čtvrtek
11. července 2024
svátek slaví Olga
Mozaika Bedřicha Šimona ve dvoraně Bio Central
© Archiv pořadatele



Bio Central hledá umělce Bedřicha Šimona, o pomoc prosí občany

HRADEC KRÁLOVÉ: Od konce roku 2012, kdy tehdy nový provozovatel Bio Central převzal provoz oblíbeného hradeckého kina, uplynulo už skoro 11 let. Po odkrytí závěsu ve dvoraně tenkrát mohli návštěvníci znovu vidět mozaiku s motivem oka, kterému se prý dříve říkalo Sputnik. Autor mozaiky byl ale až do přelomu letošního roku neznámý. Pak se ale náhodou objevil ve vysílání – v Československém filmovém týdeníku z roku 1972 se na záběrech objevil profesor Bedřich Šimon při práci na mozaice. Bio Central teď o umělci připravuje výstavu. Mnoho informací ale chybí a některá místa v umělcově životopise jsou ještě slepá. Proto žádá kino o pomoc veřejnost.

Autor článku: 
Jan Slanina, Bio Central

„V současné době připravujeme výstavu s názvem Bedřich Šimon, autor neznámý, kterou návštěvníci budou moct vidět v listopadu a prosinci. Máme už shromážděny různé materiály včetně fotek od vnučky pana Šimona, chybí nám ale mnoho informací a dokladů především z let 1945–1988. Proto bychom chtěli poprosit pamětníky, ale nám s pátráním pomohli,“ přimlouvá se Jan Slanina z Bio Central a dodává, že středobodem výstavy bude rozhodně zmíněná mozaika, o níž dnes víme, že nesla název Oko do celého světa.

Bedřich Šimon je sice naprosto neznámý, ale paradoxně je autorem několika realizací v Hradci Králové, kolem kterých mnozí denně chodí – vytvořil např. fasádu dřívějšího obchodního domu Prior (dnes Tesco/Atrium), je také autorem mozaiky v bývalé jídelně obchodního domu. Jeho mozaika matky s dítětem zdobí Polikliniku II na Slezském předměstí a sgrafitová výzdoba zase průčelí dětského pavilonu Fakultní nemocnice. Podle jeho návrhu je vytvořena také dnes již chátrající fontána naproti Vědecké knihovně – u Střední průmyslové školy. Fontánu tehdy vyrobili přímo studenti školy.

„Víme, že pan Šimon se věnoval hlavně keramice, v 50. letech byly ale na kolektivních výstavách několikrát zastoupeny i jeho obrazy. Podle záznamů ze Slovníku výtvarných umělců měl také restaurovat oltářní obrazy v katedrále Sv. Ducha. Dosud se nám ale nepodařily sehnat veškeré podklady, takže např. tato informace tímto končí. Podobně je tomu také u potvrzení autorství klavíru Petrof Crystal,“ doplňuje Slanina.

Prosí tedy občany pamětníky, kteří by mohli mít nějakou informaci o Bedřichu Šimonovi a jeho dílech, aby ji neváhali poslat na e-mail jan.slanina@biocentral.cz nejlépe do konce října.

Bedřich Šimon (1902-1988) se narodil v Hradci Králové, studoval v Praze na Akademii výtvarných umění, kterou ale vzhledem k smrti otce nedokončil a vrátil se k mamince a sestře, aby mohl vydělávat a přispívat na život rodiny. Později dostudoval na Slovensku, kde pracoval jako návrhář textilu. Po přestěhování do Chotěboře, kde vyučoval na gymnáziu, se mu narodila první dcera. Po 2. světové válce se vrátil do Hradce Králové, kde až do své smrti v roce 1988 bydlel a tvořil.
 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-ZAHRANIČÍ: Česká centra a Kancelář generálního komisaře vyhlašují otevřenou výzvu pro umělce a projekty s cílem podílet se na kulturním programu českého národního pavilonu na světové výstavě EXPO 2025.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.07.2024

PRAHA: Nová interaktivní výstava Praga Magica zprostředkovává svým návštěvníkům jedinečnou procházku Prahou, a to v prostorách nově zrekonstruovaného domu U Červené lišky na Staroměstském náměstí. Dominanty Prahy i známá pražská místa spatří z naprosto nevšedních perspektiv a navštíví magická zákoutí, ve kterých mohou hrát i svůj interaktivní příběh. Poznejte Prahu, jak jste ji nikdy neviděli!

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
11.07.2024

PRAHA: Dne 22. června 2024 se ve Vnitroblocku na Praze 7 uskutečnila slavnostní ceremonie předávání cen a certifikátů národního kola Mezinárodní výtvarné mírové soutěže, kterou pořádá Mezinárodní mírová skupina žen (IWPG). Tato událost přilákala přes 60 hostů z celé České republiky, včetně účastníků české i ukrajinské národnosti. Samotné soutěže se účastnilo 179 dětí ve věku od 7 do 18 let, které byly rozděleny do čtyř věkových kategorií, přičemž vítězové z každé kategorie postupují do Mezinárodního kola v Soulu.

Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Děti a mládež, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
09.07.2024

ČR: 14 finalistů postoupilo do druhého kola soutěže MÁME VYBRÁNO. Přesně 14 veřejných sbírek na památky teď potřebuje právě váš hlas. Do konce srpna můžete rozhodnout, mezi které projekty rozdělí Institut pro památky a kulturu částku minimálně 150 tisíc korun.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
10.07.2024