pátek
12. července 2024
svátek slaví Bořek
Logo
© Divadlo DRAK



Chcete vědět, co se dělo v Draku v roce 2020?

HRADEC KRÁLOVÉ: V roce, který právě minul, zůstávala česká divadla pro diváky po většinu času zavřená. Nejinak tomu bylo i v Divadle Drak. Ale i když se naše divadlo z venku možná podobalo spícímu zámku skrytému za šípkovými keři, uvnitř se stále pilně pracovalo.

Autor článku: 
Divadlo DRAK

V nedlouhém období, kdy mohla být divadla otevřena, se nám podařilo odpremiérovat dvě nové inscenace. První z nich byla maňásková steampunková groteska na motivy klasické pohádky Šípková Růženka. Té se již podařilo sklidit první vavříny i na mezinárodní divadelní scéně, kdy na festivalu divadla pro děti v bosenské Banja Luce získal režisér Jakub Vašíček cenu za nejlepší režii.

Druhou pak byla inscenace Do hajan! primárně určená dětem do tří let. Ta vznikla pod taktovkou hostující režisérky Veroniky Poldauf Riedlbauchové, která čerpala inspiraci při práci na ní ze svých zkušeností s fyzickým divadlem, ale i z důkladné znalosti dětského publika a vytvořila spolu se svým tvůrčím týmem nonverbální poetickou pohybovou klaunerii. Další úspěch v zahraničí zaznamenala inscenace A na noze pevnina, která v září 2020 vycestovala na festival do Černé Hory.

V červnu proběhla v plenéru před divadlem vernisáž několika venkovních interaktivních objektů a herních prvků. Expozici plánujeme v dalších letech doplňovat a rozšiřovat a vytvořit tak před Drakem pro rodiny s dětmi atraktivní prostor, kde mohou trávit volné chvíle.

Spolu s Klicperovým divadlem a kulturní neziskovou organizací kontrapunkt z. ú. jsme na konci června uspořádali třídenní verzi festivalu Divadlo evropských regionů a Open Air Program – Letos jinak.

V letních měsících se mohli malí i velcí návštěvníci vydat v prostorách Labyrintu Divadla Drak i v jeho okolí na dobrodružnou výpravu Za Příběhem Draku, která navazuje na výstavu mapující historii Divadla Drak Příběh Draku 1958 - 2018.

Začátkem září proběhlo v prostorách Studia Divadla Drak setkání stipendistů programu MenArt Nadačního fondu Magdaleny Kožené, který se zaměřuje jak na vyhledávání, rozvoj a podporu mladých talentů tak na inspiraci a podporu pedagogů, kteří se jejich výuce věnují. Mladí divadelníci zde pracovali pod vedením lektorky MgA. Dominiky Špalkové.

V září proběhl venku před Drakem benefiční Den pro zavěšenou vstupenku na podporu sociálního projektu, který odstartoval v říjnu 2017 v brněnském divadle Polárka a do něhož se zapojilo i naše divadlo. Jeho cílem je umožnit dětem ze sociálně slabých rodin získat stejné kulturní zážitky jako mají jejich vrstevníci.

I v tomto roce se stalo Divadlo Drak na šest dnů experimentálním klinickým pracovištěm pro studenty Katedry výchovné dramatiky DAMU. Společný projekt Draku a DAMU KLINIKA již třetím rokem propojuje školní výuku s reálnou divadelní praxí.

Na konci roku proběhla na Hlavní scéně týdenní rezidence pražského Studia Damúza s připravovanou inscenací Ronja, dcera loupežníka v režii Filipa Jeviče.

Mile nás překvapila i další ocenění. Miřenka Čechová a Dominika Špalková získaly za inscenaci Zeď aneb jak jsem vyrůstal za železnou oponou Výroční cenu města Hradec Králové „Hradeckou múzu“.

Radost nám udělaly i širší nominace na divadelní Cenu Thálie za rok 2019 v kategorii Loutkového divadla pro Jazmínu Piktorovou a Milana Hajna za inscenaci Zeď aneb jak jsem vyrůstal za železnou oponou a Dominika Linku za inscenaci Cesta.

Po celou dobu uzavření divadel pro veřejnost jsme byli aktivní i v on-line prostoru. Pro širokou veřejnost i pedagogy vznikl v březnu 2020 projekt DRAK NA DOMA, který jsme pravidelně uveřejňovali na webu a sociálních sítích. Fanoušci zde našli jak záznamy vybraných inscenací, tak četbu na pokračování, výtvarné ateliéry na doma, tutoriál Divadlo Doma nebo projekt věnovaný divadelním profesím SRDCEM DRAK.

V prosinci jsme pro všechny naše fanoušky otevřeli na stránkách divadla nový e-shop a v Labyrintu Divadla Drak jsme instalovali výstavu Trojhlas, věnovanou loutkové animaci. Tu jsme doplnili o interaktivní Dračí animační hernu, kde si budou moci návštěvníci vyzkoušet některé animační techniky a optické hračky na vlastní kůži. Výstava s animační hernou bude v Labyrintu k vidění do konce srpna a bude doplněn bohatým doprovodným programem.

Jako poděkování a dárek pro všechny naše diváky jsme před Vánoci natočili filmovou verzi oblíbené inscenace Vyšla hvězda nad Betlémem. Tu si mohli během vánočních svátků diváci pustit v daných termínech na Youtube kanálu Draku.

https://draktheatre.cz/

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-ZAHRANIČÍ: Česká centra a Kancelář generálního komisaře vyhlašují otevřenou výzvu pro umělce a projekty s cílem podílet se na kulturním programu českého národního pavilonu na světové výstavě EXPO 2025.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.07.2024

PRAHA: Nová interaktivní výstava Praga Magica zprostředkovává svým návštěvníkům jedinečnou procházku Prahou, a to v prostorách nově zrekonstruovaného domu U Červené lišky na Staroměstském náměstí. Dominanty Prahy i známá pražská místa spatří z naprosto nevšedních perspektiv a navštíví magická zákoutí, ve kterých mohou hrát i svůj interaktivní příběh. Poznejte Prahu, jak jste ji nikdy neviděli!

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
11.07.2024

PRAHA: Dne 22. června 2024 se ve Vnitroblocku na Praze 7 uskutečnila slavnostní ceremonie předávání cen a certifikátů národního kola Mezinárodní výtvarné mírové soutěže, kterou pořádá Mezinárodní mírová skupina žen (IWPG). Tato událost přilákala přes 60 hostů z celé České republiky, včetně účastníků české i ukrajinské národnosti. Samotné soutěže se účastnilo 179 dětí ve věku od 7 do 18 let, které byly rozděleny do čtyř věkových kategorií, přičemž vítězové z každé kategorie postupují do Mezinárodního kola v Soulu.

Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Děti a mládež, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
09.07.2024

ČR: 14 finalistů postoupilo do druhého kola soutěže MÁME VYBRÁNO. Přesně 14 veřejných sbírek na památky teď potřebuje právě váš hlas. Do konce srpna můžete rozhodnout, mezi které projekty rozdělí Institut pro památky a kulturu částku minimálně 150 tisíc korun.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
10.07.2024