neděle
5. února 2023
svátek slaví Dobromila
Pozvánka k akci
© Archiv pořadateleDíky žákům z Tábora ožijí vzpomínky pamětníků na 20. století

TÁBOR: Ve čtvrtek 7. června od 17 h se na Střední průmyslové škole stavební a strojní uskuteční slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů, který dětem přibližuje vzpomínky pamětníků z Táborska.

07.06.2018
17:00
Autor článku: 
Kristýna Bardová

Do projektu se zapojilo osm týmů ze základních škol Mikuláše z Husi, Bernarda Bolzana, Církevní základní školy Orbis-Piktus, Táborského soukromého gymnázia a Gymnázia Pierra de Coubertina. Žáci šest měsíců natáčeli vyprávění místních pamětníků a dohledávali materiály k příběhům. Ze shromážděných materiálů vytvořili krátká dokumentární díla, která představí před odbornou porotou právě na čtvrteční slavnosti. Porota pak vybere tři vítězné projekty. Prezentace, která se koná ve Střední průmyslové škole strojní a stavební v Táboře na adrese Komenského 4, je přístupná veřejnosti.

Ernestýna Švorcová se s dětmi podělila o své vzpomínky na partyzány, kterým rodiče poskytovali jídlo a kterým pomáhala jako spojka. Ladislav Janouch popisoval mobilizaci v roce 1938 a Pražské povstání, které prožil na barikádách. O holokaustu a svých příbuzných, kteří byli vystaveni protižidovským perzekucím, vyprávěla dětem Hana Jančíková. Rodinám Ladislava Křivánka a Vladimíra Koláře sebrali komunisté během kolektivizace majetek. Výslechy StB a zatčení kvůli  kritice komunistického režimu popsal Jaroslav Novotný. S dětmi se setkala také Libuše Komzáková a Jana Nolčová,“ představuje pamětníky Tobiáš Smolík z organizace Post Bellum.

Projekt Příběhy našich sousedů vznikl pod taktovkou Post Bellum a radnice města Tábor. Od roku 2012 se do projektu v celé České republice zapojilo téměř tři tisíce žáků a studentů z tří set padesáti českých škol, kteří zdokumentovali celkem 570 pamětnických příběhů. Cílem nebylo zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale naopak zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu čtrnáctiletých a patnáctiletých žáků a studentů.

Výsledné dokumenty je možné zhlédnout na webu www.pribehynasichsousedu.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: S novým rokem přichází také Místní kultura s formátem podcastu, který je dnes součástí většiny internetových médií. PODCAST MÍSTNÍ KULTURY přináší dialogy s lidmi, kteří mají, co říci. Autorsky ho bude připravovat zkušená rozhlasová publicistka a dokumentaristka Hana Soukupová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
EDITORIAL
05.02.2023

ČR: Masopust, slavnostní období, které začíná po svátku Tří králů, se mimo jiné vyznačuje obdobím hodování, veselí a bujarými zábavami. Na nich byl dostatek příležitostí pro skupinové hrátky.

Celá ČR
Lidová kultura
Co se děje
03.02.2023

LIBOCHOVANY: Pro milovníky starých pověstí mohu nabídnout výpravu na místo, které již je na mapě označeno, ale značené cesty tam nevedou. Odměnou vám může být nezvyklý výhled a na místě si můžete pustit v případě dostatku dat i audiovizuální zpracování pověstí o tomto místě.

Libochovany leží na tak zvané lysecké trati. To je železniční trať z Lysé nad Labem do Děčína. Když vystoupíte v Libochovanech, kde je i krásný opravený ale nepřístupný zámek, je zapotřebí vyndat mapy v mobilní aplikaci. Severovýchodně od obce se tyčí pás zalesněných vrchů a jeden z nich je označen Čerťák.

Dojdete pod něj již zarostlou úvozovou cestou. Je to vrch plný skalnaté suti. Na něj musíte vystoupit vlastní cestou okolo bývalého lomu s velkým převýšením. Výhled na lomy na Deblíku a na Trabicích ale stojí za to. Také Libochovany i se zámkem máte krásně pod sebou, včetně Labe klidně se třpitícím v mírné zákrutě. Není nad to posadit se na některý z kamenů a pustit si audio- vizuální pověst o Čertově drápu, jak se vrchu dříve říkalo.

Naleznete jej na tomto linku na YouTube:

https://youtu.be/Q2iUBjan4fo

Poté se můžete pokusit najít otisky čertových drápů sami, ale pozor, ať nespadnete na dno bývalého lomu! Zelená značka vás pak pohodlně odvede na Kalvárii, kde se tyčí tři kříže, a poté už sestoupíte do Velkých Žernosek, odkud můžete pokračovat vlakem libovolným směrem.

Celá ČR, Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Hudba, Památky
Co se děje
03.02.2023

ČR: V polovině ledna vybrala Česká televize pětici interpretů, kteří se přihlásili do letošního ročníku Eurovision Song Contest. Výběr národního zástupce odstartoval přímý přenos na youtubovém profilu soutěže a v iVysílání ČT. Hlasy pro zpěvačky Maellu, Pam Rabbit, Markétu Irglovou, dívčí skupinu Vesna nebo pro písničkáře RODANA mohou fanoušci posílat do půlnoci 6. února.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.02.2023