čtvrtek
15. srpna 2024
svátek slaví Hana
logo AFP
© Archiv Asociace profesionálních fotografů ČR



Asociace profesionálních fotografů ČR udělila již popatnácté prestižní ocenění Osobnost české fotografie

ČR-PRAHA:  Na Osobnost české fotografie za rok 2017 bylo nominováno 10 významných fotografů / teoretiků fotografie. Na Osobnost české fotografie za dlouhodobý přínos bylo nominováno dokonce 17 významných fotografů / teoretiků fotografie. Do kategorie Fotografická publikace roku bylo přihlášeno 15 knih a do kategorie Kalendář roku 2017 se sešlo 8 kalendářů.

Autor článku: 
AFP

Význam tohoto jubilejního ročníku si vzali za své nejen členové přípravného týmu Osobnosti (Jung, Zhoř, Pohribný) a celá správní rada APF, ale i mnozí teoretici, kurátoři, fotografové z řad APF i mimo ní. Nominací se sešlo opravdu hodně.

Jedenáctičlená odborná porota pod předsednictvím Mariana Beneše, ve složení Karel Cudlín, Josef Husák, Zbyněk Illek, Mária Kudasová, Dana Kyndrová, Miroslav Machotka, Pavel Mára, Rudolf Stahlich, Štěpánka Stein a Miroslav Vojtěchovský rozhodla o udělení cen Osobnosti následovně:

Nositelkou titulu Osobnost české fotografie za rok 2017 je Libuše Jarcovjáková. Byla nominována Antonínem Dufkem, Janem Mlčochem a Janem H. Vitvarem zejména za její knihu Černé roky.

“Její dílo je podobně jako tvorba Josefa Tichého možná nejradikálnější protiváhou neosobního, efektního stylu fotografování, který již dlouho české fotografii dominuje. Přesvědčuje svojí autenticitou. Za minulého režimu patřila k okruhu Anny Fárové, účastnila se legendární výstavy 9 + 9 v Plasech (1981),” uvedl PhDr. Antonín Dufek, emeritní kurátor - Moravská galerie v Brně.

Nositelkou titulu Osobnost české fotografie 2017 – za dlouhodobý přínos fotografii je Markéta Luskačová. Byla nominována Jolanou Havelkovou, Zdeňkem Lhotákem a Janem Pohribným.

Markéta Luskačová - jedna z nejvýraznějších dokumentaristek obyčejných lidských osudů, slavností a rituálů. Patří vedle Josefa Koudelky a dalších ke generaci, jejíž zkušenosti a dílo mají internacionální rozměr. Je svými fotografiemi zastoupena ve více než dvou desítkách významných institucí po celém světě,” uvedl preziden AFP, MgA. Jan Pohribný, QEP.

V kategorii Fotografická publikace roku 2017 byla porotou oceněna kniha Josefa Mouchy: Válka za studena (úvodní text Vladimír Birgus). Publikace byla nominována Michalem Janatou a Zdeňkem Lhotákem.

“Kniha je nejen mimořádným svědectvím doby, ale rovněž jedinečným vizuálním záznamem poroby lidského ducha i těla a způsobů, jak jim čelit. Tento cyklus lze již dnes řadit mezi fotografickou klasiku podobně jako Abecedu duševního prázdna Zdeňka Tmeje,” uvedl PhDr. Michal Janata.

V kategorii Fotografický kalendář pro rok 2018 byl porotou oceněn kalendář:

3 x 4 (práce studentů VŠKK / VOŠ Michael / SŠ Michael)

 

V roce 2003 se stal Osobností fotograf Josef Koudelka a následující rok kurátor Jaroslav Anděl. Cenu za rok 2005 obdrželi společně Vladimír Birgus a Jan Mlčoch. Osobnost roku 2006 je Jiří Stach a v nové kategorii Za dlouhodobý přínos fotografii byla ve stejném roce zvolena historička Anna Fárová. V roce 2007 zvítězili Jindřich Štreit a Miroslav Vojtěchovský, v roce 2008 Dana Kyndrová a Pavel Dias. V roce 2009 byli oceněni fotografové Jan Reich a Jiří Všetečka, v roce 2010 teoretik a historik fotografie Antonín Dufek a fotograf  Viktor Kolář, v roce 2011 fotografové Jan Pohribný a Jiří Hanke, v roce 2012 Dita Pepe a Ivan Pinkava, v roce 2013 fotografka Eva Fuková a nakladatel Karel Kerlický, v roce 2014 fotografové Jovan Dezort a Antonín Kratochvíl, v roce 2015 Pavel Mára a galerista Zbyněk Illek, v roce minulém fotografové Jaroslav Kučera a Jiří Havel.

 

info@asociacefotografu.com

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: V polovině léta Vás zdravíme ze Zlatého oříšku a chceme se s Vámi podělit o úspěchy a zážitky nadaných dětí, které v Nadačním fondu celoročně podporujeme. Jak se daří několika laureátům po úspěchu v soutěži Zlatý oříšek, kterou jste mohli sledovat na Nový rok v České televizi, a jak jim společné úsilí s našimi partnery ovlivnilo život, jsme zachytili v tomto videu: https://www.youtube.com/watch?v=db2Za6P5iCE

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
15.08.2024

ČR-PRAHA: V zastoupení Sdružení kritiků a teoretiků s politováním oznamuji, že jsme byli nuceni uzavřít činnost Galerie kritiků v Adrii za velmi nepříznivých podmínek, jež jsou uvedeny ve zprávě na Echo 24-viz odkaz: https://echo24.cz/a/HcbtR/konci-jen-galerie-kritiku-nebo-i-kultura-vubec

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Co se děje
14.08.2024

ČR: „Od poloviny srpna do konce září společně projdeme severní a jižní stezku Via Czechia od nejvýchodnější po nejzápadnější bod ČR. Současně bude spuštěna sbírka na Darujme.cz,“ říká ředitelka nadačního fondu Be Charity Pavlína Saudková.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Handicap, Ostatní
Co se děje
12.08.2024

PLZEŇ: Od července 2019 Náplavka na Radbuze představuje příjemné místo u vody přímo v centru města, kde je možné trávit (nejen) letní večery, projít se, posedět, zrelaxovat a užít si kulturu nebo se občerstvit v kavárně. Tento prostor poprvé oživil festival Náplavka k světu. stejnojmenného spolku v roce 2012. Spolek k světu. se vrací na místo činu a malé i velké návštěvníky láká na zajímavý kulturní program – hudbu, divadlo, tanec, párty s DJs, filmy i gastronomii. Akce se budou konat během srpna až do poloviny září. Spolek k světu. aktivit u řeky realizuje víc a sjednotí je pod společným názvem Plzeňské náplavky.

Plzeňský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
12.08.2024