středa
14. srpna 2024
svátek slaví Alan
Ilustrační snímek k Baladě o pilotovi
© Foto: archiv ČT



Česká televize natáčí film o tragických osudech pilotů RAF

PRAHA: Vrátili se domů, do Československa, a věřili, že přijde vytoužený mír. Historie ale rozhodla jinak. Přes dva a půl tisíce pilotů sloužilo v uniformách britského královského letectva. Pro Brity hrdinové, kteří spolurozhodli o výsledku války, u nás po válce lidé souzení za velezradu. V hlavní roli filmu Balada o pilotovi, který vzniká podle scénáře Jiřího Stránského, se v roli Emila Malíka objeví David Švehlík.

Autor článku: 
jal

Mělo by být povinností nejen veřejnoprávní televize podávat pravdivá svědectví o dobách minulých,“  říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a pokračuje: „Válečných filmů nebo snímků z doby okupace v naší i současné kinematografii najdeme mnoho. Jen málo z nich se ale věnuje tématu československých letců, kteří opustili svou zem, aby se stali hybateli událostí. Jedním z nositelů takových příběhů je i Jiří Stránský, jehož seriál Zdivočelá země patří k nejdůležitějším počinům televize devadesátých let.“

Balada o pilotovi se odehrává na sklonku léta 1945 a na počátku roku 1946, tedy v době plné euforie z nově nabytého míru, kdy se válkou zborcená síť mezilidských vztahů začala znovu utvářet. Zprvu se mělo za to, že vládu přebírá prvorepubliková demokracie, ale osud Československé republiky byl jiný – komunistické síly se pomalu, ale jistě infiltrovaly do všech společenských oblastí. Jejich obětí se stal i příslušník RAF, kapitán Emil Malík, který se se svými kolegy vrátil domů, k rodině do Prahy. Reálným předobrazem kapitána Malíka byl Karel Balík, tchán autora námětu a scenáristy Jiřího Stránského. „Příběh Karla Balíka jsem znal pouze z vyprávění, ale neměl jsem v ruce žádné důkazy, o které bych se mohl opřít. Navíc pro mě toto téma bylo důležité, protože to byl otec mé ženy.  Podařilo se mi zjistit, že bych materiály mohl najít ve sklepeních vojenského archivu na Invalidovně, kterou ale před patnácti lety postihla  povodeň. Mysleli jsme, že spisy byly zničeny, ale nakonec se je podařilo zmrazit a zachránit,“ popisuje hledání podkladů spisovatel Jiří Stránský.

režie: Ján Sebechlebský // scénář a autor literární předlohy: Jiří Stránský // vedoucí výroby za ČT: Jan Rolínek// vedoucí výroby: Jan Marcoo Strašík // kamera: Tomáš Stanek // kostýmy: Michaela Hořejší Horáčková // kreativní producent: Jan Maxa // hrají: David Švehlík, Lucie Žáčková, Petra Špalková, Jiří Dvořák, Vladimír Javorský, Petr Stach a další.

 

www.ceskatelevize.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-PRAHA: V zastoupení Sdružení kritiků a teoretiků s politováním oznamuji, že jsme byli nuceni uzavřít činnost Galerie kritiků v Adrii za velmi nepříznivých podmínek, jež jsou uvedeny ve zprávě na Echo 24-viz odkaz: https://echo24.cz/a/HcbtR/konci-jen-galerie-kritiku-nebo-i-kultura-vubec

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Co se děje
14.08.2024

ČR: „Od poloviny srpna do konce září společně projdeme severní a jižní stezku Via Czechia od nejvýchodnější po nejzápadnější bod ČR. Současně bude spuštěna sbírka na Darujme.cz,“ říká ředitelka nadačního fondu Be Charity Pavlína Saudková.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Handicap, Ostatní
Co se děje
12.08.2024

PLZEŇ: Od července 2019 Náplavka na Radbuze představuje příjemné místo u vody přímo v centru města, kde je možné trávit (nejen) letní večery, projít se, posedět, zrelaxovat a užít si kulturu nebo se občerstvit v kavárně. Tento prostor poprvé oživil festival Náplavka k světu. stejnojmenného spolku v roce 2012. Spolek k světu. se vrací na místo činu a malé i velké návštěvníky láká na zajímavý kulturní program – hudbu, divadlo, tanec, párty s DJs, filmy i gastronomii. Akce se budou konat během srpna až do poloviny září. Spolek k světu. aktivit u řeky realizuje víc a sjednotí je pod společným názvem Plzeňské náplavky.

Plzeňský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
12.08.2024

ČR: Život v éteru je kniha o Radiu 1. Vyšla v srpnu 2023 a představuje počátky soukromého rozhlasového vysílání v Československu i současnost stanice, která je unikátem i ve světovém měřítku. Radiem 1 prošla řada kulturních osobností, ať jde o moderátory (Honza Dědek, Saša Michailidis) nebo o hudebníky a DJs. Úspěšná kniha oslaví 7. srpna rok od svého vydání. V současnosti je v knihkupectvích i obchodech s hudbou v prodeji její druhý dotisk.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
08.08.2024