<p>PRAHA: Jakou budoucnost čeká kulturní památky Středočeského kraje? Kde shánět finance na kulturu? Na tyto a další otázky musí hledat odpověď vedení kraje. Řada objektů a kulturních památek totiž zasluhuje rekonstrukce, které jsou však mnohdy finančně velmi náročné.</p> <p>Nedostatek financí se stále více dotýká resortu kultury a příspěvkových organizací v oblasti kultury ve Středočeském kraji. Původní rozpočet kapitoly pro rok 2013 počítal s částkou 200 milionů korun pro příspěvkové organizace (pokles z původních 220 milionů korun) a s částkou na celou kapitolu 210 milionů (pokles s 246 milionů korun). Fond pro rok 2013 nebyl vyhlášen. Do majetku příspěvkových organizací navíc v průběhu posledního roku přibyly dostavěné či opravené objekty (zahrady v Jezuitské koleji, severní křídlo v Jezuitské koleji, zámek v Roztokách u Prahy, Letecké muzeum Metoděje Vlacha), které s sebou nesou samozřejmě navýšení provozních nákladů.</p> <p>„Cílem kraje je umožnit občanům všestranné kulturní vyžití, zachovat, udržovat, odhalovat a rozvíjet kulturní dědictví,“ řekl radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek. Což je však bez dostatečných finančních prostředků nemožné. Kraj se přesto snaží hledat prostředky, kde se dá.<br />
„V přípravě je realizace dalších projektů z ROP (Panenské Břežany, Dům č. 8 v Kolíně, Rozšíření skanzenu v Kouřimi) či z Norských fondů (skanzen Mayrau). Všechny tři žádosti pro ROP z výzvy 93a byly řádně zpracovány a budou podány,“ uvedl radní Štefek.</p> <p>Koncepce podpory knihoven</p> <p>V oblasti podpory knihoven bylo schváleno v průběhu roku navýšení regionálních funkcí o pět milionů na 10 milionů korun, což umožňuje za tři miliony nakoupit výměnný knižní fond. Připravuje se aktualizovaná koncepce podpory knihoven.</p> <p>V oblasti investic do havarijních oprav byla poskytnuta dotace dva miliony korun na odstranění havarijního stavu střechy fary Dolní Krupá a tři miliony na odstranění havarijního stavu tvrze Hradenín.</p> <p>V oblasti hospodaření příspěvkových organizací, jejichž rozpočet je na kritické hranici, probíhají vzhledem k stále omezenějším zdrojům kroky několika směry. „Systematicky se snažíme zefektivnit samotný chod organizací snižováním provozních nákladů, nikoliv snižováním počtu pracovníků, ale např. využitím hromadných dodávek služeb a jejich případným novým soutěžením, zapojením organizací do programů energetických úspor, zavedením úsporných režimů provozu a zpětnovazebních prvků řízení prostředí,“ dodává radní.</p> <p>Zároveň se kraj snaží zatraktivnit organizace pro návštěvníky a tím zvýšit výnosy. „Klíčové je systematické zvyšování atraktivity přes systém multifunkčních kritérií, jednak těch, které může organizace ovlivnit (nabízené služby), jednak těch, co ovlivnit nemůže (přírodní zajímavosti v okolí, ubytování v blízkosti atd.), stranou nezůstává ani hledání partnerů od občanského sektoru, obcí, přes MAS až po firmy či rozpracování záměru o zavedení slevových karet,“ doplnil Štefek.</p> <p>Klíčové je pro kraj zajistit provoz příspěvkových organizací. Připravované investice v nejbližších letech tak budou směřovat zejména do energetických úspor či do systémů, které přinesou budoucí provozní úspory, nebo do dokončení funkčních celků.</p> <p>Desítky památek</p> <p>Středočeský kraj disponuje množstvím kulturních památek, na jeho rozloze nalezneme 28 nemovitých národních kulturních památek a jednu movitou národní kulturní památku. Tyto objekty se nacházejí v různém technickém stavu a mnohdy jsou vázány na památku historických osobností nejen z oblasti kultury. </p> <p>Středočeský kraj je zřizovatelem 19 příspěvkových organizací v oblasti kultury – muzeí, galerií, Středočeské vědecké knihovny, Ústavu archeologické a památkové péče, nacházejících se celkově ve 224 budovách. Koncepčně podporuje regionální funkci knihoven, archeologickou činnost a grantově v rámci Fondu kultury a památkové péče 5 podoblastí.</p> <p>Ing. Nicole Mertinová<br />
tisková mluvčí</p> <p>Zborovská 11, 150 21 Praha 5<br />
mobil: 725 317 425, e-mail: mertinova@kr-s.cz<br />
www.kr-stredocesky.cz<br />
http://www.facebook.com/…ceskehoKraje<br />
http://www.facebook.com/…ajStarostove</p>
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČESKÉ BUDĚJOVICE: V prosinci před šestadvaceti lety byla v centru Českých Budějovic v blízkosti dominanty města Černé věže s napětím a očekáváním otevřena nová umělecká Galerie Hrozen. Jejím zakladatelem a majitelem, duší celého podniku, byl grafik a ilustrátor Václav Johanus (1947-2024). Jeho životní cesta se bohužel náhle v únoru t.r. uzavřela. Působnost galerie byla v průběhu roku ukončena a Galerie Hrozen tak po čtvrtstoletí intenzivní činnosti završila svoji bohatou historii.
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.