sobota
27. dubna 2024
svátek slaví Jaroslav
PF 2021
© Zdroj: www.facebook.com/muzeum.romske.kultury



30 let od založení Muzea romské kultury

BRNO: V roce 1991 Muzeum romské kultury jako neziskovou organizaci založili romští intelektuálové, od roku 2005 je státní příspěvkovou organizací Ministerstva kultury České republiky. Dnes je v evropském kontextu unikátní institucí a schraňuje na 30 tisíc sbírkových předmětů a realizuje řadu veřejných akcí. A na co se v lednu můžete těšit?

 

Autor článku: 
TZ/ika

Na konec měsíce, respektive na 27. 1., připadá Mezinárodní den památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Za předpokladu příznivé epidemiologické situace muzeum otevírá v úterý 26. 1. své brány každému a vstup bude volný.   

Ve středu 27. 1. proběhne Interaktivní vzdělávací dílna Nezapomeneme 2021. Jde o vzdělávací program u příležitosti Mezinárodního dne obětí památky holokaustu pro žáky 2. stupně ZŠ a studenty SŠ. Workshop proběhne v online verzi. Program trvá 45 min a je zdarma. Rezervaci termínu zajišťuje Táňa Klementová, 777 967 534, tana.klementova@jewishmuseum.cz.

A co pro Vás chystáme v novém roce?

Rok 2021 bude pro muzeum v duchu jubilea a online programu: v únoru se chystá online derniéra dvouleté výstavy Lavutara. Cestami romských muzikantů a jejich písní, na 7. dubna pak připadá samotné výročí a také zahájení nové výstavy -  výběr z fotografického díla uznávaných fotografů, manželů Carretových z Francie, kteří fotografují Romy a Sinty či Manuše v Evropě již 30 let. Muzeum i letos vydává nové publikace - druhý díl Amedaru a publikace To jsou těžké vzpomínky, která završuje vzpomínkový triptych paměti holokaustu Romů a Sintů. Tento rok je naplánovaná demolice vepřína v Letech u Pískuotevření stálé expozice v Hodoníně u Kunštátu. Jubilejní rok zakončuje říjnový ples muzea a předávání ceny MRK.

Lektorské oddělení natočilo před Vánoci své první video! Už jste jej viděli? Noví průvodci pro dětské návštěvníky, panenky Jolanka a Gejza, v něm zvou do Muzea romské kultury a také vyprávějí pohádku, stínové divadlo, na motivy povídky Ilony Ferkové Živý, nebo mrtvý z knihy O mulo! Povídky o duchách zemřelých, kterou vydalo nakladatelství romské literatury Kher. 

Na kanálu YouTube je k dispozici také filmotéka z muzejní produkce a na Soundcloudu najdete sérii podcastů.

Na  našem webu najdete ke stažení další zábavu pro děti - pexeso a vystřihovánku Aranka. 

Kdykoli si můžete virtuálně prohlédnout stálou expozici Příběh Romů i prostory našeho muzea. Zachycena je zde výstava A možná přijede i na koze. Nyní je v těchto prostorech instalovaná aktuální výstava Lavutara. Cestami romských muzikantů a jejich písní. Ta bude mít v únoru online derniéru, kterou budete moci sledovat na našem Facebooku.

A slovy Jany Horváthové, ředitelky muzea: „Čeká nás další velmi náročný rok, ale výročí, jehož oslavy nás v nepříznivé době covidu čekají, připomínají naši cestu od malé neziskové organizace až k velké paměťové instituci a fakt, že léta práce mají smysl. Věřím, že se budeme na akcích muzea v dohledné době opět potkávat a velmi se na to těším.“

A my věříme, že Vám zpříjemníme volný čas a brzy Vás přivítáme přímo u nás v muzeu!

www.rommuz.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024