úterý
7. května 2024
svátek slaví Stanisla
Vilém Heckel
© archiv pořadatele



BOUNDARIES a Mezinárodní fotografické sympozium

PLZEŇ: V Galerii Ladislava Sutnara je k vidění výstava prezentující fotografické dílo začínajících i již zavedených umělců z České republiky, Slovenska, Japonska, Nizozemska a Belgie. Výstava předchází mezinárodnímu fotografickému sympoziu, které bude probíhat na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara od 5. do 7. prosince. Veřejnost tak bude moci navštívit přednášky a workshopy, a setkat se s vystavujícími umělci. Srdečně zveme na dernisáž výstavy, která se uskuteční ve čtvrtek 6. prosince od 18 hodin.

od 14.11.2018 do 07.12.2018
Autor článku: 
TZ/klapka

Na výstavě, jejímž kurátorem je Jan Van Woensel, se prezentují Irena Armutidisova, Vojtĕch Aubrecht, Radek Brousil, Kris Dewitte, Štěpán Grygar, Vilém Heckel, Viktor Kopasz, Dominika Horáková-Ličková, Charlotte Lybeer. Listovat je možné fotografickými publikacemi od Marie Dhaese, Kumi Oguro, uměleckého uskupení Memymom (Lisa De Boeck & Marilène Coolens), Julie Van der Vaart, Liliane Vertessen.

Jedinečným zaměřením této výstavy je téma hranic, které jsou relevantní pro uměleckou praxi každého z vystavujících fotografů. Proces definování, hodnocení a redefinování hranic je v životě významný a více než kdy jindy je to v dnešním globálním sociopolitickém kontextu energetický podproud. Dynamické napětí, které existuje mezi činem vytváření hranic a jejich nevyhnutelným někdy okamžitým překročením, se dotýká paradoxní povahy života. Ze všech důvodů jsou hranice v určitém okamžiku překresleny a jsou proto určeny k přechodu a dočasnému úniku. Existují periferně.

Umělecká díla představená na mezinárodní skupinové výstavě BOUNDARIES se točí kolem tohoto zmíněného vývoje. Vystavené fotografie, instalace a publikace vyznávají  určitou poetiku konfliktu. Setkávají se na křižovatce různých témat, které umělci propojili. Umělecká díla zobrazují hranice, které představují náhodné nebo zamýšlené střety geopolitické, historické, náboženské, erotické, prosté i vyjadřující rutinní život, křehkost bytí, význam a nicotnost, identitu, rodinu, bezpečí i odcizení. Výsledkem je výstava, která vyzývá návštěvníka, aby se zapojil do vizuální cesty mnohavrstvých a vzájemně propojených významů, ve kterých jsou hranice neustále nově definovány.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Asociace profesionálních divadel (APD) oslavila jubileum zintenzivněním své dosavadní činnosti, zejména v souvislosti s realizací grantového projektu “Etablování stávající struktury Asociace profesionálních divadel ČR v kontextu proměny sektoru živého umění v důsledku pandemie koronaviru”, podpořeného z programu Fondů EHP 2014-2021.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
06.05.2024

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024