neděle
4. června 2023
svátek slaví Dalibor
Logo
© NIPOSARTýden 2023 – koncert Ptačí hudba aneb jaro v hlavě

PRAHA: Přijměte pozvání na koncert v rámci letošního ARTýdne – ve čtvrtek 25. 5. v sále pražského Hlaholu (Masarykovo nábřeží 16, Praha 1, 110 00). Pro žáky I. stupně od 9:00 hod, pro žáky II. stupně od 10:30 hod.

Ptačí hudba aneb jaro v hlavě skladatele
 
Víte, že Antonín Dvořák vstával ve 4 hodiny ráno, aby poslouchal ptačí melodie před východem slunce?
Na našem veselém interaktivním koncertě se dozvíte nejen to, jak se Dvořákovi podařilo zapsat je do své hudby, ale také společně s námi objevíte další zvířecí havěť, která hudebníkům občas komplikuje život. 
Houslista Kristián Mráček vám poví o tom, proč vaří mouchy a proč se mu nedaří z pódia vyhnat kobylky a šneky.
Klavírista Egli Prifti prozradí, na co mají hudebníci motýla. 
Na koncertě plném jarní havěti ale nebudete jen sedět a poslouchat! Budeme potřebovat zpěváky a dokonce i hráče na naše unikátní Valentiana nástroje. 
 
Moderuje a zpívá: Klára Boudalová, autorka hudebně-vzdělávací metody Valentiana.

 

24.05.2023
Autor článku: 
Karolína Bulínová,

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Opatření proti šíření pandemie covid-19 dopadla nejvíce na tradiční kulturu, zejména pak na scénické umění a kulturní dědictví. Během let 2020 a 2021 se jejich výsledek hospodaření očištěný o dotace propadl o více než 3,7 miliardy korun v porovnání s rokem 2019. Návštěvnost kulturních zařízení v roce 2021 ve srovnání s rokem 2019 klesla o více než polovinu, meziročně však stoupla o téměř šest procent.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Odborné studie a recenze, Co se děje
02.06.2023

KUNŠTÁT: MĚSTO KUNŠTÁT a SPOLEK PŘÁTEL UMĚNÍ MĚSTA KUNŠTÁT vyhlašují 51. ročník Literární soutěže Františka Halase. Vřelý vztah básníka Františka Halase k mladším autorům je obecně známým faktem. Tuto část Halasova odkazu již více než pět desetiletí připomíná i literární soutěž nesoucí básníkovo jméno. Cílem této tradiční akce je podchytit mladé literární talenty, umožnit jejich vzájemnou konfrontaci a publikovat a propagovat kvalitní básnickou tvorbu. Uzávěrka zasílání příspěvků: 15. července 2023.

Celá ČR, Jihomoravský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.06.2023

PLZEŇ: V dubnu letošního roku několik desítek plzeňských architektek a architektů zveřejnilo otevřený dopis hejtmanovi a zastupitelům Plzeňského kraje, v němž podepsaní apelovali na vedení kraje, aby přehodnotilo rozhodnutí nevypsat soutěž na návrh adaptace budovy někdejších městských lázní pro účely Západočeské galerie v Plzni a dalších institucí a v celé věci postupovalo maximálně transparentně. Během následujících týdnů pak téměř 60 signatářů podpořila jak Česká komora architektů (ČKA), tak Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT).

Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Ostatní
Co se děje
02.06.2023

ČR: Vladimír Mišík sice už pověsil koncertování na hřebík, ale i tak se toho okolo něj a jeho jménem děje stále víc než dost. Kromě Anděly ověnčené nové studiové tvorby se můžeme průběžně těšit také z reedic Mišíkových starších, často dlouho nedostupných alb. Aktuálně v podobě kompilace, která se ne nadarmo honosí přízviskem ikonická! Dvojalbum Špejchar 1969–1991 I–II, jež letos slaví třicet let od prvního vydání, se na pětadvaceti písních ohlíží za první částí Mišíkovy velmi úspěšně kariéry rockového písničkáře a asi netřeba zdůrazňovat, že je vskutku za čím se ohlížet. Nyní navíc s novým masterem z původních pásů a se skvělou variací na originální grafiku z dílny Karla Halouna a Luďka Kubíka na 2LP, 2CD i digitálně. Podívejte se na videoteaser: https://youtu.be/69WxTAC4FFQ

Celá ČR
Hudba
Co se děje
02.06.2023