úterý
18. ledna 2022
svátek slaví Vladislav
Pavla Pavlíčková Kovaříková
© Foto: https://photoshine.cz/Dobrodružná kniha Mucošci a tajemství alchymie hledá fanoušky!

Autor článku: 
Talentovaní Umělci

ČR: Kniha Mucošci a tajemství alchymie zavede své čtenářky a čtenáře do období husitské války, kde parta dětí ze současnosti rozplétá záhadu starého pergamenu, tajemných sošek Mucošků a podivné mapy. Na své dobrodružné cestě se snaží nalézt skrytá poselství starých alchymistů a odhalit pradávný šepot stínů. Tento dobrodružný příběh je plný nejen zábavy, ale i historických faktů. Autorka Pavla Pavlíčková Kovaříková zasadila děj knihy do malebné oblasti Mladé Boleslavi a přilehlého okolí.

Značná část příběhu se odehrává u romantické zříceniny hradu Michalovice a na mladoboleslavském hradu, kde se nyní nachází muzeum. Nechybí ani Chrám sv. Víta, Karlův most, Anežský klášter či zaniklý klášter Hradiště. „Autorka je velkou milovnicí jak historie, tak dětského světa. Hrdinky a hrdinové její nové knihy si musí poradit bez pomoci moderních technologií a spolehnout se na hodnoty, které připomínají důležitost přátelství, oddanosti a čestnosti,“ upřesnila Tereza Kvapil Pokorná, zakladatelka skupiny Talentovaní Umělci, která spisovatelku podporuje. Zajímavostí také je, že autorka během tvorby knihy spolupracovala s testovací skupinou čtrnácti dětí, které jí poskytovaly zpětné vazby na příběh i názvy knižních kapitol.

Předprodej knihy Mucošci a tajemství alchymie, který potrvá ještě do 2. září letošního roku, probíhá prostřednictvím crowdfundingové kampaně online nakladatelství Pointa. Ta umožňuje, aby se veřejnost podílela na skupinovém financování a sama tím přispěla k vytvoření knihy. Vedle výhodné koupě knihy láká autorka své fanoušky i na řadu zajímavých odměn v podobě dárků s knižními postavičkami, vstupenek na strašidelné prohlídky historického podzemí Prahy nebo na ubytování v Jizerském penzionu. Nechybí ani možnost podpory dobročinnosti. Autorka totiž plánuje zaslat knihy dětem z oblasti zasažené tornádem na Moravě. K pomáhajícím aktivitám má sama blízko, působí jako dobrovolnice v domově seniorů. „Pavla Pavlíčková Kovaříková je důkazem toho, že talent zraje s věkem. Během začátků své literární tvorby se nebála čelit problémům s dyslexií, což nadané často odrazuje. Ještě před zahájením kampaně projevily zájem o nákup knihy i základní školy a kulturní instituce. Myslím, že o autorce ještě hodně uslyšíme,“ dodala Tereza Kvapil Pokorná.

Mohlo by vás také zajímat...

BROUMOV: Lektorky Maiwaldovy akademie Vzdělávacího a kulturního centra Broumov připravily nový vzdělávací program Příběh knihy, který se inspiruje historií, rukodělným řemeslem mnichů a klášterní knihovnou. Během tvořivého programu budou žáci a studenti poznávat knihařské řemeslo, středověkou vazbu knih a vyrobí si svůj vlastnoručně šitý knižní blok.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
18.01.2022

BERLÍN: Krátkometrážní animovaný snímek režisérky Lucie Sunkové Zuza v zahradách se probojoval do soutěžní sekce Generation Kplus Competition 72. ročníku Berlinale. Tato kategorie věnovaná dětskému publiku každoročně nabízí desítky krátkometrážních titulů včetně těch animovaných. Posledním zástupcem české animace byl v roce 2020 studentský snímek Lístek, který vytvořila ve zlínském ateliéru Animované tvorby UTB Aliona Baranova.

Celá ČR, zahraničí
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.01.2022

ČR-ZAHRANIČÍ: Třídílná minisérie Podezření, kterou pro Českou televizi napsal scenárista Štěpán Hulík, se ve slavnostní zahraniční premiéře představí příští měsíc na dvaasedmdesátém ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale. Série bude uvedena v prestižní sekci Berlinale Series jako historicky vůbec první seriál nejen z Česka, ale také ze střední a východní Evropy.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.01.2022

PRAHA: Stejně jako v mnoha dalších oborech jsou i v architektuře dneška zcela zásadní otázky udržitelnosti. Jedním z průkopníků takto pojaté architektury budoucnosti je respektovaný švédský ateliér White Arkitekter, jehož práci představí Galerie Jaroslava Fragnera na výstavě s názvem A Heart of Wood. Již tento čtvrtek 13. ledna ji zahájí vernisáž spojená s přednáškou architektů Oskara Norelia a Roberta Schmitze, autorů unikátní dřevěné výškové stavby Sara Kulturhus, dvacetipatrového multifunkčního kulturního centra a nové dominanty pětatřicetitisícového města Skellefteå v severním Švédsku.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura
Co se děje
14.01.2022