OLOMOUC: Žáci základních a středních škol se zájmem o herectví pracovali minul týden v ZŠ a MŠ Řezníčkova v Olomouci pod vedením populárních hereckých osobností na uměleckých projektech. Na letošním druhém ročníku Olomoucké Ambroziády učí Jan Přeučil, Radim Fiala, Eva Hrušková, Tomáš Magnusek, Josef Mádle, Denisa Nesvačilová a další.
Akce se zúčastnilo přes sto dětí z celého Olomouckého kraje. Výstupy z celého projektu buly olomoucké veřejnosti prezentovány v areálu školy v sobotu 13. 8.
Umělecká agentura Ambrozia organizuje umělecké vzdělávací kurzy pro děti a mládež ve většině velkých měst ČR už od roku 2007. V Olomouci se letos konal již druhý ročník. V loňském roce zde děti pracovaly například pod vedením herců Jana Šťastného a Václava Kopty. Záštitu nad letošním ročníkem přijal primátor města Olomouce Antonín Staněk.
ŽATEC: V roce 2025 oslaví Domov pro seniory a pečovatelská služba v Žatci 70. výročí svého založení. U této významné příležitosti se domov obrací na širokou veřejnost, bývalé i současné klienty a zaměstnance s prosbou o pomoc při sestavení unikátní brožury mapující bohatou historii péče o seniory v Žatci.
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.