LIBEREC: Cimbálka Dušana Kotlára z Liberce slaví. Jejich malý houslista Milan Kostelenec získal 1. místo v celostátní i mezinárodní houslové soutěži. 59. ročník Kocianovy houslové soutěže se uskutečnil v květnu 2017 a pro Milana je to životní úspěch, který je třeba ocenit. Po dlouhé době se totiž jedná o vítěze 1. kategorie z Česka. Jeho umění ocenil i patron soutěže a umělecký ředitel festivalu Pavel Šporcl.
Letošního 59.ročníku KHS se zúčastnilo 49 houslistů ze 16 zemí. I z tohoto počtu je vidět, že se v případě Milana Kostelenece jednalo o velký úspěch. Odměnou mu bude mimo jiné i možnost společného koncertování s Pavlem Šporclem. Ten o Milanovi řekl: „Je to velký talent a má vynikající vedení, kvalitní rodinné zázemí. Jeho učitelem je pan Petr Matěják, jehož syn je skvělý houslista. Už mohu prozradit, že bude účinkovat příští rok na galakoncertu laureátů v Praze. Výkon mladého vítěze mě velice potěšil. Vydrží-li, má velkou budoucnost.“
Medailonek Milana Kostelenece
Ve školním roce 2016/2017 žák 3. ročníku hry na housle ve třídě Petra Matějáka, ZUŠ Liberec. První housle představovaly klacíky z rododendronu zámecké zahrady ve Velkém Březně Kromě hry na housle ve stejné ZUŠ navštěvuje výtvarný obor
Stejně dlouho jako houslím se věnuje triatlonu, s kamarády chodí dvakrát týdně sportovat – v létě plavat, sjíždět řeky na kánoích, jezdit na kole a kolečkových bruslích, v zimě pak do gymnastické haly, na horolezeckou stěnu nebo na běžky. Na zahrádce si pěstuje rajčata, papriky, hrách, fazole, … a má rád květiny
Úspěchy: 2016 1. místo v Mezinárodní soutěži Mistra Josefa Muziky v Nové Pace
2017 1. místo v Mezinárodní Kociánově houslové soutěži v Ústí nad Orlicí
1. místo v Celostátní soutěži ZUŠ ve hře na housle
Líbí se mu vážná i lidová hudba, zejména maďarská, účinkuje v cimbálové muzice Dušana Kotlára a nejradši hraje na svatbách, protože se mu líbí nevěsty. Těší se na dovolenou, kde by neměly chybět tobogány.
Milan má před sebou mimo jiné i vystoupení na koncertu Malých géniů, který se koná ve Znojmě dne 11. 7. 2017 v rámci Hudebního festivalu Znojmo.
Další akce cimbálovky
Milan vystupuje spolu s cimbálovou muzikou Dušana Kotlára, o které se často zmiňujeme na našem portálu. V současné době se cimbálovka chystá na Mezinárodní festival v Německu, který se uskuteční příští týden 22. – 25.6.2017. Informace o festivalu naleznete na stránkách www.folklorefestival-lausitz.de.
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.