sobota
20. dubna 2024
svátek slaví Marcela
Dům kultury města Ostravy
© Foto: Martin Kusyn



Dům kultury města Ostravy oslaví šedesátku

OSTRAVA: Tento týden uplyne šedesát let od vzniku Domu kultury města Ostravy. Neoklasicistní budova architekta Jaroslava Fragnera byla slavnostně otevřena 16. dubna 1961 a záhy se stala zásadním kulturně-společenským centrem města. Minulost ostravského „kulturáku“ si teď jeho tým připomíná spolu s pamětníky. Ke vzpomínkám vyzývá i širokou veřejnost. 

Autor článku: 
Klára Šebestová

V dubnu roku 1961 doletěl první člověk do vesmíru, vládnoucí KSČ oslavila své 40. výročí a v Ostravě se otevřel největší kulturní dům v zemi. Tehdejší tisk ho popsal jako bílou loď uprostřed černé Ostravy a jeho první oficiální název zněl Dům kultury pracujících Ostravy. Rozlehlé stavbě s krémovou fasádou a nezaměnitelným průčelím však Ostravané dodnes neřeknou jinak než „kulturák“. 

Neoklasicistní budovu navrhl architekt Jaroslav Fragner. Stavba probíhala v letech 1956 až 1961 na místě bývalého hřbitovního zahradnictví. Záhy po zahájení provozu našlo v kulturním domě útočiště například Divadlo Petra Bezruče nebo Ostravský symfonický orchestr, dnes Janáčkova filharmonie Ostrava. 

Pod střechou domu kultury se však nesetkávali pouze profesionální umělci, nýbrž také klubisté nejrůznějšího zaměření a členové mnoha neprofesionálních uměleckých souborů, například folklorního souboru Opavica nebo taneční klub Jarky Calábkové. Býval navíc často kulisou významných životních událostí jako jsou svatby nebo promoce. Programový tým DKMO se proto u příležitosti letošního výročí zaměřuje na vzpomínky vybraných pamětníků i široké veřejnosti. 

„Vzhledem k současné situaci jsme museli upustit od oslav, které jsme na letošek připravovali, a místo toho shromažďujeme vzpomínky pamětníků na všední život v kulturáku,“ popisuje vedoucí programu Jiří Močička a zároveň vyzývá, aby se o své zážitky spojené s domem kultury podělila i široká veřejnost. „Mnoho mých kolegů našlo ve svých rodinných albech fotografii, která byla pořízena právě tady v domě kultury nebo v jejím okolí. Rodiče jednoho z našich techniků se tady dokonce brali. Přivedlo nás to na myšlenku tyhle příběhy sesbírat, podělit se o ně a zároveň zachovat pro další generace,” dodává. 

Rozhovory s pamětníky i příběhy a fotografie ostravské veřejnosti bude Dům kultury města Ostravy v průběhu dubna pravidelně zveřejňovat na svém webu. Tam zájemci najdou také návod, jak se podělit o své vlastní vzpomínky na ostravský „kulturák“. 

Do dalších let vstupuje Dům kultury města Ostravy s vidinou rozsáhlé rekonstrukce a významného rozšíření v podobě nového koncertního sálu. Architekti ze studií Steven Holl Architects a Architecture Acts k obojímu přistupují citlivě a s respektem k odkazu Jaroslava Fragnera. Dům kultury tak čekají další dlouhé roky v centru dění. 

 

www.dkmoas.cz

www.facebook.com/dumkulturyostrava/

 

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024

DOMAŽLICE, LITOMYŠL: Ústředním místem oslav dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany bude letos Festival Smetanova Litomyšl, který se uskuteční v termínu od 8. 6. do 7. 7. V hlavním programu tohoto významného hudebního svátku vystoupí pouze jeden jediný amatérský soubor. Jmenuje se Čerchovan a jedná se o pěvecký sbor působící v Domažlicích nepřetržitě od svého založení v roce 1901. V současné době ho tvoří přibližně 45 amatérských zpěváků a od roku 1997 stojí v jeho čele sbormistr MgA. Marek Vorlíček. Právě jeho jsme při příležitosti mimořádného festivalového vystoupení požádali o rozhovor.

Pardubický kraj, Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Lidová kultura, Památky, Soutěže a festivaly
Články a komentáře
17.04.2024