sobota
2. listopadu 2024
svátek slaví Památka zesnulých
Foto z představení
© DLO



Divadlo loutek Ostrava uvede interaktivní představení pro nevidomé děti

Autor článku: 
Gabriela Boháčová

<p>OSTRAVA: Ojedinělý inscenační počin v rámci ostravských divadel připravili ostravští loutkáři. Z iniciativy členů hereckého souboru a ateliéru DLO vzniklo představení, které není ani tak „k vidění“, jako ke vnímání ostatními smyslovými orgány – je určeno především dětem se zrakovým a kombinovaným postižením.</p> <p>Pohádka O Velikém, Maličkém a Sluníčku bude mít premiéru ve středu 5. února na alternativní scéně.</p> <p>Předlohou inscenace se stala kniha „Daleko, nebo blízko?“, kterou napsala polská autorka Anna Onichomowska pro děti od pěti let. Zábavnou formou v ní učí vnímat relativitu dimenzí a úhlů pohledu. Maličký a Veliký jsou kamarádi. Maličký je tak malý a Veliký tak velký, že Veliký může Maličkého nosit na klobouku nebo v kapse. Z tohoto rozdílu mezi nimi někdy vznikají drobné spory: Bydlí teta Pelágie daleko, nebo blízko? Je jejího dortu pro ně příliš mnoho, nebo docela málo? Stojí sluníčko vysoko, nebo nízko? Je rybník, kam se jdou spolu koupat, hluboký nebo mělký? Když si však oba uvědomí, že rozdíly mají i značné výhody, že jeden by nemohl být bez druhého, a že oběma stejně svítí Sluníčko, poradí si v jakékoli situaci.</p> <p>Námět na interaktivní divadlo pro nevidomé děti v knize objevil člen ateliéru DLO Petr Dvorský, který pro hru sám také navrhl a vyrobil loutky. Herec DLO Martin Legerski knihu přeložil do češtiny, vybral několik příběhů pro jevištní adaptaci a složil k nim hudbu. V týmu, který doplnila Pavla Masaříková, tak vznikla mimořádná inscenace, jejíž děj mohou malí diváci se zrakovým postižením vnímat a prožívat ostatními smysly – hmatem, sluchem, vůněmi. Tomu odpovídá i precizní zpracování speciálně vyrobených loutek, které jsou navíc vytvořeny z materiálu příjemného na dotek, nebo použití netradičních hudebních nástrojů. Patří k nim kalimba – jde o druh perkusního nástroje, na který se hraje pomocí palců brnkáním na kovové struny. Tradičně se používá v Africe jako doprovod při zpívání.</p> <p>Jednotlivá představení jsou určena pouze malým skupinkám dětí do 10 let (a samozřejmě jejich dospělému doprovodu). Během nich se herci (tvůrci inscenace Petr Dvorský, Martin Legerski a Pavla Masaříková se zhostili i této úlohy) i loutky se budou každému malému divákovi osobně věnovat a děti se samy stanou součástí pohádkového děje. Pro první představení DLO oslovilo Společnost pro ranou péči v Ostravě, která pomáhá rodinám dětí se zrakovým postižením. </p> <p>Premiéra se odehraje na alternativní scéně 5. února dopoledne v 10 hodin.</p> <p>Gabriela Boháčová<br />
tajemnice um. souboru<br />
Divadlo loutek Ostrava<br />
Pivovarská 3164/15<br />
702 00 Ostrava<br />
tel.: 596 100 521<br />
mobil:722 948 915<br />
e-mail:tajemnice@dlo-ostrava.cz<br />
www.dlo-ostrava.cz</p> <p>marketing@dlo-ostrava.cz<br />
T.: +420 603 88 91 63</p>

Mohlo by vás také zajímat...

OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
30.10.2024

ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
30.10.2024

ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
31.10.2024

PRAHA: Poslanecká sněmovna dnes ve 3. čtení projednala návrh novely zákona o audiovizi. S její účinností se počítá k 1. lednu 2025. Novela je jedním z klíčových legislativních návrhů Ministerstva kultury.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
29.10.2024