neděle
3. listopadu 2024
svátek slaví Hubert
foto z pohádky
© archiv divadla



Divadlo AHA! přiveze do Sedlčan legendární Dášeňku

SEDLČANY: Dášeňka, čili život štěněte je divadelní adaptace známé knihy Karla Čapka. Pražské Divadlo AHA! ji v sedlčanském Kulturním domě Josefa Suka uvede v neděli 19. března. Pohádka pro nejmenší děti o tom, jak se malá Dášeňka učí všem psím dovednostem, aby se pak jako psí slečna mohla sama vydat do světa, začíná v 15 hodin. Nejen o tomto představení jsme si povídali s ředitelem a hercem Divadla AHA! Jakubem Stichem.

19.03.2017
15:00
Autor článku: 
Karel Souček

V Příbrami vystupujete poměrně pravidelně. Ale jak na tom jsou Sedlčany? Už jste zde někdy vystupovali?

V nejbližší minulosti si návštěvu jinak krásného městečka Sedlčany nevybavuji, ale je možné, že jsme zde již hráli. Každopádně se do Sedlčan velice těšíme. O místním Kulturním domě Josefa Suka jsem již slyšel a vždy jen v dobrém, takže hrát v něm bude pro naše herce čest a potěšení zároveň.

 

Proč jste se rozhodli zařadit Dášeňku do vašeho repertoáru?

Divácky velice atraktivní a vděčný titul jsme měli v povědomí již dlouho, krásně nám zapadal do našeho dramaturgického plánu divadla pro nejmenší dětské diváky 3+. Zařadili jsme ho do repertoáru již před více než třemi lety a po celou tu dobu je tato inscenace v našem divadle vyprodána. Může za to samozřejmě notoricky známá předloha, ovšem také velice milé divadelní zpracování, které má na svědomí autorka dramatizace, režisérka a herečka titulní role Vanda Zaplatílková Hutařová. Je to její autorský projekt se vším všudy, byla to pro ni zatěžkávací zkouška, ale je velmi talentovaná mladá umělkyně a poradila si s tím bravurně. Výsledek a divácký zájem mluví sám za sebe.

 

Přistupovali jste ke slavné Čapkově knize s pietou nebo volněji?

Autorka dramatizace přistoupila k legendárnímu textu s pokorou, zároveň však s invencí a snažila se uzpůsobit místy literární text co nejvíce malému dětskému divákovi. Využila loutky, stínové divadlo, no, je na co se těšit!

 

Kdy měla Dášeňka premiéru a jak často ji uvádíte?

Premiéru měla 7. dubna 2014, od té doby ji pravidelně, měsíc co měsíc uvádíme a myslím, že bude na našem repertoáru ještě hodně dlouho. Hrajeme ji jak přes týden pro školy a školky, tak o víkendech v rámci pohádkových sobot pro rodiny s dětmi.

 

Co bylo při přípravě tohoto představení nejsložitější?

To je otázka spíše na autorku a režisérku, nicméně jestli mám odpovědět za ni, vím, že jí hodně práce dalo vyřešit stínohry s loutkami, jaký materiál použít, naučit herečky správně vodit loutky a podobně.

 

Jakou další premiéru Divadlo AHA! chystá?

V současné době pilně pracujeme na dvou nových titulech. První bude mít premiéru 26. dubna a jedná se o inscenaci Jak Jules Verne, čili doba, život a dílo slavného světového spisovatele první sci-fi literatury a velkého vizionáře a zároveň snílka. Určitě velice zajímavé představení pro cílovou skupinu dětí od 9 let režíruje zkušený Ondřej Lážnovský. Druhý připravovaný titul, Malá čarodějnice, je určen menším dětem předškolního věku a prvním stupňům ZŠ. Jedná se o titul známý především ze slavného Smetanova večerníčku, autorka dramatizace a režisérka Petra Johansson ovšem vycházela z původní knihy Otmara Preusslera. Nepůjde tak o kopírování večerníčku,  ale o svébytnou inscenaci, jejíž premiéra je plánována na 15. června.

Mohlo by vás také zajímat...

OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
30.10.2024

ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
30.10.2024

ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
31.10.2024

PRAHA: Poslanecká sněmovna dnes ve 3. čtení projednala návrh novely zákona o audiovizi. S její účinností se počítá k 1. lednu 2025. Novela je jedním z klíčových legislativních návrhů Ministerstva kultury.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
29.10.2024