města přes Rooseveltův most a ulicí Pod Všemi svatými až k baroknímu špejcharu architekta Augustona v ulici Pod Všemi svatými. Výjimečně zpřístupněný objekt bude hostit digitální instalaci Noisescape Fina Teemu Mätänee. Po premiéře na pražském festivalu Signal se představí v Plzni, kde v DEPO2015 na letní tvůrčí rezidenci vznikla.
Hlavní hvězdou festivalu bude známý český designér Maxim Velčovský, který na Roudné instaluje obrovské lampy „Slunečnice". Grafická designérka Zuzana Lednická změní Riegrovu ulici na živý městský bulvár díky originálním lampionům z balonů Black and White. Autorem již zmiňované instalace v areálu pivovaru bude plzeňský sochař Benedikt Tolar. Na nádvoří Prazdroje vzdá poctu plzeňským bednářům. Festival připravuje i světelnou instalaci na řece Mži, kam německý umělec Jürgen Böhm umístí 20 stanů připomínajících migranty celého světa.
Čekají vás ale i další světelné instalace a objekty. Festival myslí také na děti. Jedna z instalací Demonz bude vyzývat k hraní si a rozbíjení. Nebojte se, v tomto případě půjde pouze o virtuální vázy a okna. Pro děti bude připravená i tvůrčí dílna se světelnými pohlednicemi.
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.