PRAHA/STŘEDOČESKÝ KRAJ: Již o druhém červencovém víkendu se v Praze a Středočeském kraji uskuteční jedinečná mezinárodní konference a série koncertů WASBE Prague 2016. Světová asociace dechových orchestrů a ansámblů WASBE se letos v červenci poprvé ve své historii sejde v Praze, aby tak symbolicky navázala na tradici, jež vzešla od nás, z Čech, Moravy a Slezska.
„Je málo oborů lidské činnosti, na které bychom mohli být my Češi náležitě hrdí, a právě česká symfonická dechová hudba si v průběhu let vytvořila ve světě takové jméno a prestiž, že jsme mnohými považováni za kolébku tohoto žánru. Coby hostitelé připravované mezinárodní konference WASBE si můžeme připadat jako babička, která se chystá na návštěvu vnoučat, těší se na ně, chce mít pro ně vzorně uklizeno a napečeno, aby se u ní děti cítily skvěle, na babičku v budoucnu s láskou vzpomínaly a vždy se k ní rády vracely,“ říká plk. Václav Blahunek, hlavní organizátor akce.
Obsahem prodlouženého víkendu 8.–11. července budou jednak dopolední muzikologické přednášky v hotelu Olšanka pro odbornou i laickou veřejnost, odpolední open-air koncerty se vstupem zdarma ve Valdštejnské zahradě Senátu ČR, v Kutné Hoře zahradě GASK pod památkovou zónou UNESCO a v Kongresovém sále České národní banky na Senovážném náměstí. Bonbónkem pro všechny zúčastněné budou večerní koncerty v nejprestižnějších pražských sálech - ve Dvořákově síni Rudolfina, Smetanově síni Obecního domu a ve Španělském sále Pražského hradu.
Účinkovat bude na dvacet domácích a zahraničních velkých dechových orchestrů, převážně mládežnických či studentských, ale i naše uniformované dechové kapely (Hudba hradní stráže a Policie ČR a Ústřední hudba armády ČR), které si tuto prestižní příležitost nemohou nechat ujít. Do Prahy se rovněž přijedou představit soubory z USA, Estonska, Maďarska, Francie, Švýcarska, Slovinska a Nizozemí.
WASBE je světová asociace symfonických dechových orchestrů a souborů se sídlem v USA. Sdružuje organizace i individuální členy z padesáti zemí světa. Je jedinou celosvětovou organizací, která se věnuje rozvoji symfonické dechové hudby prostřednictvím konfrontace hudební kultury jednotlivých míst. Pořadatelství Mezinárodní konference WASBE bylo pro letošní rok svěřeno příspěvkové organizaci Ministerstva kultury NIPOS (útvar ARTAMA), Svazu hudebníků ČR, agentuře The Prague Concert Co. a poradenské skupině HPCG. Spolupořadateli jsou předseda Senátu Parlamentu České republiky pan Milan Štěch, Policie ČR, Armáda ČR, Správa Pražského hradu, Galerie Středočeského kraje (GASK) Kutná Hora, Společnost dechové hudby při AHUV. Mezinárodní konferenci WASBE 2016 v Praze udělila záštitu řada významných osobností veřejného života, včetně prezidenta České republiky Miloše Zemana a předsedy vlády České republiky Bohuslava Sobotky. Konferenci finančně podpořili Ministerstvo kultury ČR, Hlavní město Praha, Středočeský kraj a Městská část Praha 1, Příspěvková organizace Ministerstva pro místní rozvoj pro podporu cestovního ruchu Czech Tourism, Nadace Život umělce, Ochranný svaz autorský, Pojišťovna VZP, a.s. a Kooperativa pojišťovna a.s. Nefinanční podporu poskytuje Pražská informační služba. Mediálními partnery jsou mediální skupina Lagardere, Regionální Deník, časopis Naše Muzika, Český rozhlas Region, Radio Proglas a Radio Dechovka.
Více informací na www.wasbeprague.com
Kontakt:
Václav Hlaváček
tel.: 603 242 784
e-mail: hlavacek@nipos-mk.cz,
NIPOS • P.O.Box 12, Fügnerovo náměstí 1866/5 • 120 21 Praha 2
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.