sobota
27. dubna 2024
svátek slaví Jaroslav
Kdopak by se čertů bál
© Archiv ČT



Déčko se zaměří na technologie i finanční gramotnost. Nabídne první večerníček Ivana Trojana i Křemílka a Vochomůrku v barvě

ČR: Déčko vstupuje do devátého roku své existence. V nových zábavně-vzdělávacích pořadech se zaměří na rozvoj kompetencí, které jsou pro současné děti stěžejní, na finanční a digitální gramotnost, občanskou výchovu, kreativitu nebo zdravý životní styl. Poprvé také divákům představí výsledek mnohaleté, náročné práce, a to úvodní a původně černo-bílou sérii třinácti Pohádek z mechu a kapradí v barvě. Premiéru bude také mít nový večerníček Kdopak by se čerta bál, kterému hlas propůjčil Ivan Trojan. Novinky nabídnou i oblíbené weby Déčko.cz a ČT edu.

Autor článku: 
Karolína Blinková

„Od prvních dnů vysílání před osmi lety se snažíme o to, aby Déčko neuhnulo ze své původní mise. I v nové sezoně tak klademe důraz na zábavné vzdělávání, na kvalitu, na tradici. Jsme si vědomi toho, jak velký zásah Déčko mezi dětskými diváky má a že i vzhledem k tomu musíme nabízet obsah, který není jen prvoplánový,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a upřesňuje: „Bankovkovi rozvíjejí finanční gramotnost, Futuro, celoroční soutěž nebo ČT edu digitální kompetence, Občanka posiluje orientaci v současných tématech, Zvěd vznikl ve spolupráci s Akademií věd, … A vedle toho nepřestáváme pečovat o odkaz historicky silné tvorby pro děti. Přestože je výroba nových večerníčků časově i finančně náročná, přestože bychom mohli čerpat pouze z archivu, vznikají v ČT večerníčky nové. Letos diváci uvidí v premiéře pohádky Kdopak by se čerta bál, s hlasem Ivana Trojana, ale, po několika letech práce, i první obarvenou sérii Pohádek z mechu a kapradí.“

Déčko tak na podzim nabídne nový pořad Futuro s Michalem Isteníkem o moderních technologiích, sérii Zvěd, která ukazuje fungování vědy v praktickém životě, premiéru pořadu s tématem zdravého stravování Ke stolu! Servíruje Servác s Pavlem Zedníčkem, a také nové řady Bankovkových, Občanky, Biblických pátrání nebo Party z garáže.

„ČT :D slaví osmé narozeniny a i nyní přicházíme s novými nápady a inspiracemi. Těmi letošními je programové soustředění na ‚nové technologie‘. Toto téma se odrazí ve vysílání, ale i na webu Déčka v naší zbrusu nové celoroční soutěži Mise Špuntix. Chceme tak zábavnou formou přispět k orientaci mladých diváků v současném moderním světě,“ dodává výkonný ředitel Déčka Petr Koliha.

 

Mise Špuntix

Cílem projektu je vzbudit v dětech zájem o vědu, seznámit je hravou a poutavou formou s technologiemi, které jsou běžnou součástí světa a neustále se vyvíjejí. Soutěž podpoří stejnojmenný desetidílný minipořad a webová stránka, na které děti najdou online hru a spoustu vzdělávacích materiálů. Ke každému z témat na webu najdou dva soutěžní úkoly, vědátorský list a hru. V ní budou moct osídlit svůj vlastní asteroid a osadit ho budovami reprezentujícími jednotlivé technologie.

 

Nové večerníčky

Držitel sedmi Českých lvů, herec Ivan Trojan poprvé namluvil večerníček. Animovaný seriál Kdopak by se čertů bál od září vysílá ČT :D každý den v 18:45 hodin. „Jiří Žáček je klasik české literatury pro děti a mám velkou radost, že se konečně stal i autorem večerníčku. Jeho čerti jsou vtipní a moudří a mají spadeno jen na ty, kdo si to za své špatné chování opravdu zaslouží. Člověk by si skoro přál, aby existovali doopravdy,“ říká kreativní producentka Barbara Johnsonová.

V říjnu se diváci mohou těšit i na kultovní večerníček namluvený Jiřinou Bohdalovou Pohádky z mechu a kapradí, jehož první a původně černo-bílá třináctidílná série se poprvé vysílala na podzim roku 1968. Díky České televizi, která na projektu pracovala mnoho let, ho nyní diváci uvidí poprvé v barvě. „U ‚obarvování‘ prvních dílů původně černobílého projektu stál ještě osobně výtvarník a režisér Zdeněk Smetana. Děti dostanou dárkem oblíbené Pohádky z mechu a kapradí v novém barevném ‚kabátku‘, s digitálně upraveným a restaurovaným obrazem i zvukem, vše v nejvyšší možné kvalitě. Umělecky i časově náročný projekt byl realizován interně v Grafickém centru České televize,“ prozrazuje dramaturg Miloš Zvěřina.

 

Největší vzdělávací videoportál v Česku i chytrá zábava na Déčku.cz

Vedle televizních novinek chystá Česká televize novinky také na svých webových platformách. I zde se zaměří primárně na vzdělávání. Portál ČT edu, který byl spuštěn v dubnu loňského roku, aby učitelům, rodičům i žákům usnadnil distanční vzdělávání, vstupuje do nového školního roku s téměř trojnásobně bohatým obsahem. „Učitelé si na ČT edu rychle zvykli, portál se pro ně stal využívanou digitální pomůckou, kterou se chystají zapojit i do běžné prezenční výuky. Proto jsme se rozhodli ČT edu dále rozvíjet, a vedle nových videí přibyla i víc než tisícovka pracovních listů,“ říká

Na webu Déčka naleznou děti na podzim také nové hry, například k procvičení vyjmenovaných slov nebo paměti. „Webové interaktivní a multiplatformní projekty na decko.cz jsou od svého vzniku založeny na preciznosti a detailu, podílejí se na nich ti nejlepší, jsou tvořeny s hravostí, nadšením a přesvědčením, že zábava nevylučuje kultivovanost ani vzdělání či osvětu, že web může být poetickým, zábavným i užitečným místem, které dokáže nabídnout kvalitní a chytré projekty a že to děti bezpečně poznají.  U většiny her a projektů musejí vyvinout aktivitu, bystrost, něco se naučit, ale podle ohlasů i návštěvnosti jim to za úsilí a námahu stojí,“ říká kreativní producentka Centra dramaturgie nových médií Štěpánka Sunková

 

Duhový svět v Galerii ČT

V říjnu v Galerii ČT na Kavčích horách otevře Česká televize novou výstavu Déčkosvět zaměřenou na duhový svět Déčka. Návštěvníci tak poprvé budou mít možnost vstoupit do světa, který znají především z televizní obrazovky.

Dětem je určena i nová kniha z Edice ČT nazvaná Planeta je Prga. Zábavná publikace vychází z divácky rekordně populárního projektu ČT :D a hravě seznamuje malé čtenáře s principy ekologie i s péčí o jejich okolí. Na její tvorbě se podíleli zkušený autor děl pro děti Petr Hauzírek a ilustrátor Daniel Špaček, známý nejen svou tvorbou vizuálního stylu Déčka.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024