středa
22. května 2024
svátek slaví Emil
Z inscenace
© Michal KnavaDivadlo Exil čeká další premiéra: rodinné drama Tanec na konci léta

PARDUBICE: V úterý 14. května uvede pardubická komorní scéna v premiéře slavnou hru irského dramatika Briana Friela Tanec na konci léta. Dojemná inscenace vypráví příběh pěti rozdílných sester, které stojí na prahu životních změn. Zachycuje dobu před vypuknutím druhé světové války, kdy se tradiční irský život potýkal s modernizací a změnami.

14.05.2024
Autor článku: 
Kateřina Fikejzová Prouzová, principálka Divadla Exil

Režie se ujal zkušený herec Ladislav Špiner, který je od roku 2007 kmenovým členem Východočeského divadla Pardubice. Na své domovské scéně ztvárnil desítky rozmanitých rolí, od Peera Gynta přes Amadea a Mefista až po Kabaretiéra v muzikálu Cabaret. Je držitelem Ceny Thálie 2010 pro činoherce do 33 let. S divadelníky z Exilu spolupracuje už podruhé. Poprvé to bylo v roce 2017 při nastudování inscenace Kuřačky a spasitelky, která se stala jedním z nejúspěšnějších exiláckých titulů vůbec.

Tentokrát pro spolupráci padla volba na hru Tanec na konci léta irského dramatika Briana Friela. Jeho texty se vyznačují lidskostí, komplexními postavami a smyslem pro dialog. Titul se také dočkal v roce 1998 filmového zpracování s Meryl Streep v hlavní roli.

Divák se ponoří do světa irského venkova a do života sester Mundyových. „Tato hra má v sobě radost, lásku, pokoru, řád, ale také obyčejné lidské pochybení, zklamání. Co se týká vztahů, jde velmi do hloubky. Moc se mi líbí fráze ze hry, kterou jsem si napsal do textu jako motto – atmosféra opravdovější než příběh,“ říká režisér Ladislav Špiner.

Příběh, zasazený do léta roku 1936, je vyprávěn skrze vzpomínky Michaela, který líčí poslední rodinné léto, kdy byl svět ještě v pořádku. Diváci budou svědky událostí, kdy rádio hrálo hity, slavily se svátky Lughnasy a nebylo těžké propadnout bláznivému omamnému tanci.

Ačkoliv má Divadlo Exil na svém repertoáru aktuálně osm inscenací a hraje dvakrát týdně, jedná se o soubor složený z amatérských herců. „Pochopitelně proces zkoušení je odlišný než s profesionálními herci. Je to mnohem delší, a to je možná důvod, proč mě baví v Exilu režírovat,“ vysvětluje Ladislav Špiner s tím, že ukazuje hercům způsoby, jak se více ponořit do své postavy a propojit se s daným tématem.

Na jevišti se představí pětice hereček: Kateřina Fikejzová Prouzová, Naďa Kubínková, Simona Andrejsová, Vladimíra Goga a Karolína Davidová. Z herců se pak diváci mohou těšit na Václava Lojšku, Ondřeje Broulíka a Martina Žatečku. První repríza je naplánovaná na 15. května 2024. Vstupenky jsou k dispozici na webových stránkách divadla a v síti smsticket

Rodinné drama Tanec na konci léta bude už 107. nastudovanou inscenací Divadla Exil. To působí kontinuálně v Pardubicích od roku 2000. Ansámbl tvoří pětatřicet členů. Sál pro šedesát lidí sídlí pod prvorepublikovou Machoňovou pasáží.

 

Více o inscenaci: TANEC NA KONCI LÉTA

Mohlo by vás také zajímat...

RYMICE: Rekonstrukce konírny v areálu hospodářského dvora v Muzeu v přírodě Rymice je u konce. Sloužit bude jako sanační pracoviště a průchozí depozitář pro velké zemědělské stroje.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
21.05.2024

PRAHA: Ministr kultury Martin Baxa dne 16. května v Nostickém paláci předal Ceny Ministerstva kultury v oborech zájmových aktivit.

Na začátku slavnostního zahájení poděkoval všem oceněným za jejich dlouholetou neúnavnou práci na poli neprofesionálního umění a za jejich celoživotní přínos v daném oboru: „Bylo mi ctí dnes předat ceny Ministerstva kultury za neprofesionální umění, které má v České republice dlouholetou tradici a pro společnost zcela nezastupitelný význam. Všichni laureáti jsou mnohostranně talentovaní umělci a pedagogové, kteří svým dílem zanechávají hlubokou stopu ve společnosti i kultuře. Děkuji všem oceněným za jejich přínos v oblasti neprofesionálního umění, za jejich celoživotní uměleckou i pedagogickou práci a přeji jim do dalších let hodně zdraví, radosti a inspirace do další práce,“ řekl ministr Baxa.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Ostatní, Památky
Co se děje
17.05.2024

KUNŠTÁT: MĚSTO KUNŠTÁT a SPOLEK PŘÁTEL UMĚNÍ MĚSTA KUNŠTÁT vyhlašují 52. ročník Literární soutěže Františka Halase. Vřelý vztah básníka Františka Halase k mladším autorům je obecně známým faktem. Tuto část Halasova odkazu již více než pět desetiletí připomíná i literární soutěž nesoucí básníkovo jméno. Cílem této tradiční akce je podchytit mladé literární talenty, umožnit jejich vzájemnou konfrontaci a publikovat a propagovat kvalitní básnickou tvorbu. Uzávěrka zasílání příspěvků: 15. července 2024.


 
 
Celá ČR, Jihomoravský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
22.05.2024

PRAHA: Na tiskové konferenci dne 15. 5. 2024 novelu představil ministr kultury spolu s generálními řediteli České televize a Českého rozhlasu.

V loňském roce ministerstvo kultury připravilo tzv. malou novelu, která zapojuje Senát do volby rady České televize a Českého rozhlasu a přidává tak další pojistku proti ovládnutí těchto institucí. Nyní má finální podobu tzv. velká mediální novela, která zajistí stabilitu financování obou médií. Předcházela jí jednání nejen v rámci koalice, ale i s klíčovými subjekty českého mediálního trhu. Základní pilíře jsou stále stejné. Přibyla indexace poplatku v závislosti na inflaci, memoranda s veřejnoprávními médii a některé nové povinnosti pro veřejnoprávní média. Materiál nyní projedná vláda a účinnost zákona je naplánována k 1. 1. 2025.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
16.05.2024