ČR: Profesionální divadla z celé republiky vybízejí své diváky, aby se nebáli vrátit do divadel, po nezvykle dlouhých divadelních prázdninách. Série krátkých videí koluje na sociálních sítích. Kampaň se společným heslem: ZVEDÁME OPONY! zaštiťuje Asociace profesionálních divadel.
Současné informace ukazují, že ke strachu z návštěvy divadelního hlediště není důvod. „Hlediště jsou pro diváky bezpečná,” ujišťuje předseda Asociace profesionálních divadel a ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša. “Hlavní hygienička ČR J. Rážová minulý týden potvrdila, že v evidovaných případech z kulturních akcí, jako jsou koncerty a divadla, neeviduje hygiena žádná ohniska. Zdroje nákazy COVID-19 z takových akcí prakticky nejsou,“ hlásí na svém facebookovém profilu i ministr kultury Lubomír Zaorálek. „Stále samozřejmě platí, že musíme být ohleduplní, nosit roušku, mýt si ruce a udržovat rozestupy, jak jen to jde,“ dodává.
Ve většině divadel platí zpřísněná bezpečnostní opatření, nad rámec běžného standardu. Větší divadla jsou rozdělena na organizačně nebo stavebně oddělené sektory, se samostatnými vchody, toaletami a bufety pro jednotlivé skupiny diváků. U vstupů do divadel jsou stojany s desinfekcí. V hledištích se nosí roušky. Divadla přistupují k pravidelné desinfekci. Prioritou všech je bezpečnost diváků i zaměstnanců. Dosud nebyl potvrzen jediný přenos viru v hledištích divadel. Pro diváky jsou divadla bezpečná. Zvýšenému riziku jsou vystavěni umělci při provádění uměleckých děl. V zákulisí jsou tedy přijímána přísnější opatření. Zaměstnancům se měří tělesná teplota při vstupu do budovy, nosí se standardně roušky a další ochranné prostředky.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.