POLIČKA: Letní prázdniny jsou za námi a to znamená jediné! Na jeviště Divadelního klubu se vrací projekt Lukáše Hejlíka LiStOVáNí. A protože začala škola, oprášíme si fyziku. Proč se hroch udrží na vodní hladině? Jak liška prochází krizí středního věku? To vše a více ve fyzikálním LiStOVáNí, v němž zvířata luští záhady existence a fungování světa.
Objev roku ceny Magnesia Litera 2010 Markéta Baňková napsala bajky pro dospělé, ale jistě pobaví i žáky, kteří se fyzikou právě zabývají ve škole. Zvířata v bajkách luští záhady existence a fungování světa. Bajky pojednávají o lásce, zákonu setrvačnosti, manželství s alkoholikem, gravitaci, krizi středního věku, zakřiveném časoprostoru, plastických operacích, životě v nepořádku, touze po dokonalosti, kvantové neurčitosti, poezii a teorii strun. Zjistíme, proč se hroch udrží na vodní hladině i proč někteří samci nepohrdnou samičkou z igelitu. Jak lišky prochází krizí středního věku a kdo všechno chce být ideálem krásy, také proč nemá smysl bojovat proti nepořádku.
„Jestli máte špatné vzpomínky na fyziku, přijďte v neděli 25. září v 16 hodin do Divadelního klubu na LiStOVáNí touto originální knihou. Představení je určené především pro dospělé návštěvníky, ale studentům vstup povolen. Dokonce doporučen. Věříme, že zažijí příjemné doučování. Návštěvníci se také mohou těšit na prodej nově vydané knihy Markéty Baňkové Maličkost. Kniha získala ocenění Česká kniha 2016,“ za organizátory uvedla Klára Kašparová. Předprodej vstupenek se koná v knihovně. Účinkují Věra Hollá a Pavel Oubram (Gustav Hašek).
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.