sobota
27. července 2024
svátek slaví Věroslav
Marta Jandová a Karel Mařík
© Foto: Vratislav Noha



Dvojalbum „Zpověď“ Karla Maříka je nevšedním hudebním pojetím dvou desítek básní Jiřího Žáčka

ČR: Na hudební a knižní předvánoční trh přichází ve skrze unikátní projekt Zpověď. František Černý ze skupiny „Čechomor“, frontman Olympicu Petr Janda, Igor Timko ze slovenské kapely „No Name“, Daniel Hůlka, Helena Vondráčková, Marta Jandová, herci Jan Dolanský, Roman Zach, to jsou jen některé z osobností, které skladatel, producent a instrumentalista Karel Mařík přizval k účasti na projektu „Zpověď“. Součástí dvojalba je kniha vybraných dvou desítek básní Jiřího Žáčka doplněná uměleckými kolážemi fotografa Vratislava Nohy.

Autor článku: 
Tomáš Kopečný/ika

Prvním singlem, ke kterému vznikl i videoklip, je zhudebněná báseň Voda, voděnka v podání Františka Černého z Čechomoru a zpěvačky Kristýny Peterkové.

Jiří Žáček patří k nejčtenějším českým básníkům. Jeho tvorba, v níž dokázal skloubit lyriku a humor, oslovuje čtenáře a čtenářky všech generací už pět desetiletí. Je autorem více než padesáti knížek pro děti i dospělé, které vyšly v celkovém počtu téměř tři miliony výtisků.

„Některé ze zhudebněných básní Jiřího Žáčka jsou více než tři dekády staré, avšak pro svá silná sdělení jsou aktuální i pro dobu, kterou žijeme my dnes. Skladby jsme nahrávali živě, což není až tak neobvyklé, ale dnes je už raritou, že všichni muzikanti natáčeli písně současně v jeden moment. Tím získaly nahrávky větší autenticitu, vnitřní energii a živost, kterou diváci uslyší také na koncertech,“ popisuje jedinečnost natáčení alba a další plány s projektem „Zpověď“ autor hudby Karel Mařík.

Dvojalbum „Zpověď“ vychází na dvou CD nosičích a také digitálně. Obsahuje 22 originálně zhudebněných básní (123 minut hudby). Distribuci alba zajišťuje vydavatelství Supraphon prostřednictvím síti knihkupectví a obchodů s hudebními nosiči. V digitální podobě bude k dispozici ve streamovacích službách (aktuálně dostupné na Supraphonline a Spotify).

Natáčení probíhalo v hudebním studiu „Dark Sight“ kytaristy Tomáše Kryla. O mastering alba se postaral zvukový mistr Eike Freese z hudebního studia „Chameleon“ v Hamburku, který spolupracoval např. se skupinami Deep Purple, Apocalyptica, Helloween či se zpěváky I. Gillanem a A. Cooperem.

Album nahráli kromě Karla Maříka (piano a akordeon), Tomáš Kryl (kytary), Zdeněk Ševčík (bicí), Miloš Miškovský (baskytara), Adam Karel Mařík (kytary) a hosté Vratislav Bartoš (trumpeta a křídlovka), Ondřej Klímek (saxofon a flétna) a Andrea Jiskrová (housle). Většina písní je zpestřena živým smyčcovým orchestrem. Více informací: www.zpoved-zacek.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024