<p>KUNÍN: Unikátní možnost oslavit Mezinárodní den dětí budou mít všechny děti tuto neděli 3. června na zámku v Kuníně. Hraběnka Walburga letos slaví narozeniny, a to ne jen tak ledajaké: 250 let.</p> <p>Paní hraběnka celý svůj život pečovala o chudé a talentované děti, na svém zámku v Kuníně založila jednu z nejlepších škol té doby a vychovala také budoucího Otce českého národa Františka Palackého. K Mezinárodnímu dni dětí zve všechny děti na svůj zámek a do zámeckých zahrad. Dospělé průvodce na zámku v tento den tradične vystřídají malé děti a provedou své vrstevníky zámkem. Prozradí i velice dlouhé jméno paní hraběnky, které běžně neřekl nikdo jinak než „naše dobrá hraběnka“. Děti paní hraběnku potkají na zámku a v zámeckých zahradách a také malého Františka Palackého …</p> <p>Vstup do zámku mají děti zdarma. Ty, které vybarví omalovánku zámku s paní hraběnkou a čápem Viktorem, dostanou na zámku malý dárek. V zámeckých zahradách budou pro děti nachystány soutěže, hry – a to i tělocvičné: Paní hraběnka zavedla na zámecké škole v Kuníně totiž vůbec poprvé tělocvik a gymnastiku. Děti si budou moci zahrát kuželky v zámecké kuželně a zajezdit na ponících. Oslava svátku jak má být.</p> <p>Na programech v parku se podílí studenti SOŠ Educa v Novém Jičíně a jezdecká usedlost Bludička. Zámkem provázejí děti z Husarské akademie Nový Jičín. </p> <p>Dětské prohlídky zámku v Kuníně jsou mezi českými a moravskými zámky naprosto ojedinělé.</p> <p>Zámek a zámecký park v Kuníně, neděle 3. června 2012 od 9 do 17 hodin.</p> <p>Jarek Zezulčík<br />
kastelán z Kunína<br />
Mobil: 603 538 106 </p> <p>Více rovněž zde:<br />
http://www.facebook.com/zamekkunin</p> <p>Správa Zámku Kunín<br />
742 53 Kunín 1<br />
tel: 556 749 420<br />
e-mail: ic@kunin.cz<br />
http://zamek.kunin.cz</p>
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.