<p>UNIČOV: Celostátní přehlídka dětských pěveckých sborů v Uničově je tradičním vyvrcholením celoroční umělecké práce pedagogů a žáků v oboru sborový zpěv v celé České republice. V letošním roce se na čtrnácti krajských postupových přehlídkách představilo celkem 179 sborů se 4980 dětmi. Nejpočetnější zastoupení dětských pěveckých sborů bylo v Pardubickém a Moravskoslezském kraji.</p> <p>Celostátní přehlídka dětských pěveckých sborů se uskuteční ve dnech 25. – 27. května 2012 v Koncertní síni města Uničova.</p> <p> Uničovská koncertní síň přivítá na svém pódiu celkem 16 dětských pěveckých sborů vybraných na krajských postupových přehlídkách a jeden sbor, který se přehlídky zúčastní jako host. Posluchači mohou zhlédnout celkem čtyři přehlídkové koncerty.</p> <p> V pátek 25. května se na zahajovacím koncertě představí osm sborů. V sobotu 26. května proběhnou dva přehlídkové koncerty, na prvním vystoupí dalších osm sborů a odpoledne pak vystoupí pod vedením pana Josefa Zajíčka vynikající dětský pěvecký sbor Ondrášek z Nového Jičína.<br />
Večerní závěrečný koncert všech zúčastněných sborů začne v 19 h.</p> <p> Obyvatelé města i jeho návštěvníci mohou všechny zúčastněné sbory slyšet při společném zpěvu na Masarykově náměstí v sobotu v 16.45 společně s dechovým orchestrem Haná. </p> <p> Z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury přehlídku pořádá NIPOS-ARTAMA Praha ve spolupráci s Městským kulturním zařízením Uničov.</p>
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČESKÉ BUDĚJOVICE: V prosinci před šestadvaceti lety byla v centru Českých Budějovic v blízkosti dominanty města Černé věže s napětím a očekáváním otevřena nová umělecká Galerie Hrozen. Jejím zakladatelem a majitelem, duší celého podniku, byl grafik a ilustrátor Václav Johanus (1947-2024). Jeho životní cesta se bohužel náhle v únoru t.r. uzavřela. Působnost galerie byla v průběhu roku ukončena a Galerie Hrozen tak po čtvrtstoletí intenzivní činnosti završila svoji bohatou historii.
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“