sobota
28. prosince 2024
svátek slaví Bohumila
Fotografie: M. Turek



Další liberecký stánek pro popularizaci vědy

Autor článku: 
Milan Turek

<p>LIBEREC: V příštím roce otevře své brány vědecký komplex iQlandia, určený pro populární šíření vědy nejen mládeži. V Liberci byla před šedesáti léta založena Vysoká škola strojní a textilní s cílem urychleně obnovit potenciál odborných manažerů v továrnách po odsunu německých specialistů. K modernizaci strojního zařízení textilních továren v Liberci vznikl v téže době i Výzkumný ústav textilních strojů, dnes vědecké pracoviště, jehož výsledky využívá mnoho domácích i zahraničních firem.</p> <p>Své pobočky měly ve městě i další výzkumné ústavy. Vědecké bádání bylo podpořeno výstavbou moderní Vědecké knihovny v roce 2000. K dalšímu rozvoji a popularizaci vědy dochází před patnácti léty se vznikem zábavného centra Babylon. V jeho zdech vyrůstá zcela neznámý druh zábavy, který jeho tehdejší majitel Miloš Vajner nazývá IQ Parkem. Je určeno pro popularizaci vědy především mládeži.<br />
IQ Park je dnes rozsáhlým populárně-vědeckým institutem, kde mládež luští záhady přírodních věd, ale i dospělý, který sem přijde zapomene na čas, sedne si třeba na zem a luští hlavolamy, nebo staví z dřevěných kostiček cokoliv, co ho napadne. Desítky nových interaktivních exponátů najde návštěvník ve čtyřech podlažích. O víkendech zde lektoři předvádějí Science show plnou barev, ohňů a výbuchů, experimenty s Van de Graaffovým generátorem, tekutým dusíkem nebo s plyny. Je možno “ochutnat“ 500 tisíc voltů, vyrobit si obří žampion, zubní pastu pro slony nebo i trochu kyslíku; experimenty chemie a fyziky, které se doma a ani ve škole nedají jen tak uskutečnit.<br />
Kolektiv tvůrců IQ Parku již před několika léty uvažoval o populárně vědeckém domě, kde by byly podstatně širší možnosti popularizace vědy a současně vytvořeny podmínky pro spontánní ovlivnění myšlení mládeže na cestě k poznání vědeckých zákonitostí a především je přivést na cestu vědeckého bádání. Vedle širokého týmu specialistů z nejrůznějších odvětví vznikla idea obrovského domu vědy s názvem iQlandia. Budova nepodobná velkým supermarketům či hotelu bude mít však širší poslání než jen zábavu a popularizaci vědy.<br /> Centrum nabídne možnosti poznání vědy v zařízeních: Geoparku, Nanosvětu, komplexu Lidské tělo se specializovanou expozicí sexu, v prostoru Věda kolem nás, ve zvukové věži, ve vodních hrátkách či historické části – Češi světu a v řadě tematických výstav. Rovněž nabídne moderně vybavené sály pro setkání vědců a mladých badatelů. Vedle výstav s vědeckou tematikou bude zde možno konat vědecká setkání nebo nejrůznější druhy soutěží.<br />
Moderní planetárium přiblíží návštěvníkům svět vesmíru a jeho dobývání, zážitek startu raketoplánu a nabídne specializované programy pro školy a rodiny. Planetárium využívající nejmodernější technologie projekce na kulovou plochu logicky doplní hlavní téma science centra. Jeho hlavním cílem je v několika unikátních expozicích popularizovat vědu, techniku a přírodní vědy. Čtyři stovky interaktivních exponátů zpřístupní problematiku hravou formou širokému spektru návštěvníků.<br />
Své brány otevře iQlandia 28. března 2014 v 11:11 h.</p>

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.

Celá ČR, zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Články a komentáře
25.12.2024

ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.

Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.

Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!

Vaše redakce

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
EDITORIAL
22.12.2024

ČESKÉ BUDĚJOVICE: V prosinci před šestadvaceti lety byla v centru Českých Budějovic v blízkosti dominanty města Černé věže s napětím a očekáváním otevřena nová umělecká Galerie Hrozen. Jejím zakladatelem a majitelem, duší celého podniku, byl grafik a ilustrátor Václav Johanus (1947-2024). Jeho životní cesta se bohužel náhle v únoru t.r. uzavřela. Působnost galerie byla v průběhu roku ukončena a Galerie Hrozen tak po čtvrtstoletí intenzivní činnosti završila svoji bohatou historii.

Celá ČR, Jihočeský kraj, zahraničí
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Ostatní, Památky
Co se děje
27.12.2024

ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.

Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
21.12.2024