<p>OLOMOUC: V roce 2015 zahajuje Moravská filharmonie svou jubilejní 70. koncertní sezonu. Počátky jejího vzniku můžeme sledovat hluboko v historii a to především na konci 19. století, kdy v Olomouci vzniká hudebně-pěvecký spolek Žerotín.</p> <p>Ten udržoval čilé umělecké kontakty s největším českým skladatelem Antonínem Dvořákem, k jehož odkazu se Moravská filharmonie hlásí i v současnosti pořádáním hudebního festivalu, který nese Mistrovo jméno.<br />
Po 1. koncertní sezoně 1945 – 46 přichází do Olomouce z České filharmonie profesor František Stupka, který položil základní stavební kameny uměleckého růstu Moravské filharmonie, na které pak navazovali jeho pokračovatelé, např. Jaromír Nohejl, Stanislav Macura a současný šéfdirigent Petr Vronský, který pokračuje v umělecké stopě svého otce Karla Vronského – koncertního mistra MFO.<br />
70 let slaví Moravská filharmonie na vrcholu svých uměleckých sil. Patří mezi nejvýznamnější symfonické orchestry celé České republiky, reprezentuje Olomouc nejen po celé naší vlasti, ale i v zahraničí (Rakousko, Německo, Francie, Španělsko, Itálie, Řecko, Nizozemí, Japonsko, Hongkong), spolupracuje s významnými umělci (V. Hudeček, L. Pešek, Jose Cura, Mischa Maisky), pořádá dva mezinárodní festivaly, mistrovské dirigentské a interpretační kurzy a nahrává pro zahraniční společnosti. Významně se již desítky let podílí na hudebním vzdělávání školní mládeže a v posledních letech se také věnuje seniorům pořádáním veřejných generálních zkoušek, které získaly mimořádnou oblibu. </p> <p> Odkaz na videoklip: https://youtu.be/k76B-mrvVIk</p> <p>Plán oslav v přiložené TZ.</p> <p>Markéta Kvapilová<br />
Moravská filharmonie Olomouc<br />
Tel. 606 314 046<br />
e-mail: m.kvapilova@mfo.cz</p>
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.