pátek
12. července 2024
svátek slaví Bořek
Pásmo litevských dokumentárních filmů
© Zdroj: acfk.cz



CinEd rozšiřuje kolekci o experimentální a dokumentární filmy, představí je během Festivalu umění a kreativity

PRAHA: CinEd, v Česku zastoupený Asociací českých filmových klubů (AČFK), do mezinárodní kolekce pro školy zařadil litevské dokumentární filmy, experimentální filmy a filmy z počátku kinematografie. Také tentokrát je v kolekci český zástupce, experimentální film Rhupus Thypina. Evropský vzdělávací program v oblasti filmové výchovy CinEd se představí 1. a 3. února 2021 během Festivalu umění a kreativity, ten vysílá online pražský DOX.

od 01.02.2021 do 03.02.2021
Autor článku: 
Libor Galia

CinEd vede učitele a studenty k umělecky hodnotným filmům, učí je, jak se na ně dívat a jak o nich přemýšlet. „Snažíme se mladým divákům nabídnout všeobecný přehled, získat gramotnost a zprostředkovat setkání s takovými filmy, které běžně nepotkají,” říká Eva Spilková, koordinátorka projektu, jehož dosavadní kolekce pokrývá historické, současné i animované filmy. Součástí nabídky, která je bezplatná, jsou výukové materiály, které jsou pochopitelné i pro ty nejmladší diváky.

V tomto roce přibývají v jeho kolekci pásma Znovuvynalezená kinematografie, v němž je právě český zástupce Rhupus Thypina (2014) v režii Alexandry Moralesové a Georgy Bagdasarové, Z počátku kinematografie a Litevský program dokumentárních filmů. „Česká republika se počtem obsazení filmových zástupců v kolekci zařadila na úroveň francouzských a španělských velmocí. Jsme hrdí na to, že se AČFK podařilo vyslat do evropských lavic již tři tuzemské tituly,” říká Eva Spilková.

K uvedení a práci s novými pásmy využije CinEd první příležitosti v rámci Festivalu umění a kreativity, který pořádá DOX a Společnost pro kreativitu ve vzdělání. „Srdečně zveme pedagogy, pracovníky kulturních center i všechny zájemce o filmovou výchovu, stejně jako ty nejdůležitější – mladé diváky s chutí experimentů,” říká Eva Spilková.

CinEd spolu s Free Cinema v rámci online festivalu nabídne workshop „Já to nechápu! Co je to experimentální film?” zaměřený na pásmo Znovuvynalezené kinematografie pro děti od 13 let ve středu 3. února od 18:00. Předcházet mu bude seminář „Jak pozvat film do školních lavic? A co spojuje kata a světýlko?” pro učitele a veřejnost, který v pondělí 1. února od 15:00. představí práci s filmy, které se ve výuce osvědčily. Obě akce proběhnou pro registrované zdarma.

Vložením nových pásem se symbolicky uzavírá první pětiletá část projektu pod francouzským vedením. AČFK se v ní podařilo zajistit 20 filmů, včetně přeložení metodických výukových materiálů sloužících českým pedagogům. Od roku 2021 celoevropský projekt koordinuje Portugalská cinematéka (Cinemateca Portuguesa / Museu do Cinema), která do projektu přivedla Deutsches Filminstitut, přidávají se také zástupci z Chorvatska a dva rumunští partneři.

Znovuvynalezená kinematografie otevírá cestu k málo poznané tvorbě. Filmy zastoupené v této sekci nevyprávějí příběhy jako spíš ukazují dobrodružství barev, tvarů, materiálů; ukazují filmový pás zblízka – škrábance, perforace, dělení mezi filmovými políčky – a odhalují počátky filmu.

Z počátku kinematografie představuje výběr prvních snímků bratří Lumièrů a zrod kinematografie jako techniky a zdroj zábavy. Krátkometrážní snímky zachycují bez slyšitelných dialogů, někdy však s hudebním doprovodem, odstíny černé a bílé, první záblesky barev. Hlavně však představují pohybující se obraz, který – ať už žijí v jakékoli zemi a mluví jakýmkoli jazykem – promlouvá ke všem.

Litevský program dokumentárních filmů tvoří krátké filmy Sny staletých (1969) Robertase Verby, Cesta lukami zahalenými v mlze (1973) Henrikase Šablevičiuse a Sám (2001) Audriuse Stonyse. Pásmo rozšiřuje geografické hranice sbírky CinEdu, především představují poetické dokument – nabízejí jemné hry světla, vizuální metafory, zvuky všech barev.

CinEd

CinEd je mezinárodní program filmové výchovy, který zpřístupňuje evropské filmy dětem a mladým divákům ve věku 6–19 let a byl Evropskou komisí na festivalu v Cannes ohodnocen jako jeden ze šesti nejúspěšnějších projektů v této oblasti. Českým partnerem CinEdu je Asociace českých filmových klubů.

CinEd nabízí filmy pro školní projekce realizované přímo ve školách, v kinech či v dalších kulturních institucích. Filmy jsou organizátorům nabízeny zcela zdarma, stačí se jen zaregistrovat na stránkách programu. V nabídce je také celoroční tutoring.

V současnosti mohou zájemci služby CinEd využívat díky platformě a stávajícím online nástrojům z pohodlí domova. Platforma CinEd At Home je studentům a žákům k dispozici v dobách, kdy jsou projekce v běžném formátu ve školních třídách méně dostupné či vůbec. V praxi to funguje tak, že se pedagog domluví s žáky, se kterým filmem se bude pracovat a ti jej zhlédnou doma. K tomu se nabízí možnost využít vytvořené pracovní listy či interaktivní Prostor mladého diváka s databází fotek, z nichž mohou uživatele skládat například vlastní scénáře.

AČFK se prostřednictvím CinEdu snaží o podporu rostoucí potřeby zařadit filmy do běžného kulturního vzdělávání dětí, jejich gramotnosti v oblasti média, které nás denně obklopuje a do dnešní doby přirozeně patří, snaží se budovat cit k evropskému filmovému dědictví a v neposlední řadě k posílení vztahu mladých diváků a místní kin či kulturních center. Kulturní centra CinEd podporuje nabídkou filmů ke vzdělávacím projekcím s metodickými materiály a službami poskytovanými zcela zdarma.

V České republice proběhlo během posledních pěti let bezmála 700 projekcí filmů CinEdu. Do projektu se do dnešního dne registrovalo víc než 225 českých učitelů a kulturních pracovníků. V roce 2020 pracovalo i přes pandemické restrikce s filmy a tutory víc než 2300 studentů.

                                                                                                                                  

Relevantní odkazy – cined.cz/o-projektu | cined.cz | cined.cz/ke-stazeni | acfk.cz | lfs.cz

 

Asociace českých filmových klubů uvádí

Festivalu umění a kreativity: Jak pozvat film do školních lavic? A co spojuje kata a světýlko?, 15:00, 1. 2. 2021

Festivalu umění a kreativity: Já to nechápu! Co je to experimentální film?, 18:00, 3. 2. 2021

47. Letní filmová škola Uherské Hradiště. 23. 7.–?. ?. 2021

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-ZAHRANIČÍ: Česká centra a Kancelář generálního komisaře vyhlašují otevřenou výzvu pro umělce a projekty s cílem podílet se na kulturním programu českého národního pavilonu na světové výstavě EXPO 2025.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.07.2024

PRAHA: Nová interaktivní výstava Praga Magica zprostředkovává svým návštěvníkům jedinečnou procházku Prahou, a to v prostorách nově zrekonstruovaného domu U Červené lišky na Staroměstském náměstí. Dominanty Prahy i známá pražská místa spatří z naprosto nevšedních perspektiv a navštíví magická zákoutí, ve kterých mohou hrát i svůj interaktivní příběh. Poznejte Prahu, jak jste ji nikdy neviděli!

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
11.07.2024

PRAHA: Dne 22. června 2024 se ve Vnitroblocku na Praze 7 uskutečnila slavnostní ceremonie předávání cen a certifikátů národního kola Mezinárodní výtvarné mírové soutěže, kterou pořádá Mezinárodní mírová skupina žen (IWPG). Tato událost přilákala přes 60 hostů z celé České republiky, včetně účastníků české i ukrajinské národnosti. Samotné soutěže se účastnilo 179 dětí ve věku od 7 do 18 let, které byly rozděleny do čtyř věkových kategorií, přičemž vítězové z každé kategorie postupují do Mezinárodního kola v Soulu.

Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Děti a mládež, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
09.07.2024

ČR: 14 finalistů postoupilo do druhého kola soutěže MÁME VYBRÁNO. Přesně 14 veřejných sbírek na památky teď potřebuje právě váš hlas. Do konce srpna můžete rozhodnout, mezi které projekty rozdělí Institut pro památky a kulturu částku minimálně 150 tisíc korun.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
10.07.2024