PRAHA: V loňském roce oslavil Festival indického filmu svůj dvacátý ročník a letos tedy vstupuje již do třetí dekády tohoto úžasného dobrodružství, kdy pravidelně divákům přináší to nejzajímavější a nejlepší z indické kinematografie. Hvězdy (nejen) bollywoodského stříbrného plátna budou v Kině Světozor zářit od 31. října do 2. listopadu 2024.
Objevte kouzlo indického svátku světel na filmovém festivalu. „Z organizačních důvodů jsme museli termín trochu posunout a vychází zrovna na nejdůležitější indický svátek Diwali (2. listopadu). Proto jsme do programu zařadili také nesmrtelný hit Kabhi Kushi Kabhie Gham, který oslavy toho svátku ukazuje opravdu opulentně a zároveň si ho indické rodiny dodnes pouštějí právě v těchto svátečních dnech“, říká umělecký ředitel festivalu Radim Špaček.
Kromě této klasiky se můžete těšit na aktuální snímky vyprávějící zajímavé příběhy, na které budete ještě dlouho vzpomínat. Pestrou paletu žánrů budou představovat například životopisné drama Srikanth podle skutečného osudu o nevidomém chlapci, který se chce stát indickým prezidentem a zatím to dotáhl na bohatého podnikatele a vlivného filantropa. „Mým osobním tipem je drsný thriller Joram o útěku venkovského muže před politickými gangstery a zkorumpovanými policisty, po celou dobu se svým miminkem v náručí“, doplňuje Špaček. Laapataa Ladies je emocemi nabitý příběh dvou nevěst, omylem zaměněných ve vlaku. Crew je naopak akční komedie o trojici letušek, které se vydají na dráhu zločinu. A nakonec oceňované drama 12th Fail – opět podle skutečného osudu – popisuje strasti mladých studentů s přijímačkami na střední školu, kdy tento film tematizuje prorostlost státních institucí i soukromých podniků korupcí a nečestným jednáním (celý program na www.bollywood.cz).
Atmosféru Indie a zvlášť svátku Diwali bude po dobu konání festivalu zvýrazňovat výzdoba prostor kina od Sanu Babu a doplňovat jídlo z indické restaurace nebo nabídka tradičního nápoje „masala chai“. Tradicí se stala zejména taneční bollywoodská párty. Ta letošní bude pod taktovkou DJ Deepaka v klubu Chapeau Rouge 2. listopadu.
Festival má také facebookovou událost, kam se s blížícím se termínem přispívají zajímavosti a detaily k filmům: https://www.facebook.com/events/770789468423969.
Festival indického filmu
31. 10. – 2. 11. 2024
Praha, Kino Světozor, www.kinosvetozor.cz
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním rozhovoru Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.