PRAHA: Rozšíření otevírací doby, otevření dvou nových Kiosků a rozšiřování povědomí široké veřejnosti o digitálních službách, to jsou hlavní očekávané události a témata roku 2025 v Městské knihovně v Praze (MKP).
Technologie i umění odstřihnout se
Zvyšování digitální gramotnosti a seznamování široké veřejnosti s digitálními službami státu si knihovny zvolily jako hlavní téma roku 2025 pro své vzdělávací a osvětové aktivity. Své stálé místo v programu neformálního vzdělávání tak mají oblíbené Digitální poradny, které lidem nabízejí možnost seznámit se v bezpečném prostředí s funkcemi mobilního telefonu a novými aplikacemi. Obsahem jsou nejen digitální služby státu, které nabízí Portál občana, ale i služby Digitální knihovny, možnosti E-knihovny, nebo funkce aplikace MKP.
Digitální služby se projeví i v přímých službách knihovny, která začne ve všech pobočkách sítě MKP akceptovat ověření totožnosti pomocí aplikace eDoklady a online ověření identity pomocí nástroje Bank ID. Dále budou rozvíjena témata umělé inteligence (AI) a virtuální reality (VR). Seznámit se s Aiou (čti Ájou), umělointeligenční knihovní asistentkou, je možné už nyní v pobočce Rajská zahrada (Praha 14), kde je na zkušebním pobytu. Dále se počítá s jejím nasazením v některém z Kiosků. Tematické programy s využitím virtuální reality jsou stálou nabídkou hned několika poboček (https://www.mlp.cz/cz/o-knihovne/sluzby/virtualni-realita/).
Na druhou stranu se v knihovně objeví i témata spojená s bezpečnostními aspekty digitálního světa, včetně potřeby digitálního wellbeingu a moderace přítomnosti v digitálním světě.
Do knihovny třeba i v neděli
Čtenářky a čtenáři se v knihovně se samoobslužnými prvky setkávají již od roku 2019, kdy bylo zahájeno samoobslužné půjčování v Ústřední knihovně (Praha 1). Změna technologie výpůjčního procesu umožnila knihovně rozšířit nejen nabídku akcí pro veřejnost (počet akcí vzrostl až na současných 8000 za rok), ale postupně také dostupnost služeb. První samoobslužný Kiosek byl v Centru Černý Most (Praha 14) otevřen v březnu 2022. V roce 2025 se plánuje otevření dalších dvou Kiosků, a to v obchodním centu DBK (Praha 4) a Westfield Chodov (Praha 11). Kiosek neposkytuje plnohodnotné knihovní služby (pobytové, vzdělávací a kulturní), ale je rychlou alternativou pro vracení a půjčování knih na dobře dostupném místě s širokou otevírací dobou.
Rozšíření dostupnosti knihovních služeb přinese i připravovaná změna otevírací doby vybraných poboček. V první vlně budou zařazeny Ústřední knihovna (Praha 1) a pobočka Dejvice (Praha 6, v budově Národní technické knihovny), které nabídnou možnost využívat knihovnu například v neděli. Rozšířená otevírací doba bude bez přítomnosti knihovnic a knihovníků a vstup do knihovny bude podmíněn (stejně jako do Kiosku) platným čtenářským průkazem. Zájem se předpokládá zejména ze strany studenctva, a to zejména s ohledem na probíhající diskuzi o nedostatku studijních míst v Praze.
Nové a revitalizované knihovny
Na Černém Mostě (Praha 14) bude dokončena stavba nového Polyfunkčního domu Černý Most, ve kterém najde své sídlo i nová pobočka MKP s velikostí kolem 1000 m2. S architektonickým ateliérem Loxia probíhají práce na projektu interiéru, který by měl nabídnout pohodlný výběr knih i příjemné vybavení pro pobytové služby. Otevřením knihovny v roce 2026 se zaplní další bílé místo na dostupnosti knihovních služeb na mapě Prahy.
Pozornost bude zaměřena i na revitalizace (obnovu) interiéru několika stávajících poboček. Nový kabát podle návrhu ateliéru monom by měla dostat významná pobočka Smíchov (Praha 5) umístěná v budově secesní Smíchovské tržnice z roku 1908, ale i dvě sídlištní knihovny umístěné v objektech občanské vybavenosti. Nad lepším využitím prostoru pobočky Bohnice (Praha 8) se bude zamýšlet Studio Virtua a úpravy interiéru v pobočce Opatov (Praha 11), která by pak měla nabídnout i příjemnější prostor pro akce, jsou projednávány s architektkou Karolínou Kripnerovou.
Zahájeny budou práce na projektu nového bibliobusu. Pojízdná knihovna je tradiční službou MKP, kterou poskytuje od roku 1939. Aktuální vozový park tvoří dvě vozidla, Crossway z roku 2008 a Oskar (Fiat Ducato) z roku 2013. Projekt počítá s obnovou staršího (a většího i těžšího vozidla, které se dlouhodobě ukazuje do pražského provozu jako nevhodné) za multifunkční a menší vůz s širokým využitím pro pravidelné stanice i „propagační“ výjezdy (festivaly, akce).
Ať se umíme odstřihnout od toho, co nás svazuje, přeje z knihovny Lenka Hanzlíková.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.