sobota
27. dubna 2024
svátek slaví Jaroslav
Pozvánka na výstavu
© Archiv pořadatele



Alšova jihočeská galerie představí české umění generace narozené v letech 1939 – 1953

HLUBOKÁ NAD VLTAVOU: Alšova jihočeská galerie připravuje pro návštěvníky výstavu českého umění generace narozené v letech 1939-1953. Jde o umění autorek a autorů, kteří vstoupili do kultury v době normalizace - umění, jež bylo často důsledkem hlubokých civilizačních, kulturních, sociálních a politických rozporů přehlížené a oficiálními institucemi komunistického režimu zakazované, či odsuzované. Výstava nese název Umění, splín a smích tváří v tvář absurditě, kurátorem je Tomáš Vlček a je otevřena od 30. května 2021.

od 30.05.2021 do 03.10.2021
Autor článku: 
Paulina Skavova

Tomáš Vlček je teoretik a historik umění se zájmy a aktivitami ve fotografii, akčním umění a typografii, je kurátorem a kritikem umění a literatury. „Na tomto projektu pracoval více jak tři roky a prostřednictvím výstavy představí uměleckou generaci narozenou v epoše Hitlerovy a Stalinovy krutovlády, kterou čekaly náročné úkoly restituce umění po kolapsu lidství v době fašismu, holocaustu a diktatury proletariátu,“ představuje autora projektu ředitel AJG Aleš Seifert.

„Výstava Umění, splín a smích tváří v tvář absurditě představuje generační úsilí znovu definovat principy tvorby ze své podstaty vzdorující dogmatické ideologii komunistického režimu,“ představuje projekt kurátor výstavy Tomáš Vlček. Prostředníkem vlastní cesty k obrodě funkcí a významu umění bylo nejen zhodnocování vlastních tvůrčích motivů a přesvědčení, ale také navazování na tradice moderního umění i sledování nových tvůrčích objevů a přístupů čerpaných především ze světa, který byl tehdy opředen aureolou svobody.

Vystavena jsou díla dvou základních tendencí a protikladných žánrů výtvarného umění z doby sahající od poloviny šedesátých let až do současnosti. „Na jedné straně jsou zde díla z oblasti tradičních druhů tvorby - malby a plastiky, především ze směrů a hnutí nového realismu, minimal artu, akční a divoké malby a plastiky. Na druhé straně jsou prezentovány konceptuální přístupy k umění zastoupené fotografiemi, objekty a instalacemi dokládajícími akce z oblastí happeningů, performancí či body artových vystoupení.„ popisuje výstavu kurátor Tomáš Vlček. Více jak 100 akcí a děl umění od třiceti osobností české kultury dokládá snahy umění představené generace obnovit novými prostředky hodnoty přirozeného světa, který se tehdy stal světem absurdity.

Vystavení autoři: Beránek Jiří, Blabolilová Marie, Dvořák Jaroslav Eduard, Gebauer Kurt, Hodonský František, Jetelová Magdalena, Kafka Ivan, Karel Marian, Knížák Milan, Kornatovský Jiří, Kovanda Jiří, Kunc Milan, Miler Karel, Mlčoch Jan, Načeradský Jiří, Novák Vladimír, Ouhel Ivan, Pavlík Petr, Rajlich Tomáš, Rittstein Michael, Ságl Jan, Ságlová Zorka, Sopko Jiří, Sozanský Jiří, Stratil Václav, Svobodová Jitka, Šejn Miloš, Škoda Vladimír, Štembera Petr, Vlček Tomáš, Zippe Stanislav.

 

Výstava je realizována pod záštitou hejtmana Jihočeského kraje MUDr. Martina Kuby.

Výstavu mohou návštěvníci zhlédnout do 3. 10. 2021 v prostorách Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou, ve výstavních prostorách Zámecké jízdárny. Otevřeno denně 9:00 – 18:00.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024