<p>PRAHA: Balet Národního divadla uvádí ve světové premiéře unikátní představení, taneční horor, ve kterém tvůrci oživili téma staré lužicko-srbské legendy z přelomu 17. a 18. století. Čarodějův učeň vstupuje do repertoáru Národního divadla s ambicí zaujmout diváky všech generací – rodiny s dětmi, dospělé a především teenagery.</p> <p>Tajemný, strašidelný příběh vypráví o chlapci, který se na prahu dospělosti přiblížil černé magii a je jí fascinován, ovšem jen do chvíle, kdy zjistí, že ho může zahubit. Tak jako to bývá ve většině pohádek, legend a pověstí, i tady se naštěstí nakonec ukáže, že láska je silnější než smrt a dokáže přemoci ta nejtemnější kouzla. Čarodějův učeň je příběhem chlapce a dívky, podobenstvím síly lásky a lidské duše, ale i podobenstvím dospění a uvědomění si odpovědnosti za svůj život a za životy druhých.</p> <p> Režie inscenace se ujal mladý režijní tandem SKUTR – Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, jejichž dosavadní inscenační počiny zaznamenaly příznivé reakce kritiky i diváků. Za svou tvorbu získali mnoho cen včetně Grand Prix na mezinárodním festivalu FIST v Bělehradě a Ceny diváků tamtéž, Ceny Evalda Schorma a Ceny Josefa Hlávky.</p> <p> „Temný taneční příběh, je plný fyzických a dynamických choreografií Jana Kodeta. Jde o současný tanec, kdy se i obyčejné gesto ruky stává magickým tanečním prvkem. Zacílením na dospívající mládež klademe důraz i na silnou vizuální stránku inscenace. Scéna Jakuba Kopeckého se inspirovala kromě jiného opuštěnými industriálními budovami Libereckého kraje, které postupně pohlcuje příroda. Kostýmy pak vytvořila Saša Grusková především s ohledem na dynamický pohyb tanečníků. Snad nejdůležitější stránkou vedle choreografie je uhrančivě temná a až filmově plastická hudba Zbyňka Matějů,“ dodává Lukáš Trpišovský.</p> <p> Světová premiéra Čarodějova učně se uskuteční 28. února 2013 v Národním divadle v Praze. Druhá premiéra pak 1. března 2013 tamtéž.</p> <p> Celá tisková zpráva v příloze.</p>
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.