čtvrtek
13. června 2024
svátek slaví Antonín
Dan Bárta a Illustratosphere
© Foto: Lucie MaceczkováDan Bárta a Illustratosphere vyráží na podzimní tour po Česku a Slovensku

ČR, SR: Dana Bártu a Illustratosphere čeká od poloviny listopadu do konce roku patnáct zastávek podzimního turné. Série vystoupení napříč českými i slovenskými koncertními sály se uskuteční pod názvem Němá éra tour odkazující na nedávné vydání remasterovaných reedic prvních dvou alb.

 

od 18.11.2023 do 14.12.2023
Autor článku: 
Ricardo Delfino

„Němá éra je jednou ze stěžejních písniček z úplně první desky, kterou jsme s chlapci udělali, přičemž ta skladba odkazovala na éru, kdy ještě neexistovala artikulovaná lidská řeč. V součase se ten název do jistý míry hodil pro album samotný, protože pro něj mohlo těch posledních dvacet let, kdy nebylo na trhu v žádný fyzický podobě, být takovou němou dobou, neb nemohlo hrát ve vší své šíři,” říká o pojmenování série Dan Bárta.

Debutová nahrávka Illustratosphere (2000) a navazující Entropicture (2003) se na jaře tohoto roku dočkaly remasterované reedice. Poprvé si fanoušci mohou poslechnout oba zásadní tituly nejen na CD, ale i na vinylových deskách. Remasteringu nahrávek se ujal kytarista Miroslav Chyška, zakládající člen kapely, který stál i u původního zvuku debutu, jenž získal cenu České hudební akademie Anděl v kategoriích Album roku a za něž získal Dan Bárta jedno z deseti ocenění v kategorii Zpěvák roku.

Spolu s Bártou a Chyškou tvoří současnou sestavu klávesista Filip Jelínek a kontrabasista a baskytarista Robert Balzar. Čtveřice se potkává na pódiích také coby členové formace J.A.R. Od roku 2014 zastává post bubeníka slovenský hudebník a promotér Martin Valihora, oblíbený i v zahraničí; hrával například s japonskou klavíristkou Hiromi Uehara nebo se skupinou Mezzoforte.

„Zatímco ve třiceti jsem měl dojem, že z tý naší muziky a našeho hraní se svět musí zbořit, tak dneska ten pocit vlastně nemám. A o to líp se mi hraje, protože to vnímám mnohem nezatíženěji. S klukama jsme se na tom shodli, řekli jsme si, s ohledem na to, jak čas letí, kolik koncertů nás ještě čeká a kolik už jsme jich odehráli, že to spíš vypadá, že většinu už jsme odehráli, takže si to za prvé nemá cenu kazit nějakou zbytečnou upjatostí a za druhý, já být vámi, tak raději přijdu," ohlíží se Bárta.

Němá éra odstartuje 18. listopadu v Českém Těšíně v rámci 50. Těšínského jazzového festivalu, pokračuje 19. listopadu v Jeseníku v Divadle Petra Berzruče, 20. listopadu v brněnském sále SONO Music Clubu, 22. listopadu v Říčanech v Kulturním centru Labuť, 23. listopadu v děčínském Městském divadle a 29. listopadu v prachatickém Městském divadle. Prosincová vystoupení se konají 2. v Pardubicích v Music club Žlutý pes, 3. na Ostravských Vánocích, 4. v Lounech ve Vrchlického divadle a 11. v mladoboleslavském Škoda Muzeum. Rok 2023 uzavře skupina trojicí koncertů v pražském klubu Jazz Dock ve dnech 12., 13. a 14. prosince.

Němá éra na Slovensku proběhne 25. listopadu v hudebním klubu Blue Note v Novém Mestě nad Váhom a 26. listopadu ve Velkém sále Slovenského rozhlasu v Bratislavě. Předprodej vstupenek probíhá v sítích GoOut, TicketLive, smsticket, či na stránkách jednotlivých pořadatelů.

 

Němá éra tour podzim 2023
 

 • 18.11.  Český Těšín, 50. Těšínský Jazzový festival

Předprodej: https://www.kassct.cz/50-tesinsky-jazzovy-festival/

FB událost: https://fb.me/e/4wlZKW2ei

 • 19.11.  Jeseník, Divadlo Petra Bezruče

Předprodej: https://www.mkzjes.cz/dan-barta-illustratosphere-nema-era-tour/

FB událost: https://fb.me/e/cgvAVLkZ9 

 • 20.11.  Brno, SONO Music Club

Předprodej: https://goout.net/cs/listky/dan-barta-and-illustratosphere/mgtr/

FB událost: https://fb.me/e/73P26virH 

 • 22.11.  Říčany, Kulturní centrum Labuť

Předprodej: https://www.kclabut.cz/vstupenky?id=59624&

FB událost: https://fb.me/e/93YbihqV6

 • 23.11.  Děčín, Městské divadlo

Předprodej: https://vstupenkadecin.cz/cs/program/20092-dan-barta-illustratosphere-nema-era-tour
FB událost: https://fb.me/e/1myXUmVir

 • 25.11.  Nové Mesto nad Váhom (SK), Blue Note

Předprodej: https://bluenote.sk/event-detail/647d9b131b234e05f8d3c8cb/

FB událost: https://fb.me/e/4rd86rYht

 • 26.11.  Bratislava (SK), Velký sál Slovenského rozhlasu

Předprodej: https://www.ticketlive.sk/sk/event/dan-barta-illustratosphere-bratislava-26-11-2023

FB událost: https://fb.me/e/4JKIhSavJ

 • 29.11.  Prachatice, Městské divadlo

Předprodej: http://vstupenky.kisprachatice.cz/prachatice/General/List/TitleDetail/2206

FB událost: https://fb.me/e/3LnHsGVOe

 • 02.12.  Pardubice, Music club Žlutý pes

Předprodej: https://www.smsticket.cz/vstupenky/37567-dan-barta-illustratosphere-v-pardubicich-music-club-zluty-pes-pardubice

FB událost: https://fb.me/e/4K9hGEdHT

 • 03.12.  Ostrava, Ostravské Vánoce 2023

Web: https://www.ostravskevanoce.cz/

 • 04.12.  Louny, Vrchlického divadlo

Předprodej: https://prodej2.disdata.cz:3443/(S(0db15edp20lscgstaxhucgim))/akce3.aspx?id=66HL3%2bQOkgEuqWJ8qhhx6w

FB událost: https://fb.me/e/3pYRF1ySB

 • 11.12.  Mladá Boleslav, Škoda Muzeum

Předprodej: https://museum.skoda-auto.cz/w/wohnout-duplikovat-1-2

FB událost: https://fb.me/e/1N5YIF4TZt

 • 12.12.  Praha, Jazz Dock

Předprodej: https://www.jazzdock.cz/cs/koncert/dan-barta-illustratosphere-nema-era-tour

FB událost: https://fb.me/e/SqQ92gHt

 • 13.12. Praha, Jazz Dock

Předprodej: https://www.jazzdock.cz/cs/koncert/dan-barta-illustratosphere-nema-era-tour-1

 • 14.12. Praha, Jazz Dock

Předprodej: https://www.jazzdock.cz/cs/koncert/dan-barta-illustratosphere-nema-era-tour-3

 

Více informací na www.danbarta.cz/koncerty

Mohlo by vás také zajímat...

KUKS: Letní počasí, výletní nálada a množství akcí přivedlo do Kuksu návštěvníky z východních Čech, ale i z celé České republiky. Festival Malá loutková inventura, který se tento týden odehrál v Kuksu, přitáhl dětské i dospělé diváky nejen na loutková představení, ale také komentované prohlídky. Divadelní soubor z Běloruska sice nedorazil, bonusem pro návštěvníky ale byly další atrakce. Zaujal třeba workshop s řezbářem loutek.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.06.2024

ČR: Již po devatenácté se 10. června uskutečnilo předávání Výročních cen OSA, které oceňují přední domácí hudební skladatele a textaře v rámci populární a klasické hudby, a to celkem ve 14 kategoriích. 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
12.06.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Divadlo Drak se vrátilo z týdenního zájezdu na Kubu, kam bylo vybráno s inscenací Veroniky Poldauf Riedlbauchové Do hajan! spolu s dalšími 14 zahraničními produkcemi z celkových 542 přihlášených projektů. Inscenaci v Havaně viděly desítky kubánských dětí z pozvaných škol i desítky zahraničních promotérů a odborníků na divadlo pro děti a mládež z celého světa. Divadlo Drak si tak z festivalu přiváží i několik pozvání na další zahraniční festivaly a mnoho cenných kontaktů i zkušeností.

Celá ČR, Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.06.2024

ČR: S Jiřím Šotolou se znám od května 1989. Tento měsíc vymezil příchodem i odchodem na svět jeho život, a tak teď, víc než jindy, vzpomínám. A kdo ví, možná nejsem sama.  Narodil se v květnu 1924 ve Smidarech nedaleko Hradce Králové a zemřel v Praze. Také v květnu, v květnu 1989. Jiřího Šotolu jsem poznala až na jeho pohřbu. Vím, zní to divně. Tehdy jako dítě základní školou povinné jsem byla jednou z žaček, jež paní učitelka kroužku českého jazyka vzala z Luže k nedalekému kostelu Zvěstování Panně Marii v Janovičkách u Dolů na rozloučení se spisovatelem. A já se od té doby k jeho dílu hodně často vracím. Nezapomněla jsem, stejně jako nezapomínají další spolužáci.

Jiří Šotola, ač zemřel v Praze, se tu cítil doma. Měl tu chalupu, příbuzné, přátele, má tu i hrob. Poznáte jej snadno, zdobí ho otevřená kniha s podpisem. Jaká je to kniha? Kdo ví. Možná sbírka básní, možná román a možná i divadelní scénář. To vše dokázal. Být hercem, autorem scénářů, básní, novinových článků, ale hlavně autorem románů.  

Zemřel těžce nemocný, pár měsíců před sametovou revolucí, a já si říkám, jaká je to škoda. Stihl by možná napsat víc děl, ale hlavně by mohl poskytnout rozhovory. Z toho, co o jeho životě a díle vím, skládám následující řádky tak, jako kdybych si s mistrem povídala já osobně. Taková hra na rozhovor.

Celá ČR, Pardubický kraj
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Památky
Články a komentáře
12.06.2024