úterý
13. srpna 2024
svátek slaví Alena
Plakát k akci
© Foto: archiv ČT



ČT oslaví sedmdesát let FAMU

PRAHA: Věra Chytilová, Miloš Forman, Jan Hřebejk i Zdeněk Troška. Ti všichni prošli sítem prestižní české filmové školy – Filmové a televizní fakulty akademie múzických umění v Praze. Sedmdesáté výročí jedné z nejstarších filmových fakult na světě mohou diváci oslavit v téměř čtyřhodinovém unikátním pásmu FAMU 70 v sobotu 10. prosince od 20.20 h na ČT art.  

Autor článku: 
Alžběta Plívová

Ve speciálním čtyřhodinovém pásmu se vedle sebe ocitnou filmy od autorů v českém filmu již etablovaných (Jan Hřebejk, Saša Gedeon, Marek Najbrt nebo Tomáš Vorel), od legendárních osobností FAMU Karla Vachka, Woodyho Vašulky a Drahomíry Vihanové, i snímky mladých studentů, testujících hranice filmového umění.

Diváci se tak mohou těšit hned na několik unikátních kousků: například na studentskou verzi kultovního snímku Kouř režiséra Tomáše Vorla, příběh překladatele v dabingu, který náhle přičichne k erotickým filmům v režijním cvičení Jana Hřebejka Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu, ale báli jste se to prožít nebo hraný mystifikační dokument Marka Najbrta Vynález krásy s příběhem robota Karla inspirovaný skutečnými událostmi ze života Karla Gotta. K vidění bude i snímek Ó ti lektoři Vladimíra Svitáčka z roku 1952, krátké filmy Karla Vachka a Drahomíry Vihanové ze šedesátých let, dokument Igora Chauna z konce osmdesátých let i porevoluční režijní cvičení Saši Gedeona Zavřeno pro rodinný smutek na motivy povídky Alberta Moravii.

Čtyřhodinový komponovaný pořad vznikl ve spolupráci České televize a FAMU a je členěný do tří tematických částí. Každá z nich obsahuje diskuze, školní filmy a úvody k filmům v podobě rozhovorů s tvůrci. „Měsíčníkem Průvan, který pravidelně přestavuje práci mladých filmařů, a nyní i monotematickým večerem věnovaným FAMU kulturní kanál dokazuje, že podpora studentské tvorby je jednou z jeho priorit,“ říká výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl a pokračuje: „Jsem moc rád, že naši diváci tak na jednom místě uvidí kolekci unikátních a často i překvapivých snímků ze všech období historie školy, pod kterými jsou mnohdy podepsáni budoucí slavní a renomovaní režiséři.“

Mezi tři hlavní tematické celky pořadu patří FAMU: vysoká škola nebo učiliště, FAMU jako hnízdo revoluce a Život po životě na FAMU. Režisérka pořadu tato témata zvolila jako klíč k historii a současnosti FAMU. „Filmy jsem vybírala ze souboru zdigitalizovaných snímků, které před několika lety zpracoval filmový historik Jan Bernard. Důležitými kritérii pro mě bylo ukázat nepříliš známé filmy a pustit je v pořadu celé,“ říká režisérka pásma Johana Švarcová, která je i moderátorkou jednotlivých debat. „V každém ze tří bloků jsou zhruba dva filmy v délce kolem dvaceti minut doplněné kratšími formáty napříč různými obory a obdobími. Výsledný tvar je charakteristický především pestrostí a různorodostí,” dodává Švarcová.

Režie, scénář:  Johana Švarcová // dramaturgyně:  Alice Růžičková // vedoucí výroby: Marie Nedbálková // hlavní kameraman: Šimon Dvořáček // kreativní producent: Petr Kubica

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: „Od poloviny srpna do konce září společně projdeme severní a jižní stezku Via Czechia od nejvýchodnější po nejzápadnější bod ČR. Současně bude spuštěna sbírka na Darujme.cz,“ říká ředitelka nadačního fondu Be Charity Pavlína Saudková.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Handicap, Ostatní
Co se děje
12.08.2024

PLZEŇ: Od července 2019 Náplavka na Radbuze představuje příjemné místo u vody přímo v centru města, kde je možné trávit (nejen) letní večery, projít se, posedět, zrelaxovat a užít si kulturu nebo se občerstvit v kavárně. Tento prostor poprvé oživil festival Náplavka k světu. stejnojmenného spolku v roce 2012. Spolek k světu. se vrací na místo činu a malé i velké návštěvníky láká na zajímavý kulturní program – hudbu, divadlo, tanec, párty s DJs, filmy i gastronomii. Akce se budou konat během srpna až do poloviny září. Spolek k světu. aktivit u řeky realizuje víc a sjednotí je pod společným názvem Plzeňské náplavky.

Plzeňský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
12.08.2024

ČR: Život v éteru je kniha o Radiu 1. Vyšla v srpnu 2023 a představuje počátky soukromého rozhlasového vysílání v Československu i současnost stanice, která je unikátem i ve světovém měřítku. Radiem 1 prošla řada kulturních osobností, ať jde o moderátory (Honza Dědek, Saša Michailidis) nebo o hudebníky a DJs. Úspěšná kniha oslaví 7. srpna rok od svého vydání. V současnosti je v knihkupectvích i obchodech s hudbou v prodeji její druhý dotisk.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
08.08.2024

TOKIO: Loutkové představení CASLAVSKA TOKYO 1964 se japonským divákům představilo během prvního srpnového víkendu. Inscenaci, která je fiktivním přímým přenosem z letních olympijských her v roce 1964, připravil režisér Jakub Vašíček se třemi herci Divadla ALFA, třemi herci Divadla PUK a hudebníkem Danielem Čámským. Česká premiéra pod názvem Čáslavská – Tokio – 1964 proběhne v září na Mezinárodním festivalu DIVADLO Plzeň a v Divadle ALFA.

Celá ČR, Plzeňský kraj, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Ostatní
Co se děje
07.08.2024