středa
6. listopadu 2024
svátek slaví Liběna
Koláž z loňského Dne pro synagogu
© archiv organizátorů



Den pro synagogu nabídne hudbu, mluvené slovo i dokument

Autor článku: 
Karel Souček

<p>NEVEKLOV – Židovské písně, beseda či promítání dokumentárního filmu bude náplní Dne pro synagogu, který se v Neveklovské syngoze uskuteční v neděli 22. června.</p> <p>Program, který pořádá Církev bratrská a na němž spolupracují Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ), Terezínská iniciativa a město Neveklov, bude probíhat od 15 do 19 hodin. Více již v rozhovoru s místním pastorem a hlavním organizátorem Tomášem Trávníčkem.</p> <p>Kolikátý ročník letos pořádáte a kdo stál u zrodu této akce?</p> <p> Den pro synagogu pořádáme podruhé a rádi bychom v této aktivitě pokračovali i v dalších letech. Před tím zde připravoval kulturně vzdělávací programy místostarosta Karel Šebek. Na jeho akci Zmizelí sousedé jsem se poprvé setkal s Neveklovskou synagogou. V té době jsem zde ještě nebydlel, ale dojížděl jsem z Kladna jako kazatel Církve bratrské. Po několika setkáních se zajímavými lidmi jsem se rozhodl udělat v synagoze kulturně-vzdělávací akci, která by pomohla vybrat nějaké peníze na rekonstrukci zchátralé památky. To se nakonec povedlo a tak se zrodil Den pro synagogu.</p> <p>Jaký byl loni zájem veřejnosti?</p> <p> Akce se zúčastnilo více než 50 lidí. Bylo to neuvěřitelné. Ten den jsme očekávali krásné teplé jarní počasí. Namísto toho bylo 5 stupňů. Synagoga je ve zchátralém stavu a uvnitř byla opravdu zima. Přesto lidé přišli a zúčastnili se programu, který trval s přestávkou na občerstvení a ochutnávkou židovské kuchyně čtyři hodiny. Lidem byla viditelně zima, někteří si odskočili pro deku, ale téměř nikdo neodešel. Když jsem po zakončení mluvil s hosty, říkali mi, že se prostě nedalo odejít, protože to bylo velmi zajímavé a napínavé." </p> <p>Na jaký program se mohou návštěvníci těšit letos?</p> <p> Letošní program jsme koncipovali tak, aby měl stejnou dynamiku jako v loňském roce. Budou se v něm střídat vystoupení hudebníků s mluveným slovem. Novinkou je beseda s pamětníkem a promítání dokumentu Vůle žít. Nebude chybět ani malá ochutnávka židovské kuchyně. V programu vystoupí Marta Kottová, která prošla hrůzami Osvětimi, lektor ICEJ Radek Hejret, pamětník Otakar Süsser, místní historik Michal Sejk, hudebníci Marie Kozáková-Hřebíčková a Karel Melíšek a také já.</p> <p>//Pořádáte v synagoze ještě nějaké další akce?/</p> <p> Loni jsme zde pořádali ještě Divadlo pro synagogu. Na programu byla hra Královna Ester, kterou herci z divadel pražských pojali vskutku originálně. Líbila se všem generacím, nejspíš proto, že nepostrádala nadhled a humor. Letos zvažujeme ještě dvě letní kulturní akce Divadlo pro synagogu a Koncert pro synagogu. Vše je zatím v jednání, a proto nechci více prozrazovat. Jinak synagoga zatím není mimo tyto akce přístupná. Matena a.s. ve spojení s Židovskou obcí pražskou usiluje o získání finanční částky potřebné k její rekonstrukci.</p>

Mohlo by vás také zajímat...

ŽATEC: V roce 2025 oslaví Domov pro seniory a pečovatelská služba v Žatci 70. výročí svého založení. U této významné příležitosti se domov obrací na širokou veřejnost, bývalé i současné klienty a zaměstnance s prosbou o pomoc při sestavení unikátní brožury mapující bohatou historii péče o seniory v Žatci.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Památky
Co se děje
05.11.2024

OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
30.10.2024

ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
30.10.2024

ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
30.10.2024