středa
4. října 2023
svátek slaví František
Pozvánka k akci
© Archiv pořadateleDíky žákům z Tábora ožijí vzpomínky pamětníků na 20. století

TÁBOR: Ve čtvrtek 7. června od 17 h se na Střední průmyslové škole stavební a strojní uskuteční slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů, který dětem přibližuje vzpomínky pamětníků z Táborska.

07.06.2018
17:00
Autor článku: 
Kristýna Bardová

Do projektu se zapojilo osm týmů ze základních škol Mikuláše z Husi, Bernarda Bolzana, Církevní základní školy Orbis-Piktus, Táborského soukromého gymnázia a Gymnázia Pierra de Coubertina. Žáci šest měsíců natáčeli vyprávění místních pamětníků a dohledávali materiály k příběhům. Ze shromážděných materiálů vytvořili krátká dokumentární díla, která představí před odbornou porotou právě na čtvrteční slavnosti. Porota pak vybere tři vítězné projekty. Prezentace, která se koná ve Střední průmyslové škole strojní a stavební v Táboře na adrese Komenského 4, je přístupná veřejnosti.

Ernestýna Švorcová se s dětmi podělila o své vzpomínky na partyzány, kterým rodiče poskytovali jídlo a kterým pomáhala jako spojka. Ladislav Janouch popisoval mobilizaci v roce 1938 a Pražské povstání, které prožil na barikádách. O holokaustu a svých příbuzných, kteří byli vystaveni protižidovským perzekucím, vyprávěla dětem Hana Jančíková. Rodinám Ladislava Křivánka a Vladimíra Koláře sebrali komunisté během kolektivizace majetek. Výslechy StB a zatčení kvůli  kritice komunistického režimu popsal Jaroslav Novotný. S dětmi se setkala také Libuše Komzáková a Jana Nolčová,“ představuje pamětníky Tobiáš Smolík z organizace Post Bellum.

Projekt Příběhy našich sousedů vznikl pod taktovkou Post Bellum a radnice města Tábor. Od roku 2012 se do projektu v celé České republice zapojilo téměř tři tisíce žáků a studentů z tří set padesáti českých škol, kteří zdokumentovali celkem 570 pamětnických příběhů. Cílem nebylo zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale naopak zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu čtrnáctiletých a patnáctiletých žáků a studentů.

Výsledné dokumenty je možné zhlédnout na webu www.pribehynasichsousedu.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Jiří Opěla (25. 12. 1939 – 2. 10. 2023) byl unikátní osobností, která stála u zrodu úspěchů Pražského komorního baletu, když si vzal v 70. letech na starost jeho produkci. Pavel Šmok o něm říkal: „Bez Jirky Opěly už bychom už neexistovali.“ Obchodní duch a radost z náročných úkolů jej provázely celý profesní život a pro Pražský komorní balet se stal nepostradatelným, jedním z těch, bez kterých by soubor nepřeklenul těžká období, člověk, o jakém jste přesvědčení, že s vámi zůstane navždy.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
04.10.2023

ČR: Přesně před 5 měsíci předal z pověření ministra kultury Martina Baxy vrchní ředitel sekce živého umění Ministerstva kultury Milan Němeček oficiální přihlášku k čestnému hostování České republiky na Frankfurtském knižním veletrhu 2026.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
03.10.2023

PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace. 

Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
02.10.2023

ČR: Společnost GLAZ Bridge právě vyhlásila veřejnou soutěž Funerary Art competition Open call vol II. na řešení současných funerálních stél a náhrobků pro interiér i exteriér. Povinným materiálem jsou opět sklo, kámen, kov nebo beton. Soutěž se uzavírá 15. 1. 24 a na konci února budou vyhlášeni umělci, jejichž vybraných dvanáct vítězných objektů bude zařazeno do druhé kolekce Glaz Bridge projektu. Výstava proběhne v létě 2024 částečně opět v Uměleckoprůmyslovém muzeu. První vybraná autorka již byla odtajněna-je jí uznávaná malířka Lucie Jindrák Skřivanová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
04.10.2023