pátek
27. září 2024
svátek slaví Jonáš
Broumovské diskuse moderovala mj. Světlana Witowská
© Archiv pořadatele



5. Broumovské diskuse se setkaly s velkým zájmem veřejnosti

BROUMOV:  O různých podobách hrdinství a odvahy se 6. a 7. listopadu diskutovalo v broumovském klášteře. Pátý ročník Broumovských diskusí přivítal v klášterním Dřevníku jedenáct hostů, čtyři moderátory a dvoudenní program konference si přišlo vyslechnout přes osm set návštěvníků z celé republiky. Kdo je pro nás hrdina? Jak se liší hrdinství každodenní a „velké“? Jak hrdiny ocenit a jak si je připomínat? Jak vnímají hrdinství Češi? Kdo je hrdina pro mladou generaci? Jsou novodobými hrdiny sportovci? K čemu nám v dnešní společnosti chybí odvaha? Tyto a mnohé další otázky zněly v úterý a ve středu sálem Dřevník, který hostil 5. Broumovské diskuse.

Autor článku: 
Kateřina Ostradecká

Konference, kterou provázela moderátorka Daniela Brůhová, neformálně odstartovala již v pondělí 5. listopadu večer, kdy v Kreslírně broumovského kláštera vystoupilo česko-francouzské duo Déliou. Slavnostní zahájení následovalo v úterý dopoledne. První panel přinesl setkání politologa Daniela Kroupy, ekonoma Tomáše Sedláčka a spisovatele Jiřího Padevěta, jejichž rozmluvu na téma Hrdinství a odvaha v českých a evropských dějinách vedl novinář David Klimeš. Hosté diskutovali s veřejností o hrdinech anonymních, válečných i současných, o vnímání hrdinů skrze populární kulturu a hodnotili také výsledky průzkumu Agentury Ipsos, který vznikl speciálně pro Broumovské diskuse. „Vítězi ankety o největší hrdiny byli Jan hus, Jan Palach a hasiči – trochu zvláštní kombinace,“ sdělil Jiří Padevět a mimo jiné i uvedl: „Hrdina je pro mne každý, kdo v rozhodující chvíli udělá to, co pokládá za správné nejen pro sebe, ale k obecnému prospěchu. Hrdinové jsou, nebo by spíše měli být, páteří národní identity.“

„Válka generovala velké množství hrdinů… Tisíce lidí, o kterých se nemluví. Ale maminka, která se stará o své děti a obětuje jim život – domnívám se, že ji můžeme dát na stejnou misku vah, jako hrdinu z bitvy,“ zamýšlel se Daniel Kroupa, který považuje hrdinství za situační:  „V jedné situaci může být člověk za hrdinu, v jiné může zklamat… A dokud život není celý prožitý, tak o někom nemůžeme říct, zda je hrdina nebo ne. Hrdinou se člověk stává, když je jeho životní příběh uzavřen…“

Druhý úterní panel, moderovaný Světlanou Witowskou, se věnoval tématům investigativní novinařiny, státních symbolů, hrdinů a antihrdinů nebo vzorů a jejich vlivu na společnost pod zastřešujícím tématem Hrdinství a odvaha dnes. „Čím méně bude v budoucnu otevřených konfliktů, tím více bude prostoru pro osobní odvahu,“ uvedl mimo jiné generál Armády ČR Petr Pavel, který diskutoval s youtuberem Kovym a umělcem Romanem Týcem na téma Hrdinství a odvaha dnes. „Hrdinství běžného dne je pro mě definicí hrdinství. Každodenní, i když mnohdy skryté hrdinství lékařů, hasičů, policistů… V dnešním světě, kde se negativita, strach a nenávist šíří rychleji, než kdy před tím, je, věřím, nezbytné nezapomínat na to dobré. A není ho málo,“ uvedl Karel Kovy Kovář.

Konference pokračovala ve středu 7. listopadu, kdy se do programu aktivně zapojili studenti středních škol z celé České republiky. Ti díky sepsání esejí získali od Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov pobytová stipendia. Prostřednictvím workshopů, vedených Kovym a Romanem Týcem, studenti diskutovali o různých aspektech hrdinství a čekalo je také natáčení medailonků a setkání s místními hrdiny a pamětníky.

Novinkou letošního ročníku byla Komorní rozmluva v Opatském sále, jež nabídla diskusi o odvaze a smrti s lékařkou a zakladatelkou Hospicové péče v ČR Marií Svatošovou a spisovatelem, ředitelem Nakladatelství Academia Jiřím Padevětem. Rozmluvou provázel Jan Školník, zakladatel Agentury pro rozvoj Broumovska. Konferenci zakončil úterní, třetí panel, díky němuž se na pódiu sešli politici Miroslava Němcová, Milan Štěch, Jan Farský a Petr Vokřál. Za vydatného přispění veřejnosti a spolu s moderátorkou Norou Fridrichovou společně otevřeli téma Hrdinství a odvaha v politice. „Jsem v politice 16 let. A nejsem hrdina. Spíše naopak. Mám strach o své čisté svědomí, o podporu svých nejbližších a hlavně o svobodu. A tak jen prostě dělám věci, které mi přijdou správné. A kterým věřím,“ uvedl například Jan Farský.

„V roce stého výročí založení našeho státu je otázka odvahy v politice mimořádně aktuální. Bez této vnitřní síly mnoha lidí by uplynulých sto let mělo horší podobu. Byly mezi nimi osobnosti, které dnes vnímáme jako symboly naší složité a dvěma totalitními režimy přerušované cesty za svobodou a demokracií. Ale je třeba připomínat i ty, kteří se nestali tak známými, třebaže jejich odhodlání nebylo menší a životní zápasy nebyly méně nebezpečné. Jedni i druzí neuhýbali před násilím, které trhalo živý organismus svobody a demokracie na krvavé kusy. I dnes, v relativně klidné době, je odvaha velmi potřebnou sílou. Bez ní nebudeme společností lidí zdravých a vlastně ani živých,“ zamýšlela se nad odvahou v politice i v životě Miroslava Němcová.

Partnery 5. Broumovských diskusí byli: Město Broumov, Raiffeisen Leasing, Královéhradecký kraj, Hobra-Školník, Pro rozvoj Broumovska, Saar Gumi, Jan Bárta, Ipsos, Nadace OSF, ČEKO IMPORT a Edumed, za přispění Benediktinského opatství sv. Václava, Farnosti Broumov a Podnikatelského klubu Broumovska. Generálním mediálním partnerem byla Česká televize, hlavním mediálním partnerem Hospodářské noviny, mediálními partnery Český rozhlas Hradec Králové, Východočeská televize, Scio – Perpetuum a Naše.Broumovsko.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Vláda ČR schválila návrh státního rozpočtu na rok 2025. Kapitola Ministerstva kultury činí 21,3 miliardy korun. Jde tedy o více než dvaceti osmi procentní navýšení oproti schválenému rozpočtu na rok 2024, který činil 16,59 miliard korun. Návrh rozpočtu Ministerstva kultury pro rok 2025 je tak o 4,7 miliardy korun vyšší než v roce 2024.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
26.09.2024

ČR: V neděli 22. září 2024 se v Libici nad Cidlinou uskutečnila celostátní konference Svazu českých divadelních ochotníků (dále jen SČDO). Na programu bylo hodnocení činnosti za uplynulé funkční období, diskuse o budoucnosti amatérského divadla a klíčový bod – volba nového předsednictva na dalších pět let.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
25.09.2024

ČR: Díky štědrosti diváků a dárců se během nedělního benefičního koncertu podařilo na pomoc postiženým povodněmi vybrat 38 209 076 korun. Vybrané prostředky poputují do sbírky SOS Povodně organizované Člověkem v tísni. Během hudebního večera vystoupili bez nároku na honorář David Koller s Kollerbandem, Tomáš Klus, Janek Ledecký, Aneta Langerová, Adam Plachetka, Jiří Pavlica a Hradišťan, Kateřina Kněžíková, Lenka Dusilová a Karel Plíhal.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
24.09.2024

PRAHA: Libeňské Studio ALTA v září oficiálně oznámilo příchod nového uměleckého vedení. Od roku 2025 převezme dramaturgii pražského uměleckého prostoru programový tým, který vzešel z výběrového řízení vycházejícího z otevřené výzvy. 

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
26.09.2024