pondělí
6. ledna 2025
svátek slaví Tři králové



Expozice "Čarodějnické procesy" je vítězem

Autor článku: 
luk

<p>OLOMOUC: Cenu veřejnosti Olomouckého kraje za výjimečný počin v oblasti kultury za rok 2012 si ve středu 10. dubna v Moravském divadle Olomouc převezmou zástupci Vlastivědného muzea Jesenicka za novou stálou expozici nazvanou „Čarodějnické procesy na Jesenicku v 17. století“.</p> <p>Expozice zvítězila v anketě pořádané Olomouckým krajem, ve které hejtmanství během března obdrželo celkem 2349 hlasů.<br />
Nová stálá expozice „Čarodějnické procesy na Jesenicku v 17. století“ získala od občanů 670 hlasů.<br />
Představuje historii rozsáhlého honu na čarodějnice, ke kterému došlo v jesenickém regionu v letech 1622 až 1695. Podařilo se zde prezentovat významnou kapitolu dějin Jesenicka moderním způsobem prostřednictvím audiovizuální techniky.<br />
Na druhém místě se umístila akce „Setkání Hanáků v Tovačově“, a to se 477 hlasy.<br />
Třetí příčku obsadil pátý ročník mezinárodního srazu mistrů řemesla kolářského a kočárnického „Josefkol“ se 394 hlasy.<br />
„Anketa probíhala od 1. do 25. března na internetových stránkách Olomouckého kraje. Široká veřejnost měla v tomto termínu možnost hlasovat pro deset zajímavostí a kulturních akcí. Jsem velice rád, že se občanům nejvíce líbila právě expozice zaměřená na čarodějnické procesy, kterou připravila naše příspěvková organizace. Prvenství v anketě svědčí o oblibě nové expozice a kvalitně odvedené práci při její přípravě a realizaci,“ uvedl náměstek hejtmana Olomouckého kraje Radovan Rašťák. „Chtěl bych touto cestou poděkovat jak organizátorům, kteří každoročně pro veřejnost připravují zajímavé akce, tak především všem občanům, kteří se naší ankety zúčastnili a hlasovali pro své favority,“ dodal.</p> <p>Celkové výsledky hlasování v anketě o Cenu veřejnosti Olomouckého kraje za výjimečný počin v oblasti kultury za rok 2012 a medailonky oceněných najdete v přílohách.</p>

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.01.2025

PRAHA: Rozšíření otevírací doby, otevření dvou nových Kiosků a rozšiřování povědomí široké veřejnosti o digitálních službách, to jsou hlavní očekávané události a témata roku 2025 v Městské knihovně v Praze (MKP).

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
06.01.2025

ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.

Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.

Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.

Více na: www.svataludmila.cz

Hl. m. Praha, Jihočeský kraj, Středočeský kraj
Co se děje
03.01.2025

TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
31.12.2024