neděle
5. února 2023
svátek slaví Dobromila
Den pro děti Mokré - náhled pozvánky
© Dagmar HonsnejmanováDen pro děti v Mokrém

Knihovna U Mokřinky s podporou obce Mokré tradičně týden před koncem školního roku pořádá Den pro děti. Akce je velmi oblíbená a účast dětí i dospělých velká. I přes velké horko přišlo 47 dětí (Mokré má jen 144 obyvatel s trvalým pobytem).

Autor článku: 
Dagmar Honsnejmanová

Horké počasí bylo už od samého rána. Naštěstí foukal vítr, a tak bylo vedro chvílemi i snesitelné.

Program dne:

Karel Nejman – ukázky dravců a sov s malou přednáškou i focením

Policie ČR – předvedení policejní čtyřkolky

Nozomi Dojo Hradec Králové – ukázka japonského bojového umění kendo a iaido

SDH České Meziříčí - předvedení moderního hasičského auta

Doplňující program:

Výtvarný a hrací stan

malování sádrových odlitků, kamenů či šnečích ulit, křížovky a tajenky pro děti, omalovánky, barevné těstoviny, puzzle, stavebnice, víčka, výroba medailí a sluníček, antistresové omalovánky pro maminky atd.

Opičí dráha pro malé sportovce

Skákací hrad, skluzavka, motorky, traktory, bazének s míčky

K zapůjčení – balón, badminton, líný tenis, kuželky, lano, pytle atd.

Děti měly celé odpoledne k dispozici výtvarný stan, kde již tradičně byl nejvíc obsazen stůl s akrylovými barvami a sádrovými odlitky. Nechyběly omalovánky, domalovánky, luštěnky, mandaly. Velký ohlas měly antistresové omalovánky pro maminky a starší děti. Mladší děti si mohly vyrábět obrázky z těstovin a také sluníčkové medaile z kartonových odřezků. Pro zábavu malých i velkých byla stolní hra věž nebo puzzle.

Velký úspěch měli jako vždy hasiči z Českého Meziříčí s moderním hasičským vozem, který si děti mohly prolézt od shora až dolů a také policejní čtyřkolka z oddělení Dobrušky.

Dalším bodem programu byli Samurajové s předvedením japonských bojových umění kendo a iaido ze sportovního oddílu Nozomi Hradec Králové s vedoucím oddílu Romanem Záhorou a draví ptáci Karla Nejmana z Náchoda.

Děti si mohly vyzkoušet bojovat s bambusovými meči. Celé odpoledne Karel Nejman trpělivě odpovídal na všetečné otázky o dravých ptácích. Děti i dospělí si mohli některé ptáky podržet na ruce a vyfotit se s nimi. Ti nejmenší si užili skákací hrad a opičí dráhu. Na závěr všechny děti obdržely za svoji účast dárky od sponzorů, kterým patří velké poděkování

Den pro děti podpořil obyvatelé Mokrého a:

Královéhradecký kraj

IV-Nakladatelství s. r. o. Praha

Leading Farmers CZ, a. s. Praha

KONZUM, obchodní družstvo v Ústí nad Orlicí

STUHA a. s. Dobruška

SERVISBAL OBALY s. r. o. Dobruška

Somipo - Specializované papírnictví Opočno

Dárky Mila Opočno

 

Více informací a fotografií najdete na stránkách knihovny U Mokřinky

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: S novým rokem přichází také Místní kultura s formátem podcastu, který je dnes součástí většiny internetových médií. PODCAST MÍSTNÍ KULTURY přináší dialogy s lidmi, kteří mají, co říci. Autorsky ho bude připravovat zkušená rozhlasová publicistka a dokumentaristka Hana Soukupová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
EDITORIAL
05.02.2023

ČR: Masopust, slavnostní období, které začíná po svátku Tří králů, se mimo jiné vyznačuje obdobím hodování, veselí a bujarými zábavami. Na nich byl dostatek příležitostí pro skupinové hrátky.

Celá ČR
Lidová kultura
Co se děje
03.02.2023

LIBOCHOVANY: Pro milovníky starých pověstí mohu nabídnout výpravu na místo, které již je na mapě označeno, ale značené cesty tam nevedou. Odměnou vám může být nezvyklý výhled a na místě si můžete pustit v případě dostatku dat i audiovizuální zpracování pověstí o tomto místě.

Libochovany leží na tak zvané lysecké trati. To je železniční trať z Lysé nad Labem do Děčína. Když vystoupíte v Libochovanech, kde je i krásný opravený ale nepřístupný zámek, je zapotřebí vyndat mapy v mobilní aplikaci. Severovýchodně od obce se tyčí pás zalesněných vrchů a jeden z nich je označen Čerťák.

Dojdete pod něj již zarostlou úvozovou cestou. Je to vrch plný skalnaté suti. Na něj musíte vystoupit vlastní cestou okolo bývalého lomu s velkým převýšením. Výhled na lomy na Deblíku a na Trabicích ale stojí za to. Také Libochovany i se zámkem máte krásně pod sebou, včetně Labe klidně se třpitícím v mírné zákrutě. Není nad to posadit se na některý z kamenů a pustit si audio- vizuální pověst o Čertově drápu, jak se vrchu dříve říkalo.

Naleznete jej na tomto linku na YouTube:

https://youtu.be/Q2iUBjan4fo

Poté se můžete pokusit najít otisky čertových drápů sami, ale pozor, ať nespadnete na dno bývalého lomu! Zelená značka vás pak pohodlně odvede na Kalvárii, kde se tyčí tři kříže, a poté už sestoupíte do Velkých Žernosek, odkud můžete pokračovat vlakem libovolným směrem.

Celá ČR, Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Hudba, Památky
Co se děje
03.02.2023

ČR: V polovině ledna vybrala Česká televize pětici interpretů, kteří se přihlásili do letošního ročníku Eurovision Song Contest. Výběr národního zástupce odstartoval přímý přenos na youtubovém profilu soutěže a v iVysílání ČT. Hlasy pro zpěvačky Maellu, Pam Rabbit, Markétu Irglovou, dívčí skupinu Vesna nebo pro písničkáře RODANA mohou fanoušci posílat do půlnoci 6. února.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.02.2023