sobota
26. září 2020
svátek slaví Andrea
Salvador Dalí v Central Gallery
© Foto: Johana NěmečkováCentral Gallery zavede návštěvníky do říše divů Salvadora Dalího

PRAHA: Přímo v centru Prahy, na Staroměstském náměstí, se nachází galerie, která obklopuje návštěvníky světovým uměním. Téměř deset let byla známá pod jménem GOAP, v roce 2020 změnila jméno na Central Gallery. Proměnou procházejí postupně i tři stálé výstavy tří slavných umělců. Modernizované expozice o Alfonsi Muchovi a Andym Warholovi tak nově rozšiřuje také vylepšená prezentace Salvadora Dalího. Diváky vtáhne do excentrického světa nejznámějšího surrealisty. Návštěvníci uvidí sérii bronzových soch včetně slavné Alenky v říši divů či Kosmického slona i slavné tekoucí hodiny na litografii Persistence paměti a dalších 200 grafik. Součástí expozice je i promítání legendárního snímku Andaluský pes, portréty Dalího od českého fotografa Václava Chocholy a busta od sochaře Josefa Nálepy.

Autor článku: 
Helena Novotná

Proměna GOAP v Central Gallery neznamená jen změnu názvu. Spolu s novým jménem přichází jedinečné výstavní prostory zároveň s novou, moderní vizuální identitou. V souladu s ní se postupně modernizují samotné výstavy. Jména Muchy, Warhola a Dalího zná každý, Central Gallery se ale pokouší světoznámé výtvarné umělce přiblížit v jiném světle, než jak je lidé obvykle vnímají. Mimo jiné upozornit i na jejich propojení s československou, respektive českou kulturou. „Každé ráno, když se probudím, znovu zažívám největší potěšení – potěšení z toho, že jsem Salvador Dalí,“ prohlásil Salvador Dalí. A pro návštěvníky Central Gallery by mělo být potěšením zhlédnout v galerii výstavu nejen jeho tvorby.

Expozice nepřehlédnutelného autora nápaditých až šokujících surrealistických děl poukazuje na podněty, které ho inspirovaly k vytvoření dnes již ikonických motivů. Nahlíží i do Dalího dětství a odkrývá vztah s jeho celoživotní družkou a múzou Galou.

Dalího, který je podobný spíše Alence v říši divů než člověku naší reality, přibližujeme prostřednictvím různých scén vytvořených v expozici, které mají navrátit návštěvníka do role pozorovatele, vtáhnout ho do děje a vyvolat v něm různé pocity, aby si vytvořil vlastní obraz o adorovaném umělci, či směšném kašparovi,“ uvádí k výstavě kurátorka Central Gallery Helena Kočíková.

Návratem do reality je pak část výstavy zaměřená mimo jiné na reklamu. Ukazuje Dalího závislost na materiálních statcích, jimiž si dokazoval své postavení. Nerozpakoval se třeba osobně v reklamním spotu přiznat, že je blázen do čokolády Lavin, je také autorem zavedeného loga lízátek Chupa Chups. Vytvořil i vlastní kolekci šperků či parfémů. Ikonické flakony se rty a nosem jsou v Central Gallery k vidění spolu s mnoha dalšími díly, dokládajícími Dalího život i tvorbu.

Dalího výstřednost nebyla prázdným pozlátkem. Odrážela jeho umělecký talent, který otiskl nejen do malby, ale i filmu, sochařství a fotografování. Stejně rozmanitá je i výstava v Central Gallery. Návštěvníci mohou obdivovat na 200 Dalího grafik a 17 soch, keramiku s jeho typickými motivy nebo zhlédnout legendární snímek Andaluský pes, v němž dal Dalí spolu s neméně slavným filmařem Luisem Buñuelem průchod svým surrealistickým snům. Český odkaz zastupuje Dalího busta od Josefa Nálepy a slavný portrét Salvadora Dalího s vejcem, který pořídil Václav Chochola. Série jeho fotografií zachycujících význačného surrealistu zapůjčil Archiv B&M Chochola.

 

Výstava Salvador Dalí, Andy Warhol a Alfons Mucha

Central Gallery, Staroměstské náměstí 15, Praha 1

Otevřeno pondělí – pátek 11:00 – 19:00 / sobota – neděle od 10:00 – 20:00

www.centralgallery.cz

Mohlo by vás také zajímat...

BROUMOV: 15. ročník letního festivalu klasické hudby Za poklady Broumovska zakončí v neděli 27. září v broumovském klášteře od šesti hodin koncert houslisty Pavla Šporcla a cimbálové kapely Gipsy Way Ensemble.

Královéhradecký kraj
Hudba, Vzdělávání
Co se děje
25.09.2020

ČR: Soňa Červená, legendární operní pěvkyně a herečka, u příležitosti svých 95. narozenin zakládá nadační fond, který se zaměří na podporu talentovaných hudebníků a zpěváků – to vše v oboru klasiky.

Celá ČR
Hudba
Co se děje
25.09.2020

PRAHA: Ministerstvo kultury vyhlásilo otevřené výběrové řízení na místo generálního ředitele/ředitelky Národní knihovny ČR. Uchazeči o tuto pozici si mohou podat přihlášku do 13. listopadu 2020. Pohovory s jednotlivými přihlášenými kandidáty před výběrovou komisí se uskuteční pravděpodobně do konce roku a nový generální ředitel/ředitelka by se mohl(a) ujmout funkce nejpozději k 1. 4. 2021.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
22.09.2020

ČR: Profesionální divadla z celé republiky vybízejí své diváky, aby se nebáli vrátit do divadel, po nezvykle dlouhých divadelních prázdninách. Série krátkých videí koluje na sociálních sítích. Kampaň  se společným heslem: ZVEDÁME OPONY! zaštiťuje Asociace profesionálních divadel.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
23.09.2020