TÁBOR: Ve čtvrtek 7. června od 17 h se na Střední průmyslové škole stavební a strojní uskuteční slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů, který dětem přibližuje vzpomínky pamětníků z Táborska.
Do projektu se zapojilo osm týmů ze základních škol Mikuláše z Husi, Bernarda Bolzana, Církevní základní školy Orbis-Piktus, Táborského soukromého gymnázia a Gymnázia Pierra de Coubertina. Žáci šest měsíců natáčeli vyprávění místních pamětníků a dohledávali materiály k příběhům. Ze shromážděných materiálů vytvořili krátká dokumentární díla, která představí před odbornou porotou právě na čtvrteční slavnosti. Porota pak vybere tři vítězné projekty. Prezentace, která se koná ve Střední průmyslové škole strojní a stavební v Táboře na adrese Komenského 4, je přístupná veřejnosti.
„Ernestýna Švorcová se s dětmi podělila o své vzpomínky na partyzány, kterým rodiče poskytovali jídlo a kterým pomáhala jako spojka. Ladislav Janouch popisoval mobilizaci v roce 1938 a Pražské povstání, které prožil na barikádách. O holokaustu a svých příbuzných, kteří byli vystaveni protižidovským perzekucím, vyprávěla dětem Hana Jančíková. Rodinám Ladislava Křivánka a Vladimíra Koláře sebrali komunisté během kolektivizace majetek. Výslechy StB a zatčení kvůli kritice komunistického režimu popsal Jaroslav Novotný. S dětmi se setkala také Libuše Komzáková a Jana Nolčová,“ představuje pamětníky Tobiáš Smolík z organizace Post Bellum.
Projekt Příběhy našich sousedů vznikl pod taktovkou Post Bellum a radnice města Tábor. Od roku 2012 se do projektu v celé České republice zapojilo téměř tři tisíce žáků a studentů z tří set padesáti českých škol, kteří zdokumentovali celkem 570 pamětnických příběhů. Cílem nebylo zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale naopak zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu čtrnáctiletých a patnáctiletých žáků a studentů.
Výsledné dokumenty je možné zhlédnout na webu www.pribehynasichsousedu.cz.
ČR: S novým rokem přichází také Místní kultura s formátem podcastu, který je dnes součástí většiny internetových médií. PODCAST MÍSTNÍ KULTURY přináší dialogy s lidmi, kteří mají, co říci. Autorsky ho bude připravovat zkušená rozhlasová publicistka a dokumentaristka Hana Soukupová.
LIBOCHOVANY: Pro milovníky starých pověstí mohu nabídnout výpravu na místo, které již je na mapě označeno, ale značené cesty tam nevedou. Odměnou vám může být nezvyklý výhled a na místě si můžete pustit v případě dostatku dat i audiovizuální zpracování pověstí o tomto místě.
Libochovany leží na tak zvané lysecké trati. To je železniční trať z Lysé nad Labem do Děčína. Když vystoupíte v Libochovanech, kde je i krásný opravený ale nepřístupný zámek, je zapotřebí vyndat mapy v mobilní aplikaci. Severovýchodně od obce se tyčí pás zalesněných vrchů a jeden z nich je označen Čerťák.
Dojdete pod něj již zarostlou úvozovou cestou. Je to vrch plný skalnaté suti. Na něj musíte vystoupit vlastní cestou okolo bývalého lomu s velkým převýšením. Výhled na lomy na Deblíku a na Trabicích ale stojí za to. Také Libochovany i se zámkem máte krásně pod sebou, včetně Labe klidně se třpitícím v mírné zákrutě. Není nad to posadit se na některý z kamenů a pustit si audio- vizuální pověst o Čertově drápu, jak se vrchu dříve říkalo.
Naleznete jej na tomto linku na YouTube:
Poté se můžete pokusit najít otisky čertových drápů sami, ale pozor, ať nespadnete na dno bývalého lomu! Zelená značka vás pak pohodlně odvede na Kalvárii, kde se tyčí tři kříže, a poté už sestoupíte do Velkých Žernosek, odkud můžete pokračovat vlakem libovolným směrem.
ČR: V polovině ledna vybrala Česká televize pětici interpretů, kteří se přihlásili do letošního ročníku Eurovision Song Contest. Výběr národního zástupce odstartoval přímý přenos na youtubovém profilu soutěže a v iVysílání ČT. Hlasy pro zpěvačky Maellu, Pam Rabbit, Markétu Irglovou, dívčí skupinu Vesna nebo pro písničkáře RODANA mohou fanoušci posílat do půlnoci 6. února.