středa
7. srpna 2024
svátek slaví Lada
Divadlo Tramtarie Olomouc: O Pračlovíčkovi, foto Milan Strotzer



Divadelní babí léto aneb Dobrovolnictví libického Vojanu

Autor článku: 
Milan Strotzer

<p>LIBICE NAD CIDLINOU: V Libici nad Cidlinou probíhá jubilejní 10. ročník nesoutěžní přehlídky amatérského divadla pod názvem Divadelní babí léto. Tradice divadelních přehlídek v Libici n. C. však sahá o mnoho let nazpět a je úzce spjata s místním divadelním souborem Vojan. Činnost souboru Vojan je mj. příkladem dobrovolnictví par excellence.</p> <p>Otevřením nového kulturního domu v roce 1981 se stala Libice n. C. v okrese Nymburk útočištěm okresní přehlídky her pro děti, ale také deseti ročníků Krajské přehlídky vesnických a zemědělských divadelních souborů Středočeského kraje, respektive její poloviny. Druhá část se konala ve Žlebech a později v Žebráku. Hrající soubory krajské přehlídky vítal její spolupořadatel, domácí soubor Vojan, slovy kněžny Libuše a písmáka Vaváka a také písní, kterou složili, zahráli a zazpívali členové místní country skupiny.</p> <p> Od roku 1987, vždy druhý a třetí zářijový víkend, hostila Libice n. C. prestižní Festival mladého amatérského divadla (FEMAD). Přestěhoval se do Libice z blízkých Poděbrad z důvodu zahájení rekonstrukce poděbradského divadla Na kovárně. Od roku 1990 se stal FEMAD jedinečnou přehlídkou a dílnou divadla pro děti a mládež. V roce 2000 se v Libici uskutečnil poslední ročník a FEMAD se vrátil po čtrnácti letech zpět do Poděbrad. Zde však organizátoři opustili od jeho původního zaměření a FEMAD se stal vedle Divadelní Třebíče součástí celostátní přehlídky činoherního a hudebního divadla. Od roku 2007 pozbyl FEMAD statusu klíčové celostátní akce, nicméně přehlídka pokračuje pod stejným názvem s novým obsahovým zaměřením dál.</p> <p> Libice n. C. je obec s 1300 obyvateli, která v posledních letech pořádání FEMAD ani nedisponovala samostatným profesionálně vybaveným kulturním zařízením. Kulturní dění zde měla na starosti jedna pracovnice obecního úřadu. Tíha organizace přehlídek v místě tak po léta ležela na bedrech libického amatérského souboru Vojan v čele s Ing. Jaroslavem Vondruškou. Organizace čtrnácti ročníků FEMAD, který byl vedle Jiráskova Hronova jedním z předních a organizačně nejnáročnějších festivalů amatérského divadla u nás, nebyla pro Vojan žádná hračka. Je obdivuhodné, jak se jí členové nepříliš početného souboru zhostili.</p> <p> Dalo by se očekávat, že si místní amatérští divadelníci, zbaveni odpovědnosti za organizaci náročné přehlídky, úlevně oddychnou a budou se věnovat především vlastní divadelní tvorbě. Ten oddych trval pouze jedinou sezónu. Od roku 2002 pořádá Vojan nesoutěžní přehlídku nazvanou Divadelní babí léto. Divákům nabízí představení pro dospělé i pro děti. V rámci přehlídky vyhlašuje pro děti výtvarnou soutěž na téma Co se mi nejvíce líbilo na představeních Divadelního babího léta.<br />
Činnost souboru se však nevyčerpává pouze organizováním přehlídky a vlastní početnou divadelní tvorbou. Vojan pořádá či se spolupodílí na mnoha dalších kulturních aktivitách ve své obci a je v tom pravém slova smyslu středobodem kulturního dění v Libici a následováníhodným příkladem dobrovolnictví v kultuře, a to nejen během babího léta. Aktivity Vojanu vždy spadaly a stále trvají po čtvero ročních dob.</p> <p> 10. ročník Divadelního babího léta se koná od 1. října do 16. prosince 2011 v kulturním domě v Libici nad Cidlinou. </p> <p> Na programu přehlídky je 11 titulů divadelních her a jedno koncertní vystoupení. Programová skladba letošního libického babího léta je pestrým žánrovým výběrem, který má punc kvality.</p> <p> Program Divadelního babího léta v Libici n. C. 2011

Mohlo by vás také zajímat...

PARDBUCIE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024

ČR: Znáte kreslené vtipy Miroslava Kemela? Někdy trefně komentují aktuální dění, přičemž nešetří žádné politické veličiny, jindy se zasmějete vcelku nevinným anekdotám se zvířátky. Autor jich nakreslil stovky a tisíce, protože se touhle tvorbou profesionálně zabývá už od 90. let. Potěšením a relaxací je mu muzika, skládání písniček a vystupování s vlastní kapelou, ke které se občas přidává i zpěvák a herec Vladimír Javorský.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Hudba
Články a komentáře
07.08.2024

TŘEBÍČ: V prostorách nádherně rekonstruovaného, staletími dotýkaného židovského města v Třebíči se ve dnech 31. 7. - 4. 8. konal další ročník festivalu Male Chajim.

V celém ghetu vzniklo několik malých komorních scén a na jedné z nich, poeticky nazvané Pod lípou, se opět představili prostějovští loutkáři ze spolku Starost. Přestože celý rok pilně zkoušeli nové příběhy manželů Modcheho a jeho "zgruntu hodné " a vůbec ne hádavé ženy Rézi, našli si čas, aby na tento proslulý festival přijeli s představením Když se tloukla okna, které v Třebíči pod širým nebem dosud nebylo uvedeno.

Přestože těsně před přestavením sprchlo, počasí nakonec loutkám, loutkářům a také divákům přálo a v malebném zákoutí židovského ghetta na nábřeží Jihlavky se všichni - malí i velcí - dobře bavili. Loutkáře přišel pochválit i kolega, který na stejném místě vystoupil následující den.

Patří se uvést, že spolek podporuje Statutární město Prostějov, Olomoucký kraj a Nadace ŽO Praha.

Všem patří  velké poděkování .

Kraj Vysočina
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
05.08.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Aloise Nerudy za Filharmonii Hradec Králové.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
31.07.2024