PLZEŇ: Prožijte letošní Evropský den sousedů na Jiráskově náměstí! V sobotu 27. května oživí náměstí i klášterní zahradu komponované historické vycházky, které připravují spolu se spolkem Pěstuj prostor a Majákem Plzně také žáci a studenti přilehlých škol. Nebude chybět hudební program v zahradách a na závěr sousedská večeře.
Vycházky upozorní na zapomenuté příběhy a zapadlá zákoutí Jiráskova náměstí, jež promluví vzpomínkami pamětníků. Zároveň proběhne vernisáž doprovodné výstavy. Návštěvníci Evropského dne sousedů budou moci zavítat i na prohlídku klášterní zahrady, kterou je provedou dominikáni. Celý den zpestří speciální hudební program situovaný právě do zahrady.
Na akci se organizačně podílejí spolek Pěstuj prostor, Klášter dominikánů Plzeň, Městský obvod Plzeň 2 – Slovany, Masarykova základní škola, Církevní gymnázium, 13. základní škola, Maják Plzně a Nadace Proměny Karla Komárka, Evropský den sousedů zaštiťuje Plzeň 2015. Klášterní zahrada bude zpřístupněna veřejnosti s laskavým svolením kláštera dominikánů.
Akci zahájí již v 10 hodin dopoledne vernisáž druhé části výstavy PAMĚŤ – tentokrát s podtitulem „Jiráskovo náměstí ve vzpomínkách“. Výstava bude mozaikou fotografií, příběhů a vzpomínek významných rodáků i žijících pamětníků z okolí Jiráskova náměstí. „Při práci mě zaujaly detaily z každodenního života, které se dozvídáme. Často se jedná o zdánlivé drobnosti, jež jsou ale součástí jedinečného příběhu každého jednotlivce, jeho rodiny a přátel. Tyto střípky potom dávají dohromady zajímavý obraz života spojeného s tímto místem. Zároveň slýcháme i silné příběhy ze života během druhé světové války, jež jsou smutnou, ale poučnou historií, která by neměla být zapomenuta,“ upřesňuje jedna z organizátorek výstavy, Eva Kraftová.
Na výstavu naváže další program – zmiňované komponované vycházky včetně komentované prohlídky kostela a klášterní zahrady s překvapením. Relaxační atmosféru zahrady podkreslí i několik hudebních vystoupení. Pro děti zde budou připravena celodenní volná zábava a hry. Den završí společná mezinárodní sousedská večeře, kterou připraví nejen pořadatelé, ale i návštěvníci a sousedé z „Jiráskáče“. Každý může připravit ochutnávku vlastnoručně vytvořených kulinářských lahůdek, pochlubit se originálními jídly či rodinnými recepty. Nebo jen donést, co má kdo rád – gastronomické fantazii se meze nekladou.
Jaká bude atmosféra Evropského dne sousedů, to záleží i na vás. Přijďte se společně poznat a pobavit. Objevte tajemná zákoutí vašeho okolí, poslechněte si příběhy vašich sousedů a známých. Evropský den sousedů je i vaším dnem!
———————————————
Evropský den sousedů 2017
Jiráskovo náměstí a klášterní zahrada v Plzni
předběžný program:
10:00 – Slavnostní zahájení, vernisáž výstavy PAMĚŤ (před kostelem)
10:30 – Komentovaná prohlídka výstavy a komponovaná vycházka po Jiráskově náměstí (začátek před kostelem)
12:30 – Příležitostné trio Františka Kučery (jazz) part 1 (v klášterní zahradě)
14:30 – Příležitostné trio Františka Kučery (jazz) part 2 (v klášterní zahradě)
15:30 – Komentovaná prohlídka výstavy a komponovaná vycházka po Jiráskově náměstí (začátek před kostelem)
18:00 – Mše svatá (v kostele)
19:30 – Sousedská večeře v klášterní zahradě s hudbou (každý zván, pohoštění s sebou)
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.