SLAPY: Slůvky rodinný, pohodový, příjemný či návštěvnicky vstřícný se zaštiťuje prakticky každý festival, ale ne vždy těmto přívlastkům odpovídá realita. Pro Cihlafest, který se v zahradách chráněného bydlení v obci Slapy uskutečnil v sobotu 22. července, to však platí stoprocentně. Tak silnou koncentraci pozitivní energie jsem už dlouho na žádném festivalu nezažil.
Cihlafest se každoročně koná v areálu chráněného bydlení, kde žijí mentálně postižení lidé. Akce tak umožňuje přirozené a nenásilné setkávání těchto lidí s těmi relativně zdravými, což je prospěšné pro obě strany. Pro klienty se určitě jedná o zpříjemnění, oživení jejich pobytu v chráněném bydlení. Návštěvníci (především děti) se pak mohou na vlastní oči přesvědčit, že těmto lidem se není nutné vyhýbat či se jich dokonce bát, a že se umí úplně normálně bavit, radovat ze života či užívat si muziky a tance. A pokud samostatně dojdou k poznání, že je dobré jim pomáhat, festival tím dokonale plní své poslání.
Toto však samozřejmě není jediným cílem Cihlafestu. Tím je také zaujmout a pobavit návštěvníky, což se díky nápadité dramaturgii letos určitě podařilo. Programu dominovala divadelní představení, menší děti zaujaly soubory Blázni.cz nebo Divadlo pod čepicí, které dokázalo, že ani ekologické pásmo nemusí být nuda. Svými skeči pobavil malé i velké diváky Amatérský divadelní spolek Riyo, temné loutkové sci-fi předvedlo Teatro Truhla, salvy smíchu vyvolával i maňáskový horor Ufoun je kamarád v podání Bohnické divadelní společnosti.
Kromě závěrečné celovečerní stand-up comedy Ondřeje Sokola Celebrity, na níž dorazilo nejvíce lidí, představovala divadelní vrchol Cihlafestu absurdní komedie 34 mm srážek na hlavě Roberta McKenny. Nesmírně vtipná, vypointovaná hra a vynikající herecké výkony všech členů divadla Exce(e)s způsobily, že na tenhle „tyjátr“ diváci hned tak nezapomenou. Všechna představení provázela muzika, v drtivé většině v live provedení, což je oslí můstek pro přechod k hudebnímu programu.
Ten otvírala tříčlenná folkrocková skupina Filtr. Lidové písně v mnohohlasých úpravách představil ženský soubor Dobrovyly, silným zážitkem bylo vystoupení krásných tanečnic a drsných bubeníků ze souboru Tiditade. Jejich africké tance se mohli zájemci v rámci workshopu naučit a vyzkoušet, což platilo i pro zumbu nebo vzdušnou akrobacii Cirkusu Tety. Milovníky alternativnějšího folku pak potěšily ještě koncerty skupin Backdoorman a Karma.
Program probíhal na několika scénách, mezi nimiž byly rozesety stánky s keramikou, svíčkami, náušnicemi, batikovaným oblečením. Děti si v dílnách samy vyráběly vlastního motýla, lapače snů či dokonce dnes tak módní spinner, k dispozici byl bazén nebo velká trampolína, zájemci si mohli prohlédnout prostory chráněného bydlení. Výborné bylo i pestré občerstvení za vskutku lidové ceny včetně lahodných a dobře naložených výrobků integračního sociálního podniku Dobroty s příběhem.
Výtěžek letošního festivalu půjde na opravu střechy Fary. Příští rok se můžete přijet přesvědčit, jak bude nová střecha vypadat. A hlavně načerpat pozitivní energii, která vám vydrží hodně dlouho.
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.