sobota
23. ledna 2021
svátek slaví Zdeněk
Ilustrační fotografie
© Jan FučíkDo přeměny kraje mají mluvit umělci a kulturní organizátoři, říká náměstek ústeckého hejtmana

ÚSTÍ NAD LABEM:  Jiří Řehák, náměstek hejtmana Ústeckého kraje, chce zapojit místní umělce, kulturní organizátory a tvůrčí talenty do přeměny uhelného kraje. Začal elektronickým dotazníkem, kterým oslovil místní aktéry v umění a kultuře.

Autor článku: 
TZ/jal

Všichni mluví o tom, že náš uhelný kraj potřebuje novou tvář. A právě místní tvůrčí patrioti, kteří pomocí umění odspodu mění své obce a města, by se měli na nové image kraje podílet výrazněji než doposud,“ vysvětluje Řehák.

Pomocí elektronického dotazníku (https://bit.ly/DotaznikKultura) chce náměstek pro kulturu, památky a cestovní ruch zmapovat aktuální situaci kultury v kraji a pak společně s respondenty nastavit systém dlouhodobé spolupráce místních kulturních manažerů, umělců a dalších tvůrčích lidí. „Na Ostravsku a v dalších ex-průmyslových evropských lokalitách  se jasně ukázalo, že kreativita má sílu měnit místa k lepšímu. Byla by škoda toho potenciálu v našem kraji nevyužít,“ uzavřel Řehák.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Národní galerii se podařilo prodloužit výstavu Rembrandt: Portrét člověka až do 21. března! Výstava, s níž hned několikrát zahýbala pandemie koronaviru, měla původně skončit v lednu, aktuální prodloužení však přináší naději, že ji uvidí další návštěvníci.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Co se děje
22.01.2021

ČR: Buřinka, knírek, hůlka a ikonická chůze. Také bouřlivý smích umně smíchaný s dojemnými scénami. Režisér a herec, který zásadně ovlivnil dějiny kinematografie, se vrací do českých kin. Charlie Chaplin stojí za vznikem několika desítek filmů, které svou nadčasovostí a komikou patří mezi světové kulturní dědictví a dokáží oslovit diváky napříč dobou i zeměmi. V roce 2021 se na plátnech znovu objeví tři z nich – The Kid, Cirkus a Psí život. Groteska o tulákovi, který se ujme nalezeného dítěte, The Kid, navíc slaví 21. ledna 100 let od uvedení. Jako dárek k tomuto jubileu vzniknou tři nové originální soundtracky od českých hudebníků – jazzového trumpetisty Laca Décziho, femipunkové kapely Mucha a beatboxera Nastyho.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
22.01.2021

PLZEŇ: Multimediální výstava Loos in Pilsen pokračuje dále do světa. Po jejím úspěšném představení v Tel Avivu je nyní na řadě New York. Zahájení výstavy proběhlo ve čtvrtek 21. 1. 2021 v galerii Českého centra New York, která se nachází v Bohemian National Hall, z důvodu pandemie bylo v režimu přísných opatření. Další uvedení výstavy se během letošního roku uskuteční v Paříži, Tokiu, Bruselu, Berlíně, Mnichově a Vídni. Výstava vznikla ve spolupráci Českých center a Západočeské galerie v Plzni, partnery jsou město Plzeň a Plzeň-TURISMUS. Autorem výstavy je Petr Domanický.

Plzeňský kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Menšiny a cizinci
Co se děje
22.01.2021

POLIČKA: V Poličce uctili úmrtí Jana Palacha v parku u Pomníku druhého a třetího odboje, kde na návštěvníky čekala malá panelová výstava s vědomostním kvízem o životě tohoto studenta, jehož život vyhasl před 52 lety.

Celá ČR, Kraj Vysočina
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky
Co se děje
22.01.2021