sobota
2. prosince 2023
svátek slaví Blanka
Dan Bárta a Illustratosphere
© Foto: Lucie MaceczkováDan Bárta a Illustratosphere vyráží na podzimní tour po Česku a Slovensku

ČR, SR: Dana Bártu a Illustratosphere čeká od poloviny listopadu do konce roku patnáct zastávek podzimního turné. Série vystoupení napříč českými i slovenskými koncertními sály se uskuteční pod názvem Němá éra tour odkazující na nedávné vydání remasterovaných reedic prvních dvou alb.

 

od 18.11.2023 do 14.12.2023
Autor článku: 
Ricardo Delfino

„Němá éra je jednou ze stěžejních písniček z úplně první desky, kterou jsme s chlapci udělali, přičemž ta skladba odkazovala na éru, kdy ještě neexistovala artikulovaná lidská řeč. V součase se ten název do jistý míry hodil pro album samotný, protože pro něj mohlo těch posledních dvacet let, kdy nebylo na trhu v žádný fyzický podobě, být takovou němou dobou, neb nemohlo hrát ve vší své šíři,” říká o pojmenování série Dan Bárta.

Debutová nahrávka Illustratosphere (2000) a navazující Entropicture (2003) se na jaře tohoto roku dočkaly remasterované reedice. Poprvé si fanoušci mohou poslechnout oba zásadní tituly nejen na CD, ale i na vinylových deskách. Remasteringu nahrávek se ujal kytarista Miroslav Chyška, zakládající člen kapely, který stál i u původního zvuku debutu, jenž získal cenu České hudební akademie Anděl v kategoriích Album roku a za něž získal Dan Bárta jedno z deseti ocenění v kategorii Zpěvák roku.

Spolu s Bártou a Chyškou tvoří současnou sestavu klávesista Filip Jelínek a kontrabasista a baskytarista Robert Balzar. Čtveřice se potkává na pódiích také coby členové formace J.A.R. Od roku 2014 zastává post bubeníka slovenský hudebník a promotér Martin Valihora, oblíbený i v zahraničí; hrával například s japonskou klavíristkou Hiromi Uehara nebo se skupinou Mezzoforte.

„Zatímco ve třiceti jsem měl dojem, že z tý naší muziky a našeho hraní se svět musí zbořit, tak dneska ten pocit vlastně nemám. A o to líp se mi hraje, protože to vnímám mnohem nezatíženěji. S klukama jsme se na tom shodli, řekli jsme si, s ohledem na to, jak čas letí, kolik koncertů nás ještě čeká a kolik už jsme jich odehráli, že to spíš vypadá, že většinu už jsme odehráli, takže si to za prvé nemá cenu kazit nějakou zbytečnou upjatostí a za druhý, já být vámi, tak raději přijdu," ohlíží se Bárta.

Němá éra odstartuje 18. listopadu v Českém Těšíně v rámci 50. Těšínského jazzového festivalu, pokračuje 19. listopadu v Jeseníku v Divadle Petra Berzruče, 20. listopadu v brněnském sále SONO Music Clubu, 22. listopadu v Říčanech v Kulturním centru Labuť, 23. listopadu v děčínském Městském divadle a 29. listopadu v prachatickém Městském divadle. Prosincová vystoupení se konají 2. v Pardubicích v Music club Žlutý pes, 3. na Ostravských Vánocích, 4. v Lounech ve Vrchlického divadle a 11. v mladoboleslavském Škoda Muzeum. Rok 2023 uzavře skupina trojicí koncertů v pražském klubu Jazz Dock ve dnech 12., 13. a 14. prosince.

Němá éra na Slovensku proběhne 25. listopadu v hudebním klubu Blue Note v Novém Mestě nad Váhom a 26. listopadu ve Velkém sále Slovenského rozhlasu v Bratislavě. Předprodej vstupenek probíhá v sítích GoOut, TicketLive, smsticket, či na stránkách jednotlivých pořadatelů.

 

Němá éra tour podzim 2023
 

 • 18.11.  Český Těšín, 50. Těšínský Jazzový festival

Předprodej: https://www.kassct.cz/50-tesinsky-jazzovy-festival/

FB událost: https://fb.me/e/4wlZKW2ei

 • 19.11.  Jeseník, Divadlo Petra Bezruče

Předprodej: https://www.mkzjes.cz/dan-barta-illustratosphere-nema-era-tour/

FB událost: https://fb.me/e/cgvAVLkZ9 

 • 20.11.  Brno, SONO Music Club

Předprodej: https://goout.net/cs/listky/dan-barta-and-illustratosphere/mgtr/

FB událost: https://fb.me/e/73P26virH 

 • 22.11.  Říčany, Kulturní centrum Labuť

Předprodej: https://www.kclabut.cz/vstupenky?id=59624&

FB událost: https://fb.me/e/93YbihqV6

 • 23.11.  Děčín, Městské divadlo

Předprodej: https://vstupenkadecin.cz/cs/program/20092-dan-barta-illustratosphere-nema-era-tour
FB událost: https://fb.me/e/1myXUmVir

 • 25.11.  Nové Mesto nad Váhom (SK), Blue Note

Předprodej: https://bluenote.sk/event-detail/647d9b131b234e05f8d3c8cb/

FB událost: https://fb.me/e/4rd86rYht

 • 26.11.  Bratislava (SK), Velký sál Slovenského rozhlasu

Předprodej: https://www.ticketlive.sk/sk/event/dan-barta-illustratosphere-bratislava-26-11-2023

FB událost: https://fb.me/e/4JKIhSavJ

 • 29.11.  Prachatice, Městské divadlo

Předprodej: http://vstupenky.kisprachatice.cz/prachatice/General/List/TitleDetail/2206

FB událost: https://fb.me/e/3LnHsGVOe

 • 02.12.  Pardubice, Music club Žlutý pes

Předprodej: https://www.smsticket.cz/vstupenky/37567-dan-barta-illustratosphere-v-pardubicich-music-club-zluty-pes-pardubice

FB událost: https://fb.me/e/4K9hGEdHT

 • 03.12.  Ostrava, Ostravské Vánoce 2023

Web: https://www.ostravskevanoce.cz/

 • 04.12.  Louny, Vrchlického divadlo

Předprodej: https://prodej2.disdata.cz:3443/(S(0db15edp20lscgstaxhucgim))/akce3.aspx?id=66HL3%2bQOkgEuqWJ8qhhx6w

FB událost: https://fb.me/e/3pYRF1ySB

 • 11.12.  Mladá Boleslav, Škoda Muzeum

Předprodej: https://museum.skoda-auto.cz/w/wohnout-duplikovat-1-2

FB událost: https://fb.me/e/1N5YIF4TZt

 • 12.12.  Praha, Jazz Dock

Předprodej: https://www.jazzdock.cz/cs/koncert/dan-barta-illustratosphere-nema-era-tour

FB událost: https://fb.me/e/SqQ92gHt

 • 13.12. Praha, Jazz Dock

Předprodej: https://www.jazzdock.cz/cs/koncert/dan-barta-illustratosphere-nema-era-tour-1

 • 14.12. Praha, Jazz Dock

Předprodej: https://www.jazzdock.cz/cs/koncert/dan-barta-illustratosphere-nema-era-tour-3

 

Více informací na www.danbarta.cz/koncerty

Mohlo by vás také zajímat...

BOHUMÍN: "Maryšku jsme založili jako literárně - dramatický klub. Spektrum působnosti sdružení se ale postupem let rozšířilo do nejrůznějších oblastí (besedy, literární večery, přednášky, výstavy, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmový klub apod.)," uvádí na svém webu členky bohumínského spolku Maryška. Představujeme jeho aktuální aktivity v závěru letošního a začátkem příštího roku.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Ostatní
Co se děje
01.12.2023

ZLÍN: V pátek 24. listopadu proběhlo v pražském Rudolfinu slavnostní předávání cen prestižní soutěže „Stavba roku“. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které obdrželo od jeho pořadatelů pozvání, zde zastupoval jeho ředitel Pavel Hrubec.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
01.12.2023

ČR: Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
30.11.2023

ŽATEC, ČR: Česká republika opět potvrdila, že je světovou velmocí, co se týče zápisů na seznam kulturního dědictví UNESCO. V pondělí dne 18. září 2023 bylo na zasedání Výboru pro světové dědictví, které se konalo v saudskoarabském Rijádu, rozhodnuto o zařazení chmelařské krajiny a města Žatec, jejího centra, na prestižní seznam světového dědictví pod názvem Žatec and the Landscape of Saaz Hops. ČR se tudíž může pyšnit vůbec první chmelařskou krajinou na světě, která nese značku UNESCO. Na úspěšné nominaci se podílelo mnoho subjektů; my jsme s několika dotazy oslovili site managera památky světového dědictví, pana Jaroslava Špičku, bývalého místostarostu města Žatce, v současnosti též ředitele Chrámu Chmele a Piva, p. o.

Celá ČR, Ústecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky
Články a komentáře
29.11.2023