čtvrtek
29. února 2024
svátek slaví Horymír
Den pro děti Mokré - náhled pozvánky
© Dagmar HonsnejmanováDen pro děti v Mokrém

Knihovna U Mokřinky s podporou obce Mokré tradičně týden před koncem školního roku pořádá Den pro děti. Akce je velmi oblíbená a účast dětí i dospělých velká. I přes velké horko přišlo 47 dětí (Mokré má jen 144 obyvatel s trvalým pobytem).

Autor článku: 
Dagmar Honsnejmanová

Horké počasí bylo už od samého rána. Naštěstí foukal vítr, a tak bylo vedro chvílemi i snesitelné.

Program dne:

Karel Nejman – ukázky dravců a sov s malou přednáškou i focením

Policie ČR – předvedení policejní čtyřkolky

Nozomi Dojo Hradec Králové – ukázka japonského bojového umění kendo a iaido

SDH České Meziříčí - předvedení moderního hasičského auta

Doplňující program:

Výtvarný a hrací stan

malování sádrových odlitků, kamenů či šnečích ulit, křížovky a tajenky pro děti, omalovánky, barevné těstoviny, puzzle, stavebnice, víčka, výroba medailí a sluníček, antistresové omalovánky pro maminky atd.

Opičí dráha pro malé sportovce

Skákací hrad, skluzavka, motorky, traktory, bazének s míčky

K zapůjčení – balón, badminton, líný tenis, kuželky, lano, pytle atd.

Děti měly celé odpoledne k dispozici výtvarný stan, kde již tradičně byl nejvíc obsazen stůl s akrylovými barvami a sádrovými odlitky. Nechyběly omalovánky, domalovánky, luštěnky, mandaly. Velký ohlas měly antistresové omalovánky pro maminky a starší děti. Mladší děti si mohly vyrábět obrázky z těstovin a také sluníčkové medaile z kartonových odřezků. Pro zábavu malých i velkých byla stolní hra věž nebo puzzle.

Velký úspěch měli jako vždy hasiči z Českého Meziříčí s moderním hasičským vozem, který si děti mohly prolézt od shora až dolů a také policejní čtyřkolka z oddělení Dobrušky.

Dalším bodem programu byli Samurajové s předvedením japonských bojových umění kendo a iaido ze sportovního oddílu Nozomi Hradec Králové s vedoucím oddílu Romanem Záhorou a draví ptáci Karla Nejmana z Náchoda.

Děti si mohly vyzkoušet bojovat s bambusovými meči. Celé odpoledne Karel Nejman trpělivě odpovídal na všetečné otázky o dravých ptácích. Děti i dospělí si mohli některé ptáky podržet na ruce a vyfotit se s nimi. Ti nejmenší si užili skákací hrad a opičí dráhu. Na závěr všechny děti obdržely za svoji účast dárky od sponzorů, kterým patří velké poděkování

Den pro děti podpořil obyvatelé Mokrého a:

Královéhradecký kraj

IV-Nakladatelství s. r. o. Praha

Leading Farmers CZ, a. s. Praha

KONZUM, obchodní družstvo v Ústí nad Orlicí

STUHA a. s. Dobruška

SERVISBAL OBALY s. r. o. Dobruška

Somipo - Specializované papírnictví Opočno

Dárky Mila Opočno

 

Více informací a fotografií najdete na stránkách knihovny U Mokřinky

Mohlo by vás také zajímat...

LITEŇ: Na zámku v Litni se chystá připomínka kulatého výročí Jarmily Novotné, součástí slavnostního programu bude i otevření novorenesanční hrobky rodu Daubků.

Středočeský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Památky, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
28.02.2024

PRAHA: Poslední únorovou neděli mohli diváci v Divadle v Celetné vidět první fázi jednoho zajímavého experimentu. Spolek Kašpar uvedl veřejnou zkoušku nově připravované inscenace hry Williama Shakespeara KRÁL LEAR v režii Jakuba Špalka, která vzniká rozfázovaně do několika etap.

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Památky
Co se děje
28.02.2024

ŠVÉDSKO-ČR: Česká historička Blanka Karlsson, žijící od roku 1984 se švédským manželem v Norrköpingu, patří k těm obětavým duším, které „na oltář vlasti“ dokážou přinést ohromnou spoustu času. K těm, kteří nelitují vlastních prostředků a s celoživotním zápalem se věnují svému vyvolenému tématu. Tím je pro ni zcela logicky mapování švédských pobytů dvou mimořádných postav české kultury a historie: Jana Amose Komenského a Bedřicha Smetany. Smetanovo 200. výročí narození 2. 3. 1824 dalo také vznik našemu dnešnímu rozhovoru na dálku.

S Blankou se známe díky natáčení dokumentu České kořeny ve Švédsku (2009) a dalším četným kontaktům, které se od něj odvíjely. Mohla jsem tak zblízka poznat její ryzí vlastenectví, které u mnohých často probudí až pobyt v zahraničí; ne tak u ní. Má jej zkrátka v krvi.

Výsledky svého třicetiletého bádání o Smetanovi ve Švédsku shrnula do své publikace vydané ve vlastním vydavatelství Blanka Pragensis.  

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Vzdělávání
Články a komentáře
28.02.2024

ČR: Výpravy po schwarzenberských místech je název už pátého dílu Výprav, osobitého cestopisu literárního publicisty a spisovatele Jiřího Peňáse. Autor svou pouť zahájil v létě 2023 ve společnosti Karla Schwarzenberga. Další destinace pak objel sám, protože do putování s knížetem zasáhl osud. Výsledkem je poutavé čtení. Z něj vystupuje originální portrét Schwarzenberga, s nímž Peňás napsal patrně poslední knižní rozhovor. Kromě toho Výpravy nabízejí zábavné, čtivě podané putování po krajině, historii a architektuře. Zápisky ze schwarzenberských míst v Česku a v Rakousku i tentokrát prostupují autorovy vtipné postřehy a osobní vzpomínky. Knihu vydává Echo Media. Zde je od 19. února k mání v e-shopu, v knihkupectvích se objeví od 28. února.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Vzdělávání
Nepřehlédněte
26.02.2024