PLZEŇ: Plzeňské Divadlo ALFA se chystá od června po necelých třech měsících koronavirové pauzy opět otevřít své brány. Plzeňská loutková scéna připravuje na poslední měsíc sezóny kolem dvaceti představení. Pro malé i velké diváky uvede reprízy inscenace Pozor, Zorro! z prosince 2019, uskuteční se odložená premiéra příběhu pro nejmenší děti Ťuk, ťuk, ťuk. Tučňák? a připravena je také zbrusu nová premiéra loutkářské klasiky Jenovéfa režiséra Tomáše Dvořáka.
„Představení budou určena pro veřejnost i pro školáky. Zdaleka ne všechny školy budou moci v červnu do divadla vyrazit a zdaleka ne všechny děti budou chodit v červnu do školy. Připravili jsme tedy představení zejména pro děti a rodiče, kteří by rádi po dlouhé pauze vyrazili do divadla, i pro všechny školní a dětské skupiny, které si chtějí zpestřit červnový program," řekl ředitel Divadla ALFA Jakub Hora.
Hrát se bude samozřejmě v souladu s platnými hygienickými nařízeními a omezeními. Alfa uvede jen menší loutková představení pro 20 - 40 diváků. Divadlo je pravidelně dezinfikováno, herci budou hrát se zakrytým obličejem či za dekorací. „Naštěstí loutkové divadlo využívá i nonverbální sdělení a za herce hovoří loutky. Herci tedy mohou hrát s rouškou, aniž by představení nějak změnili," dodal Jakub Hora. „Pravděpodobně provedeme i preventivní testování, abychom vyloučili onemocnění covid-19 u herců a personálu, kteří budou v kontaktu s diváky. V divadle ani v jeho okolí se infekce neobjevila, jsme tedy celkem klidní a v bezpečí."
V prvním červnovém týdnu si mohou nejmenší diváci užít novou pohádku Ťuk, ťuk, ťuk. Tučňák?!, kterou Alfa nazkoušela v polovině března, její premiéru už ale nestačila uvést. Alfa se poprvé ve své historii pustila ve spolupráci s ostravskými tvůrci Hanou a Tomášem Volkmerovými do tvorby pro nejmenší děti od dvou let. Inscenace vypráví nádherný příběh přátelství chlapce a tučňáka, který se najednou objeví u dveří. Představení se hraje vždy od 10 hodin dopoledne.
Druhý červnový týden uvede Alfa zbrusu novou premiéru Jenovéfa v režii Tomáše Dvořáka. Představení navazuje na geniální hity Alfy Don Šajn a Johanes Doktor Faust. Opět půjde o unikátní a dřevně loutkářské zpracování staré hry lidových loutkářů. A jak je v případě Alfy jasné, představení bude nabité jedinečným humorem a nadsázkou. „Narozdíl od běžného provozu, kdy uvádíme velkou páteční premiéru, tentokrát připravíme na každý den v týdnu jednu menší premiéru pro 40 diváků, tedy premiéry pondělí až pátek," vysvětlil Jakub Hora. Dále budou pokračovat i dopolední představení pro veřejnost."
Třetí červnový týden zahraje Alfa každý den dopoledne svůj poslední hit, slavnou mexickou legendu v loutkovém podání Pozor, Zorro!, která měla premiéru v prosinci.
V závěrečném červnovém týdnu se vrátí do Alfy představení pro nejmenší Ťuk, ťuk, ťuk. Tučňák?!
Lístky na představení lze zakoupit v předprodeji Alfy na portále Plzeňské vstupenky, prostřednictvím www.divadloalfa.cz nebo v pokladně divadla. Návštěvníci by měli mít roušky, tomu, kdo ji mít nebude, poskytne divadlo roušku u vchodu. „Roušky jsme hodně šili v březnu a dubnu pro seniory a lidi z Plzně, ty zbývající teď můžeme použít pro naše diváky," řekl Jakub Hora.
V červnu se měl uskutečnit festival loutkového a alternativního divadla Skupova Plzeň, protože se ale jedná o mezinárodní festival s bohatou účastí zahraničních umělců, byl 34. ročník z důvodu pandemie přesunut na říjen 2020. Nový termín soutěžní přehlídky českých a slovenských profesionálních souborů je stanoven na 14. – 18. října 2020 a centrem dění zůstává pořádající Divadlo ALFA.
Divadlo ALFA v květnu i v červnu pokračuje ve vystoupeních pro domovy seniorů na Plzeňsku.
Stále také vysílá a doplňuje nové pořady a programy na YouTube kanále ALFA zírá.
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.