neděle
4. června 2023
svátek slaví Dalibor
Den pro děti Mokré - náhled pozvánky
© Dagmar HonsnejmanováDen pro děti v Mokrém

Knihovna U Mokřinky s podporou obce Mokré tradičně týden před koncem školního roku pořádá Den pro děti. Akce je velmi oblíbená a účast dětí i dospělých velká. I přes velké horko přišlo 47 dětí (Mokré má jen 144 obyvatel s trvalým pobytem).

Autor článku: 
Dagmar Honsnejmanová

Horké počasí bylo už od samého rána. Naštěstí foukal vítr, a tak bylo vedro chvílemi i snesitelné.

Program dne:

Karel Nejman – ukázky dravců a sov s malou přednáškou i focením

Policie ČR – předvedení policejní čtyřkolky

Nozomi Dojo Hradec Králové – ukázka japonského bojového umění kendo a iaido

SDH České Meziříčí - předvedení moderního hasičského auta

Doplňující program:

Výtvarný a hrací stan

malování sádrových odlitků, kamenů či šnečích ulit, křížovky a tajenky pro děti, omalovánky, barevné těstoviny, puzzle, stavebnice, víčka, výroba medailí a sluníček, antistresové omalovánky pro maminky atd.

Opičí dráha pro malé sportovce

Skákací hrad, skluzavka, motorky, traktory, bazének s míčky

K zapůjčení – balón, badminton, líný tenis, kuželky, lano, pytle atd.

Děti měly celé odpoledne k dispozici výtvarný stan, kde již tradičně byl nejvíc obsazen stůl s akrylovými barvami a sádrovými odlitky. Nechyběly omalovánky, domalovánky, luštěnky, mandaly. Velký ohlas měly antistresové omalovánky pro maminky a starší děti. Mladší děti si mohly vyrábět obrázky z těstovin a také sluníčkové medaile z kartonových odřezků. Pro zábavu malých i velkých byla stolní hra věž nebo puzzle.

Velký úspěch měli jako vždy hasiči z Českého Meziříčí s moderním hasičským vozem, který si děti mohly prolézt od shora až dolů a také policejní čtyřkolka z oddělení Dobrušky.

Dalším bodem programu byli Samurajové s předvedením japonských bojových umění kendo a iaido ze sportovního oddílu Nozomi Hradec Králové s vedoucím oddílu Romanem Záhorou a draví ptáci Karla Nejmana z Náchoda.

Děti si mohly vyzkoušet bojovat s bambusovými meči. Celé odpoledne Karel Nejman trpělivě odpovídal na všetečné otázky o dravých ptácích. Děti i dospělí si mohli některé ptáky podržet na ruce a vyfotit se s nimi. Ti nejmenší si užili skákací hrad a opičí dráhu. Na závěr všechny děti obdržely za svoji účast dárky od sponzorů, kterým patří velké poděkování

Den pro děti podpořil obyvatelé Mokrého a:

Královéhradecký kraj

IV-Nakladatelství s. r. o. Praha

Leading Farmers CZ, a. s. Praha

KONZUM, obchodní družstvo v Ústí nad Orlicí

STUHA a. s. Dobruška

SERVISBAL OBALY s. r. o. Dobruška

Somipo - Specializované papírnictví Opočno

Dárky Mila Opočno

 

Více informací a fotografií najdete na stránkách knihovny U Mokřinky

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Opatření proti šíření pandemie covid-19 dopadla nejvíce na tradiční kulturu, zejména pak na scénické umění a kulturní dědictví. Během let 2020 a 2021 se jejich výsledek hospodaření očištěný o dotace propadl o více než 3,7 miliardy korun v porovnání s rokem 2019. Návštěvnost kulturních zařízení v roce 2021 ve srovnání s rokem 2019 klesla o více než polovinu, meziročně však stoupla o téměř šest procent.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Odborné studie a recenze, Co se děje
02.06.2023

KUNŠTÁT: MĚSTO KUNŠTÁT a SPOLEK PŘÁTEL UMĚNÍ MĚSTA KUNŠTÁT vyhlašují 51. ročník Literární soutěže Františka Halase. Vřelý vztah básníka Františka Halase k mladším autorům je obecně známým faktem. Tuto část Halasova odkazu již více než pět desetiletí připomíná i literární soutěž nesoucí básníkovo jméno. Cílem této tradiční akce je podchytit mladé literární talenty, umožnit jejich vzájemnou konfrontaci a publikovat a propagovat kvalitní básnickou tvorbu. Uzávěrka zasílání příspěvků: 15. července 2023.

Celá ČR, Jihomoravský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.06.2023

PLZEŇ: V dubnu letošního roku několik desítek plzeňských architektek a architektů zveřejnilo otevřený dopis hejtmanovi a zastupitelům Plzeňského kraje, v němž podepsaní apelovali na vedení kraje, aby přehodnotilo rozhodnutí nevypsat soutěž na návrh adaptace budovy někdejších městských lázní pro účely Západočeské galerie v Plzni a dalších institucí a v celé věci postupovalo maximálně transparentně. Během následujících týdnů pak téměř 60 signatářů podpořila jak Česká komora architektů (ČKA), tak Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT).

Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Ostatní
Co se děje
02.06.2023

ČR: Vladimír Mišík sice už pověsil koncertování na hřebík, ale i tak se toho okolo něj a jeho jménem děje stále víc než dost. Kromě Anděly ověnčené nové studiové tvorby se můžeme průběžně těšit také z reedic Mišíkových starších, často dlouho nedostupných alb. Aktuálně v podobě kompilace, která se ne nadarmo honosí přízviskem ikonická! Dvojalbum Špejchar 1969–1991 I–II, jež letos slaví třicet let od prvního vydání, se na pětadvaceti písních ohlíží za první částí Mišíkovy velmi úspěšně kariéry rockového písničkáře a asi netřeba zdůrazňovat, že je vskutku za čím se ohlížet. Nyní navíc s novým masterem z původních pásů a se skvělou variací na originální grafiku z dílny Karla Halouna a Luďka Kubíka na 2LP, 2CD i digitálně. Podívejte se na videoteaser: https://youtu.be/69WxTAC4FFQ

Celá ČR
Hudba
Co se děje
02.06.2023