středa
25. prosince 2024
svátek slaví Boží hod vánoční, 1. svátek vánoční
Divadlo Tramtarie Olomouc: O Pračlovíčkovi, foto Milan Strotzer



Divadelní babí léto aneb Dobrovolnictví libického Vojanu

Autor článku: 
Milan Strotzer

<p>LIBICE NAD CIDLINOU: V Libici nad Cidlinou probíhá jubilejní 10. ročník nesoutěžní přehlídky amatérského divadla pod názvem Divadelní babí léto. Tradice divadelních přehlídek v Libici n. C. však sahá o mnoho let nazpět a je úzce spjata s místním divadelním souborem Vojan. Činnost souboru Vojan je mj. příkladem dobrovolnictví par excellence.</p> <p>Otevřením nového kulturního domu v roce 1981 se stala Libice n. C. v okrese Nymburk útočištěm okresní přehlídky her pro děti, ale také deseti ročníků Krajské přehlídky vesnických a zemědělských divadelních souborů Středočeského kraje, respektive její poloviny. Druhá část se konala ve Žlebech a později v Žebráku. Hrající soubory krajské přehlídky vítal její spolupořadatel, domácí soubor Vojan, slovy kněžny Libuše a písmáka Vaváka a také písní, kterou složili, zahráli a zazpívali členové místní country skupiny.</p> <p> Od roku 1987, vždy druhý a třetí zářijový víkend, hostila Libice n. C. prestižní Festival mladého amatérského divadla (FEMAD). Přestěhoval se do Libice z blízkých Poděbrad z důvodu zahájení rekonstrukce poděbradského divadla Na kovárně. Od roku 1990 se stal FEMAD jedinečnou přehlídkou a dílnou divadla pro děti a mládež. V roce 2000 se v Libici uskutečnil poslední ročník a FEMAD se vrátil po čtrnácti letech zpět do Poděbrad. Zde však organizátoři opustili od jeho původního zaměření a FEMAD se stal vedle Divadelní Třebíče součástí celostátní přehlídky činoherního a hudebního divadla. Od roku 2007 pozbyl FEMAD statusu klíčové celostátní akce, nicméně přehlídka pokračuje pod stejným názvem s novým obsahovým zaměřením dál.</p> <p> Libice n. C. je obec s 1300 obyvateli, která v posledních letech pořádání FEMAD ani nedisponovala samostatným profesionálně vybaveným kulturním zařízením. Kulturní dění zde měla na starosti jedna pracovnice obecního úřadu. Tíha organizace přehlídek v místě tak po léta ležela na bedrech libického amatérského souboru Vojan v čele s Ing. Jaroslavem Vondruškou. Organizace čtrnácti ročníků FEMAD, který byl vedle Jiráskova Hronova jedním z předních a organizačně nejnáročnějších festivalů amatérského divadla u nás, nebyla pro Vojan žádná hračka. Je obdivuhodné, jak se jí členové nepříliš početného souboru zhostili.</p> <p> Dalo by se očekávat, že si místní amatérští divadelníci, zbaveni odpovědnosti za organizaci náročné přehlídky, úlevně oddychnou a budou se věnovat především vlastní divadelní tvorbě. Ten oddych trval pouze jedinou sezónu. Od roku 2002 pořádá Vojan nesoutěžní přehlídku nazvanou Divadelní babí léto. Divákům nabízí představení pro dospělé i pro děti. V rámci přehlídky vyhlašuje pro děti výtvarnou soutěž na téma Co se mi nejvíce líbilo na představeních Divadelního babího léta.<br />
Činnost souboru se však nevyčerpává pouze organizováním přehlídky a vlastní početnou divadelní tvorbou. Vojan pořádá či se spolupodílí na mnoha dalších kulturních aktivitách ve své obci a je v tom pravém slova smyslu středobodem kulturního dění v Libici a následováníhodným příkladem dobrovolnictví v kultuře, a to nejen během babího léta. Aktivity Vojanu vždy spadaly a stále trvají po čtvero ročních dob.</p> <p> 10. ročník Divadelního babího léta se koná od 1. října do 16. prosince 2011 v kulturním domě v Libici nad Cidlinou. </p> <p> Na programu přehlídky je 11 titulů divadelních her a jedno koncertní vystoupení. Programová skladba letošního libického babího léta je pestrým žánrovým výběrem, který má punc kvality.</p> <p> Program Divadelního babího léta v Libici n. C. 2011

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.

Celá ČR, zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Články a komentáře
25.12.2024

ČR-PRAHA: Již po čtrnácté si mohli zákazníci Lidlu v době od 4. 11. do 17. 11. 2024 v rámci sbírky Srdce dětem zakoupit u pokladen malé srdíčko, a to potom nalepit do velkého srdce ve výloze, aby už tradičně pomohli vážně nemocným dětem.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.12.2024

ČR: Vánoce se blíží a s nimi i příležitost dát dárek nejen svým blízkým, ale i přírodě. Anketa Alej roku, která se koná již od roku 2011, nabízí možnost podpořit svou oblíbenou alej a přispět k nejen k její popularizaci, ale i ochraně. Anketa, pořádaná organizací Arnika, má za cíl upozornit na krásu a význam alejí v naší krajině a podpořit jejich ochranu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.12.2024

ČR: Fakt, že jsou do seznamů UNESCO zapisovány architektonické památky, je všeobecně známý. Již méně se ví, že sem patří také tradice, které skupina obyvatel pokládá za své kulturní dědictví a předává je dalším generacím. Podmínkou pro zápis do mezinárodního Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO je předchozí uvedení na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR, který nyní čítá 33 položek. Téměř před deseti lety v r. 2015 přibyla do tzv. národního seznamu „Betlémská cesta v Třešti“. Co tomuto výjimečnému ocenění předcházelo, jak se připravuje taková nominace a co z ní pro nositele tradice následně vyplývá? Naší průvodkyní po Cestě na Seznam bude za nominační tým Mgr. Eva Kolajová, vedoucí Regionálního pracoviště tradiční lidové kultury, Muzeum Vysočiny Třebíč, společně s Ing. Pavlem Brychtou, předsedou Spolku přátel betlémů v Třešti.

Celá ČR, Kraj Vysočina
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky
Články a komentáře
18.12.2024