<p>PRAHA: Důvod pořádání Famufestu je pokaždé stejný. Studenti FAMU mají šanci poznat práce ostatních studentů. Nejinak je tomu i v rámci koncepce Famufest ’14 – Zprava Zleva. Filmy samotné by však neměly být jedinou podstatou a součástí festivalu.</p> <p>Co je pro film důležité, to jsou kontexty. Kontexty, které na nás pokaždé „útočí“, a to zprava nebo zleva. Film si pak můžeme představit jako dílo, médium a poslání, které leží pro filmaře v pomyslném centru, na které tyto podněty, názory, události a lidé – inspirace, bez které by nejen žádný film, ale ani jiné umělecké dílo nevzniklo – míří.</p> <p>„Ostatně to je i cíl naší koncepce, našeho tématu pro Famufest ’14 – Zprava Zleva. Naší snahou je dát studentům a filmařům, ale i ostatním návštěvníkům, šanci seznámit se s novými podněty, názory a nápady. Představit jim film i v jiném kontextu, než ho doposud znali. Stále však nezapomínáme, že ve středu festivalu leží studentský film. Famufest ’14 – Zprava Zleva by měl být otevřený, a to všemi směry a ve všech možných smyslech: budeme se snažit festival dostat do povědomí nejen mezi studenty FAMU, ale i mezi širší veřejnost. Chceme navázat na to nejpovedenější z minulých festivalových ročníků a zároveň vnést do festivalu změny, které pomohou posílit prestiž a vliv Famufestu v rámci české festivalové (filmové) scény,“ přečtete si na festivalovém webu</p> <p>Tento rok dávají pořadatelé důraz zejména na jasnější dramaturgii, novou koncepci soutěžní sekce, jiné a funkčnější festivalové prostory, zajímavé evropské hosty větších jmen. Ti by se měli účastnit nejen Masterclassů, ale také diskuzí, které budou letos poukazovat na různé problémy filmařského života nejen v Česku, ale i ve světě. </p> <p>Více v příloze</p>
ŽATEC: V roce 2025 oslaví Domov pro seniory a pečovatelská služba v Žatci 70. výročí svého založení. U této významné příležitosti se domov obrací na širokou veřejnost, bývalé i současné klienty a zaměstnance s prosbou o pomoc při sestavení unikátní brožury mapující bohatou historii péče o seniory v Žatci.
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.