sobota
27. dubna 2024
svátek slaví Jaroslav
Vizuál festivalu
© Zdroj: www.openhousepraha.cz



Festival Open House Praha 2021 bude tentokrát v létě

PRAHA: Kvůli přetrvávající pandemii koronaviru se v letošním roce rozhodli organizátoři festivalu Open House Praha posunout jeho termín na léto. Festival se uskuteční od 2. do 8. srpna 2021. O víkendu 7. a 8. srpna se pro veřejnost otevřou zdarma desítky běžně nepřístupných budov a festivalový týden přinese řadu doprovodných akcí. Mottem festivalu je Architektura pro všechny, prohlídky budov jsou totiž určené pro širokou veřejnost, včetně například osob se zrakovým a sluchovým postižením.

od 02.08.2021 do 08.08.2021
Autor článku: 
Michaela Pánková

„Ještě na začátku roku jsme byli optimističtí, v současné chvíli nás pandemická situace opět donutila veškeré přípravy přehodnotit. Koncept festivalu vychází z přímých zážitků z architektury a o tyto zážitky nechceme návštěvníky ochudit. Zvážili jsme proto několik variant termínů a možností realizace jak z naší strany, tak ze strany důležitých partnerů a rádi bychom uskutečnili festival ve standardním formátu. Samozřejmě za dodržení všech vládních opatření, neboť bezpečnost a zdraví všech jsou naší prioritou,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.

Jedním z hlavních lákadel 7. ročníku festivalu bude palác ARA, jehož kresba od oceňovaného ilustrátora Jana Šrámka bude provázet i letošní vizuál. Impozantní funkcionalistický palác na rohu Perlové ulice z 30. let 20. století si ještě mnozí pamatují jako obchodní dům s příznačným názvem Perla. Jeho výrazným prvkem je zaoblené skleněné nároží. Při stavbě byly použita technologie ocelového skeletu, stejně jako u newyorských mrakodrapů, a díky této své ocelové síle přežil dokonce i dva požáry. „V paláci se pro návštěvníky otevřou dvě patra coworkingového prostoru HubHub a návštěvníci si kromě prohlídky designového řešení sdílených kanceláří budou moci vychutnat i nádherné výhledy z teras, upřesňuje Andrea Šenkyříková.

Organizátoři se v letošním roce rovněž chtějí zaměřit na připomínku 150. vyročí narození Jana Kotěry, zakladatele české moderní architektury. Festival tak zpřístupní řadu Kotěrových významných pražských realizací, jako například Trmalovu vilu ve Strašnicích, Laichterův dům na Vinohradech nebo Vršovickou vodárnu v Michli. „Jakmile to situace dovolí, pozveme zájemce nejen do budov, ale i na procházky městem. Společně s architektem Zdeňkem Lukešem uvedeme také přednáškový cyklus věnovaný Kotěrovi a jeho odkazu,“ dodává Andrea Šenkyříková.

Open House Praha je součástí mezinárodní sítě festivalů Open House Worldwide, které se konají ve více než 45 městech po celém světě. Díky zapojení stovek dobrovolníků, kteří pomáhají s otevíráním budov, je Open House Praha nejen kulturním svátkem města, ale také jedinečnou akcí s komunitním a sociálním přesahem. Nábor dobrovolníků pro letošní ročník byl již zahájen. Zájemci se mohou hlásit na tomto odkazu.

Kompletní program festivalu bude zveřejněn na www.openhousepraha.cz na začátku června, ale některé z novinek budou organizátoři odhalovat postupně ve facebookové události Open House Praha 2021.

O Open House Praha

Open House Praha, z. ú., je nestátní nezisková organizace, která v rámci jednoho květnového víkendu pořádá stejnojmenný festival s týdenním doprovodným programem. Koncept festivalu vznikl v Londýně v roce 1992 pod vedením zakladatelky Victorie Thornton, která za svůj počin získala Řád britského impéria. Světový festival, na jehož pořádání získala organizace mezinárodní licenci, se v Česku konal poprvé v roce 2015 a od té doby se stal jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí v Praze. Patronkou pražského festivalu je Eva Jiřičná, architektka českého původu žijící v Londýně, která stála u počátků Open House London, 20 let byla jeho součástí a to jako členka správní rady, tak dobrovolnice v budovách a tvoří pomyslný most mezi Prahou a zakladatelským městem. Open House Praha je hrdou součástí mezinárodní sítě Open House Worldwide sdružující více než 45 měst na 5 kontinentech světa, v nichž festivaly Open House probíhají. Vedle pořádání festivalu se organizace věnuje také nejrůznějším celoročním aktivitám (pro dobrovolníky, partnery, klub, veřejnost), včetně vzdělávacích programů pro děti, mladé dospělé či lidi s hendikepem.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024