BŘEZNICE: Kapsa plná pohádek je název divadelního festivalu, který od 26. července do 4. srpna pořádá Divadlo Kapsa Andělská Hora na Zámku Březnice. Jeho součástí budou čtyři divadelní pohádky, Letní divadelní dílna a představení, které z této dílny vzejde.
„Do Březnice jezdíme už 14 let. Spolupráce s kastelánem Robertem Bartákem byla od samého počátku úžasná a velmi pozitivní, jako ostatně celý zámek. A tak se ze spolupráce velmi rychle stalo přátelství a Březnici navštěvujeme i soukromě několikrát do roka. Časem jsme v Březnici našli další přátele, takže opravdu se sem vracíme jako domů,“ vyznal se dramaturg, režisér a herec divadla Vlastimil Fischer.
Jako každý rok Divadlo Kapsa Andělská Hora odehraje v Březnici čtyři pohádky, vždy v úterý a ve čtvrtek. Konkrétně Zvířátka a loupežníci, O Budulínkovi, Nešťastný šafářův dvoreček a Jak šel Venda do světa. Z toho muzikálek O Budulínkovi bude mít v Březnici premiéru. Všechna představení začínají v 16 hodin. Kromě toho připravilo Divadlo Kapsa i Letní divadelní scénu. „Té se zúčastní 12 dětí, většinou se jedná o již ostřílené mazáky ve věku od 7 do 14 let. Během LDD nejen nazkoušíme pohádku, ale současně k ní vytvoříme také kostýmy a scénu. Titul letošního představení bych zatím nerad prozrazoval, protože ho neznají ani sami herci a má být pro ně překvapením. Prozradím jen to, že půjde o klasiku ve verších,“ naznačil Vlastimil Fischer. Tomu se březnický zámek moc líbí. „Je to naše srdcová záležitost. Nejkrásnější renesanční zámek v Čechách nemůže přece nikoho nechat chladným. Navíc se v něm potkáte s gotikou, barokem, rokokem, empírem i 20. stoletím. Zámek je prostě taková malá encyklopedie stavitelství,“ uzavřel dramaturg a režisér.
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.