čtvrtek
4. března 2021
svátek slaví Stela
PF 2021
© Zdroj: www.facebook.com/muzeum.romske.kultury30 let od založení Muzea romské kultury

BRNO: V roce 1991 Muzeum romské kultury jako neziskovou organizaci založili romští intelektuálové, od roku 2005 je státní příspěvkovou organizací Ministerstva kultury České republiky. Dnes je v evropském kontextu unikátní institucí a schraňuje na 30 tisíc sbírkových předmětů a realizuje řadu veřejných akcí. A na co se v lednu můžete těšit?

 

Autor článku: 
TZ/ika

Na konec měsíce, respektive na 27. 1., připadá Mezinárodní den památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Za předpokladu příznivé epidemiologické situace muzeum otevírá v úterý 26. 1. své brány každému a vstup bude volný.   

Ve středu 27. 1. proběhne Interaktivní vzdělávací dílna Nezapomeneme 2021. Jde o vzdělávací program u příležitosti Mezinárodního dne obětí památky holokaustu pro žáky 2. stupně ZŠ a studenty SŠ. Workshop proběhne v online verzi. Program trvá 45 min a je zdarma. Rezervaci termínu zajišťuje Táňa Klementová, 777 967 534, tana.klementova@jewishmuseum.cz.

A co pro Vás chystáme v novém roce?

Rok 2021 bude pro muzeum v duchu jubilea a online programu: v únoru se chystá online derniéra dvouleté výstavy Lavutara. Cestami romských muzikantů a jejich písní, na 7. dubna pak připadá samotné výročí a také zahájení nové výstavy -  výběr z fotografického díla uznávaných fotografů, manželů Carretových z Francie, kteří fotografují Romy a Sinty či Manuše v Evropě již 30 let. Muzeum i letos vydává nové publikace - druhý díl Amedaru a publikace To jsou těžké vzpomínky, která završuje vzpomínkový triptych paměti holokaustu Romů a Sintů. Tento rok je naplánovaná demolice vepřína v Letech u Pískuotevření stálé expozice v Hodoníně u Kunštátu. Jubilejní rok zakončuje říjnový ples muzea a předávání ceny MRK.

Lektorské oddělení natočilo před Vánoci své první video! Už jste jej viděli? Noví průvodci pro dětské návštěvníky, panenky Jolanka a Gejza, v něm zvou do Muzea romské kultury a také vyprávějí pohádku, stínové divadlo, na motivy povídky Ilony Ferkové Živý, nebo mrtvý z knihy O mulo! Povídky o duchách zemřelých, kterou vydalo nakladatelství romské literatury Kher. 

Na kanálu YouTube je k dispozici také filmotéka z muzejní produkce a na Soundcloudu najdete sérii podcastů.

Na  našem webu najdete ke stažení další zábavu pro děti - pexeso a vystřihovánku Aranka. 

Kdykoli si můžete virtuálně prohlédnout stálou expozici Příběh Romů i prostory našeho muzea. Zachycena je zde výstava A možná přijede i na koze. Nyní je v těchto prostorech instalovaná aktuální výstava Lavutara. Cestami romských muzikantů a jejich písní. Ta bude mít v únoru online derniéru, kterou budete moci sledovat na našem Facebooku.

A slovy Jany Horváthové, ředitelky muzea: „Čeká nás další velmi náročný rok, ale výročí, jehož oslavy nás v nepříznivé době covidu čekají, připomínají naši cestu od malé neziskové organizace až k velké paměťové instituci a fakt, že léta práce mají smysl. Věřím, že se budeme na akcích muzea v dohledné době opět potkávat a velmi se na to těším.“

A my věříme, že Vám zpříjemníme volný čas a brzy Vás přivítáme přímo u nás v muzeu!

www.rommuz.cz

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Přinášíme poslední příspěvek do naší ankety. I když je před námi nejistá doba, přece jen neztrácíme naději, že vám za nějaký čas budeme moci nabídnout její pokračování: Kultura po pandemii – cesta z krize. Na závěr reflexe kulturní a umělecké scény v časech pandemie jsme požádali o odpověď na otázku, jak se potýká s dopadem koronaviru muzejní sféra, Jana Hrubeckého - odborného pracovníka Muzea Východních Čech v Hradci Králové.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Nepřehlédněte
04.03.2021

ČR: Jiří Schelinger – muž podmanivého charismatu a majitel nezaměnitelného chrapláku bez diskuze platí za ikonu československého hardrocku 70. let 20. století. Jeho písně a alba, jež natočil se Skupinou Františka Ringo Čecha, odolávají vrypům zubu času a i po několika desetiletích platí za skutečné majstrštyky nejen v rámci žánru. V roce Schelingerova dvojitého jubilea (*6. 3. 1951 / †13. 4. 1981) vše zmíněné připomíná a znovu stvrzuje LP reedice dnes již legendárního alba Hrrr na ně.... Ta nyní vychází u Supraphonu v novém remasteru, ale jinak v podobě maximálně blízké prvnímu vydání v roce 1977, tedy včetně různých průpovídek a špílců, s pečlivě rekonstruovaným obalem, doplněným vzpomínkovými texty a dobovými fotografiemi Otto Dlaboly. Nalaďte se video teaserem: http://y2u.be/mKXs6hHPlCk

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
04.03.2021

ČR: „Fascinující kniha. Pokud máte děti, všeho nechte a kupte si ji,“ doporučil britský deník The Times knihu The Cyber Effect světově proslulé kyberpsycholožky Mary Aiken. Bestseller věnovaný nástrahám online světa vychází nyní konečně i v češtině. Pod názvem Nebezpečný efekt ho vydává Nakladatelství ZEĎ. Poutavě napsaná kniha by měla být povinnou četbou zejména pro rodiče dětí a teenagerů, kteří nechtějí své potomky vydat všanc svodům a hrozbám internetu. Publikace vyhlášená časopisem Time coby Kniha roku v kategorii „Myšlení“ a oceněná respektovaným vědeckým časopisem Nature vychází 18. března v rámci Velkého knižního čtvrtku. Objednávat ji lze už teď na www.knihyzed.cz

Celá ČR
Děti a mládež, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.03.2021

BRNO: Moravská zemská knihovna v Brně na základě pověření ministra kultury České republiky vyhlašuje přijímání nominací na cenu Premia Bohemica. Cena je určena zahraničnímu bohemistovi, který se ve své zemi zasloužil ve výrazné míře o propagaci české literatury.

Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Menšiny a cizinci
Co se děje
02.03.2021