pátek
14. května 2021
svátek slaví Bonifác
Salvador Dalí v Central Gallery
© Foto: Johana NěmečkováCentral Gallery zavede návštěvníky do říše divů Salvadora Dalího

PRAHA: Přímo v centru Prahy, na Staroměstském náměstí, se nachází galerie, která obklopuje návštěvníky světovým uměním. Téměř deset let byla známá pod jménem GOAP, v roce 2020 změnila jméno na Central Gallery. Proměnou procházejí postupně i tři stálé výstavy tří slavných umělců. Modernizované expozice o Alfonsi Muchovi a Andym Warholovi tak nově rozšiřuje také vylepšená prezentace Salvadora Dalího. Diváky vtáhne do excentrického světa nejznámějšího surrealisty. Návštěvníci uvidí sérii bronzových soch včetně slavné Alenky v říši divů či Kosmického slona i slavné tekoucí hodiny na litografii Persistence paměti a dalších 200 grafik. Součástí expozice je i promítání legendárního snímku Andaluský pes, portréty Dalího od českého fotografa Václava Chocholy a busta od sochaře Josefa Nálepy.

Autor článku: 
Helena Novotná

Proměna GOAP v Central Gallery neznamená jen změnu názvu. Spolu s novým jménem přichází jedinečné výstavní prostory zároveň s novou, moderní vizuální identitou. V souladu s ní se postupně modernizují samotné výstavy. Jména Muchy, Warhola a Dalího zná každý, Central Gallery se ale pokouší světoznámé výtvarné umělce přiblížit v jiném světle, než jak je lidé obvykle vnímají. Mimo jiné upozornit i na jejich propojení s československou, respektive českou kulturou. „Každé ráno, když se probudím, znovu zažívám největší potěšení – potěšení z toho, že jsem Salvador Dalí,“ prohlásil Salvador Dalí. A pro návštěvníky Central Gallery by mělo být potěšením zhlédnout v galerii výstavu nejen jeho tvorby.

Expozice nepřehlédnutelného autora nápaditých až šokujících surrealistických děl poukazuje na podněty, které ho inspirovaly k vytvoření dnes již ikonických motivů. Nahlíží i do Dalího dětství a odkrývá vztah s jeho celoživotní družkou a múzou Galou.

Dalího, který je podobný spíše Alence v říši divů než člověku naší reality, přibližujeme prostřednictvím různých scén vytvořených v expozici, které mají navrátit návštěvníka do role pozorovatele, vtáhnout ho do děje a vyvolat v něm různé pocity, aby si vytvořil vlastní obraz o adorovaném umělci, či směšném kašparovi,“ uvádí k výstavě kurátorka Central Gallery Helena Kočíková.

Návratem do reality je pak část výstavy zaměřená mimo jiné na reklamu. Ukazuje Dalího závislost na materiálních statcích, jimiž si dokazoval své postavení. Nerozpakoval se třeba osobně v reklamním spotu přiznat, že je blázen do čokolády Lavin, je také autorem zavedeného loga lízátek Chupa Chups. Vytvořil i vlastní kolekci šperků či parfémů. Ikonické flakony se rty a nosem jsou v Central Gallery k vidění spolu s mnoha dalšími díly, dokládajícími Dalího život i tvorbu.

Dalího výstřednost nebyla prázdným pozlátkem. Odrážela jeho umělecký talent, který otiskl nejen do malby, ale i filmu, sochařství a fotografování. Stejně rozmanitá je i výstava v Central Gallery. Návštěvníci mohou obdivovat na 200 Dalího grafik a 17 soch, keramiku s jeho typickými motivy nebo zhlédnout legendární snímek Andaluský pes, v němž dal Dalí spolu s neméně slavným filmařem Luisem Buñuelem průchod svým surrealistickým snům. Český odkaz zastupuje Dalího busta od Josefa Nálepy a slavný portrét Salvadora Dalího s vejcem, který pořídil Václav Chochola. Série jeho fotografií zachycujících význačného surrealistu zapůjčil Archiv B&M Chochola.

 

Výstava Salvador Dalí, Andy Warhol a Alfons Mucha

Central Gallery, Staroměstské náměstí 15, Praha 1

Otevřeno pondělí – pátek 11:00 – 19:00 / sobota – neděle od 10:00 – 20:00

www.centralgallery.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-PRAHA: Redaktor a moderátor Daniel Stach a dramaturgyně a editorka České televize Gabriela Cihlářová získali prestižní Medaili za zásluhy o rozvoj vědy Učené společnosti. Medaili, kterou zpravidla dostávají významní vědci, udělila Učená společnost novinářům vůbec poprvé. Dalšími dvěma novými nositeli se stali vědec Jan Krekule a genetik Milan Macek.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
12.05.2021

ČR-PRAHA: Vláda dne 10. 5. 2021 na svém jednání schválila návrh ministra kultury Lubomíra Zaorálka pro obnovení kulturního života. Od 17. 5. bude možné pořádat venkovní kulturní akce pro 700 sedících diváků. Nezhorší-li se epidemická situace, od 24. 5. přijde pak další rozvolnění pro kulturní akce. Počet diváků venku se navýší na 1000 sedících diváků a vevnitř bude možné pořádat kulturní představení až pro 500 diváků, rovněž při využití prostor na 50 % a samozřejmě stále za přísných hygienických podmínek s použitím antigenních/PCR testů, s ochranou dýchacích cest a využití kapacity prostor maximálně 50 % (jak venku, tak vevnitř). V příloze si vám zároveň dovolujeme poslat plán rozvolnění kultury pro další týdny a prázdninové měsíce, na kterém jsme se domluvili s ministrem zdravotnictví, jeho týmem a zástupci kulturní obce.

 

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
11.05.2021

PLZEŇ: Muzeum jihovýchodní Moravy a Krajská galerie výtvarného umění sídlící ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU opět zahajují svůj provoz. Po více než půlroční pauze netrpělivě očekávají první návštěvníky, na které se velmi těší a pro které prodloužily již instalované výstavy či připravily nové. 

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání
Co se děje
11.05.2021

ZLÍN: Porota složená z odborníků z Česka i zahraničí zhodnotila více než 380 přihlášek a vybrala vítěze 12. ročníku mezinárodní soutěže Best in Design. Kdo ovládl jednotlivé kategorie i hlavní cenu, prozradil 7. května Jan Cina na online vyhlášení vítězů v rámci Zlin Design Weeku.

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.05.2021