čtvrtek
29. února 2024
svátek slaví Horymír
Pozvánka
© Archiv pořadateleAdvent v evropském stylu. Koncert z cyklu Hudba bez hranic 2023 – 15. ročník. Martinů Strings Prague pod vedením Jaroslava Šonského, Dana Truplová – housle

PRAHA: Letošní, již 15. ročník komorního cyklu Hudba bez hranic 2023, který pořádá spolek České kořeny ve spolupráci s klášterem dominikánů, se uzavře adventním koncertem v evropském stylu. Umělecký šéf souboru Martinů Strings Prague, Jaroslav Šonský, tentokrát připravil rozmanitý, doslova mezinárodní výběr sváteční hudby, v níž nechybí ani švédská stopa. Švédsko je totiž zemí, kde J. Šonský od roku 1973 až doposud žil a intenzivně umělecky působil. Za propagaci české hudby a kultury v zahraničí také již v roce
2003 obdržel ocenění Gratias agit od českého Ministerstva zahraničních věcí.

05.12.2023
17:30
Autor článku: 
Martina Fialková

Tento adventní koncert je prvním, který se souborem provede po svém definitivním návratu do vlasti. Zazní zde osvědčené a líbezné italské baroko v podobě Corelliho Concerta grossa, výběr ze skladeb španělského skladatele 20. století Joaquina Rodriga, ale také ochutnávku z díla u nás neznámého švédského barokního skladatele. Jan Helmich Roman je ve Švédsku považován za „otce švédské hudby“ a jeho sváteční Drottningholmsmusicen, z níž zazní výběr, je zde velmi populární. Jako znělku ji používá i švédská televize. Nemohou chybět ani české koledy zpracované takřka již "dvorním" skladatelem souboru Martinů Strings Prague Jaroslavem Pelikánem a dílo Wolfganga Amadea Mozarta, kterému "jeho Pražané opravdu rozumějí".


Na konci roku také upřímně děkujeme všem sponzorům a partnerům našich koncertů, jejichž loga či jména nacházíte na pozvánkách i plakátech. Bez jejich velkorysé podpory bychom cyklus Hudba bez hranic pořádat nemohli. Stejně tak děkujeme i všem našim věrným návštěvníkům, kteří nám již řadu let projevují přízeň.


Program koncertu:

Arcangelo Corelli Concerto grosso op. 6, No. 2
Joaqín Rodrigo Zarabanda Lechana, Canconeta
Jan Helmich Roman Drottningholmsmusicen – výběr ze svity, části: 1, 5, 6, 24
Jaroslav Pelikán (úprava) České koledy v úpravě pro smyčcový orch.
Wolfgang Amadeus Mozart Malá noční hudba


Partnerem cyklu Hudba bez hranic je Klášter dominikánů v Praze. Děkujeme!


Patronem souboru Martinů Strings Prague je MUDr. Martin Jan Stránský, MD, FACP, vydavatel
www.pritomnost.cz a ředitel Polikliniky Národní. Děkujeme!


Partnerem adventního koncertu je advokátní kancelář Kubík Partners. Děkujeme!


Místo konání: barokní refektář kláštera dominikánů, Jilská 5, Praha 1


Vstupné dobrovolné (doporučená výše 200,- Kč, děti do 15 let zdarma)

Rezervace míst: m.fialkova@centrum.cz, vstupenky se nedistribuují
Koncert dále podpořili: MČ Praha 1, nadace Život umělce, Tomislav Vašíček (Vídeň) a další soukromí sponzoři

Mohlo by vás také zajímat...

LITEŇ: Na zámku v Litni se chystá připomínka kulatého výročí Jarmily Novotné, součástí slavnostního programu bude i otevření novorenesanční hrobky rodu Daubků.

Středočeský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Památky, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
28.02.2024

PRAHA: Poslední únorovou neděli mohli diváci v Divadle v Celetné vidět první fázi jednoho zajímavého experimentu. Spolek Kašpar uvedl veřejnou zkoušku nově připravované inscenace hry Williama Shakespeara KRÁL LEAR v režii Jakuba Špalka, která vzniká rozfázovaně do několika etap.

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Památky
Co se děje
28.02.2024

ŠVÉDSKO-ČR: Česká historička Blanka Karlsson, žijící od roku 1984 se švédským manželem v Norrköpingu, patří k těm obětavým duším, které „na oltář vlasti“ dokážou přinést ohromnou spoustu času. K těm, kteří nelitují vlastních prostředků a s celoživotním zápalem se věnují svému vyvolenému tématu. Tím je pro ni zcela logicky mapování švédských pobytů dvou mimořádných postav české kultury a historie: Jana Amose Komenského a Bedřicha Smetany. Smetanovo 200. výročí narození 2. 3. 1824 dalo také vznik našemu dnešnímu rozhovoru na dálku.

S Blankou se známe díky natáčení dokumentu České kořeny ve Švédsku (2009) a dalším četným kontaktům, které se od něj odvíjely. Mohla jsem tak zblízka poznat její ryzí vlastenectví, které u mnohých často probudí až pobyt v zahraničí; ne tak u ní. Má jej zkrátka v krvi.

Výsledky svého třicetiletého bádání o Smetanovi ve Švédsku shrnula do své publikace vydané ve vlastním vydavatelství Blanka Pragensis.  

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Vzdělávání
Články a komentáře
28.02.2024

ČR: Výpravy po schwarzenberských místech je název už pátého dílu Výprav, osobitého cestopisu literárního publicisty a spisovatele Jiřího Peňáse. Autor svou pouť zahájil v létě 2023 ve společnosti Karla Schwarzenberga. Další destinace pak objel sám, protože do putování s knížetem zasáhl osud. Výsledkem je poutavé čtení. Z něj vystupuje originální portrét Schwarzenberga, s nímž Peňás napsal patrně poslední knižní rozhovor. Kromě toho Výpravy nabízejí zábavné, čtivě podané putování po krajině, historii a architektuře. Zápisky ze schwarzenberských míst v Česku a v Rakousku i tentokrát prostupují autorovy vtipné postřehy a osobní vzpomínky. Knihu vydává Echo Media. Zde je od 19. února k mání v e-shopu, v knihkupectvích se objeví od 28. února.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Vzdělávání
Nepřehlédněte
26.02.2024