pondělí
20. ledna 2025
svátek slaví Ilona
Pozvánka k akci
© Archiv pořadatele



Díky žákům z Tábora ožijí vzpomínky pamětníků na 20. století

TÁBOR: Ve čtvrtek 7. června od 17 h se na Střední průmyslové škole stavební a strojní uskuteční slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů, který dětem přibližuje vzpomínky pamětníků z Táborska.

07.06.2018
17:00
Autor článku: 
Kristýna Bardová

Do projektu se zapojilo osm týmů ze základních škol Mikuláše z Husi, Bernarda Bolzana, Církevní základní školy Orbis-Piktus, Táborského soukromého gymnázia a Gymnázia Pierra de Coubertina. Žáci šest měsíců natáčeli vyprávění místních pamětníků a dohledávali materiály k příběhům. Ze shromážděných materiálů vytvořili krátká dokumentární díla, která představí před odbornou porotou právě na čtvrteční slavnosti. Porota pak vybere tři vítězné projekty. Prezentace, která se koná ve Střední průmyslové škole strojní a stavební v Táboře na adrese Komenského 4, je přístupná veřejnosti.

Ernestýna Švorcová se s dětmi podělila o své vzpomínky na partyzány, kterým rodiče poskytovali jídlo a kterým pomáhala jako spojka. Ladislav Janouch popisoval mobilizaci v roce 1938 a Pražské povstání, které prožil na barikádách. O holokaustu a svých příbuzných, kteří byli vystaveni protižidovským perzekucím, vyprávěla dětem Hana Jančíková. Rodinám Ladislava Křivánka a Vladimíra Koláře sebrali komunisté během kolektivizace majetek. Výslechy StB a zatčení kvůli  kritice komunistického režimu popsal Jaroslav Novotný. S dětmi se setkala také Libuše Komzáková a Jana Nolčová,“ představuje pamětníky Tobiáš Smolík z organizace Post Bellum.

Projekt Příběhy našich sousedů vznikl pod taktovkou Post Bellum a radnice města Tábor. Od roku 2012 se do projektu v celé České republice zapojilo téměř tři tisíce žáků a studentů z tří set padesáti českých škol, kteří zdokumentovali celkem 570 pamětnických příběhů. Cílem nebylo zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale naopak zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu čtrnáctiletých a patnáctiletých žáků a studentů.

Výsledné dokumenty je možné zhlédnout na webu www.pribehynasichsousedu.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Institut umění – Divadelní ústav otevírá vzdělávací program Akademie IDU pro kulturní manažery/ky. Kurz je věnovaný osobnímu rozvoji a leadershipu pod vedením lektorky Ireny Swiecicki.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Co se děje
13.01.2025

ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Odborné studie a recenze
09.01.2025

ČR: Dovolujeme si vás upozornit na dva dotační programy, které vyhlásilo Ministerstvo kultury ČR na rok 2025.

Havarijní program na rok 2025 a Program péče o vesnické památkové rezervace, vesnické památkové zóny a krajinné památkové zóny

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Ostatní, Památky
Co se děje
09.01.2025

ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace. 

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
09.01.2025